[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

فارس مأمن و رستنگاه فرهنگ ایران‌زمین، روزنامه شیراز نوین

شاعران و هنرمندان پیشکسوت و جوان شیراز، آخرین افطار خویش را با طعم شعر و شور و ذوق با امام جمعه شیراز گشودند. به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس، با برگزاری محفل شعر مهر و ماه دفتر فعالیت‌های هنری ماه مبارک رمضان شیراز نیز بسته شد و شاعران شیراز تازه‌ترین سروده‌های خویش را قرائت کردند. در این نشست که جمعی از پیشکسوتان رشته‌های مختلف هنری حضور داشتند، علاوه بر شعرخوانی شاعران و سخنرانی متفاوت و دلنشین آیت‌الله دژکام  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس نیز دقایقی با حاضران سخن گفت. در این برنامه که اجرای آن را هاشم کرونی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس بر عهده داشت، پس از شعرخوانی شاعران جوان و با اختصاص بخشی از وقت سخنرانی آیت‌الله دژکام، برخی از نام‌آوران شعر شیراز نیز تازه‌ترین سروده‌های خویش را قرائت کردند.
فرهنگوران در ردیف نخست ایجاد تمدن ایرانی - اسلامی
در این نشست آیت‌الله لطف‌الله دژکام نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز ضمن اعلام این مطلب که برای ایجاد و ساخت تمدن ایرانی - اسلامی شاعران و هنرمندان در ردیف اول هستند گفت: دست هنر و قدرت هنر فراتر از توان مدیریتی فرهنگی است. وی افزود: چندی پیش در شیراز مجمع عالی حکمت اسلامی با حضور جمعی از اساتید حکمت اسلامی - ایرانی افتتاح شد. در آن جمع بعضی از استادان براساس تعریفی که از حکیم وجود دارد، سعدی را حکیم معرفی کردند. دژکام با بیان اینکه کتاب‌های سعدی در تعریف حکمت می‌گنجد گرچه فقط به جنبه ادبی آن بیشتر پرداخته می‌شود، گفت: حکمت 2بخش دارد؛ حکمت نظری و عملی. کاوش حکمیانه ناظر بر این است که جهان را بشناسیم و دیگر اینکه در این جهان چگونه زندگی کنیم و دیگر سوالات فلسفه و حکمت ذیل این دو پرسش قرار می‌گیرد. امام جمعه شیراز افزود: زمانی که گلستان و بوستان سعدی را ورق می‌زنیم یا جهان‌شناسی را نشان می‌دهد یا اینکه چگونه در جهان زندگی کنیم. آیت‌الله دژکام اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند در زمان ما باید قله‌های شعری مانند سعدی و حافظ پیدا شود. این یعنی کسانی پیدا شوند با ذوق سرشار اما با پشتوانه دانشی که سعدی هم از آن برخوردار بود تا براساس این چنین افرادی تمدن نویی ساخته شود.وی عنوان کرد: اگر سخنی برخاسته از دانش و حکمت باشد و با زیبایی که در هنر و شعر است پیوند بخورد و دوباره مردم و جوانان ما از پیوند هنر و حکمت بهره ببرند، ما می‌توانیم یک تمدن جدید بسازیم. امام جمعه شیراز با بیان اینکه برای پیمودن چنین راهی باید زحمت زیادی کشیده شود گفت: در تاریخ ادبیات فارسی که نگاه می‌کنیم شاعران بسیاری بودند که پشت سر قله‌های شعری بودند، حتی سعدی و حافظ به اقتفای شعرای قبلی شعر گفتند.
لزوم نوآوری در هنر سینما
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه برخی از هنرها مانند سینما در روزگار ما ظهور و بروز پیدا کردند، افزود: سینما هنری است که هنوز از آبشخور حکمت ایرانی اسلامی بهره نبرده است، ولی چون همسایه هنر شعر است شما باید کاری کنید که ما شاهد سبک جدیدی از هنر سینما باشیم که بگویند این هنر ویژه ایران است. وی با بیان اینکه از محافل کوچک شعری دیگر هنرها نیز تغذیه می‌شود، تصریح کرد: به نظر می‌رسد در روزگار ما قالب شعری بر محتوا پیشی گرفته، در صورتی که زیبایی شعر سعدی این است که در کنار زیبایی ظاهری، عمق دارد. این عمق از جنبه ادبی نیست بلکه به دلیل محتوا است. امام جمعه شیراز با بیان اینکه برای ایجاد و ساخت تمدن ایرانی - اسلامی شاعران و هنرمندان در ردیف اول هستند بیان کرد: دست هنر و قدرت هنر فراتر از توان مدیریتی فرهنگی است.
فارس، مأمن فرهنگ ایران‌زمین 
در ابتدای این نشست نیز محمد کرم‌اللهی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس با اشاره به فرصت ماه رمضان به عنوان فرصت هم‌نفسی با خوبان و هم‌بال شدن با فرشتگان گفت: امید است که منتظر تمام شدن این فرصت نباشیم و ان‌شاءالله همین کوتاه زمان باقی مانده را در جهت تعالی و رشد قدر بدانیم. وی افزود: فارس مأمن و رستنگاه فرهنگ ایران‌زمین است و داشته‌های فرهنگی این دیار بخش عمده داشته‌های فرهنگی ایران را شکل می‌دهند و نگاهی به آنچه از فارس سربرآورده گواه این ادعاست. 
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: برای درک بیشتر این سخن باید به دوره‌های مختلف فرهنگی ادبی فلسفی و  اجتماعی ایران‌زمین و دوره‌هایی که بر فارس رفته است نظر کنیم تا بزرگی فارس را بیشتر دریابیم. 
وی اظهار داشت: با چنین نگاه و نگرشی است که درمی‌یابیم این سرزمین نسبت دارد با مجموع دانشورانی که بالیدند و ریشه کردند و میوه دادند و به شکل‌های مختلف از وجود و درون خویش علم و هنر و معرفت و حکمت آفریدند و به گنجینه بشری افزودند. کرم‌اللهی افزود: این بزرگان در سایه‌سار فرهنگ بشری همگان را به خوب زندگی کردن و آرامش و صلح و درست‌اندیشی دعوت کردند و وجودشان و اندیشه نیکشان تبدیل به سرمایه‌ای عظیم برای مردم فارس شد؛ سرمایه‌ای که سبب بالندگی نه تنها برای این سرزمین و مردم ایران، بلکه برای بشریت خواهد بود. وی اظهار داشت: تمام بشریت را داشتن عنصر خوشفکری چون ملاصدرا کافی است تا سر بر آسمان بساید. گاهی شولای ادبی بر دوش حافظ همه جهان را کفایت می‌کند تا عظمت شعر را دریابد و حکمت و اندیشه‌ورزی خردمندانه و بزرگی سعدی کافی است تا هر سرزمین و هر قوم و مردمی داعیه‌دار مجد و عظمت باشند. رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: امیدواریم رهاورد و هدیه این مراسم نیز دعوت به خوبی‌ها، عشق، صلح و همدلی باشد، آن هم در نشستی که هنرمندان به خصوص شاعران، در آن آخرین سروده‌های خود را در کنار همدیگر قرائت و مرور می‌کنند. کرم‌الهی افزود: شاعران در این محفل تلاش می‌کنند آخرین موضوعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی روز را در قالب شعر به تصویر بکشند و مسئولان را در حل آنها به یاری بطلبند.
شایان ذکر است در این مراسم پس از  شعرخوانی 14نفر از شاعران فارس و مداحی به مناسبت پایان ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر، حاضران ضمن اقامه نماز جماعت به امامت آیت‌الله دژکام، آخرین روزه خود را در کنار وی گشودند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی