[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

سود بردن زمین‌خواران از جیب اهالی سلطان‌آباد ، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- امین افشار
کلمه زمین‌خواری که در سال‌های اخیر زیاد به گوش مردم کشور ما خورده است عبارت است از تصرف اراضی اعم از دولتی و شخصی از سوی اشخاصی است که با استفاده از نفوذ و روابط خود یا با شناسایی خلأ‌های قانونی یا با جعل اسناد و مدارکی به سوءاستفاده‌های مالی و ملکی می‌پردازند. زمین خواری اصطلاحی است که چند سال اخیر به علت های مختلف و کثرت کلاهبرداری‌ها در املاک و اراضی رواج یافته است. برخورد قاطع قضایی می‌تواند این دست‌ها را قطع کند. هرچند به نظر می‌رسد سازمان‌های دولتی باید در واگذاری‌ها دقت کنند تا زمین‌ها و مستغلات به نام مردم و کام زمین‌خواران رها نشود. سال ها است که بر اهمیت مبارزه با زمین خواری تأکید شده و همگان بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند ولی متأسفانه همچنان شاهد تصرف غیرمجاز منابع ملی هستیم. در استان فارس نیز این موضوع در شهرها و روستاها به صورت نامحسوس در حال پیشروی است که لازم است با یک طرح جامع با همکاری نهادها و سازمان های مربوطه به مبارزه جدی با این پدیده شوم اهتمام ورزند. روز یکشنبه هفته جاری حوالی ساعت نه صبح خبری مبنی بر تخریب برخی خانه ها در یکی از محله‌های سلطان آباد در شبکه‌های مجازی پخش شد که با حضور در این محله نیز شواهد حکایت از تخریب یکی از خانه‌های اهالی که بدون سکنه بود داشت. کوچه‌ای خاکی و منازل نوساز که اغلب بدون نما بودند، اهالی که اغلب از قشر کم درآمد به نظر می‌آمدند ادعا داشتند مجوز ساخت از دهیاری وقت گرفته و با استناد به دفترچه ای که در دست داشتند و روی آن درج شده بود شناسنامه ساختمان که متعلق به محدوده قانونی روستا بود و داخل آن نیز مهر و امضاء بخشداری مرکزی، دهیاری و ناظر فنی نیز دیده می‌شد، ساخت و ساز منازل خود را قانونی می‌دانستند. 
مجتبی حبیبی جوانی از اهالی این محله که روی ویلچر نشسته و مدعی بود که به دلیل فشارهای این ماجرا در چند ماه گذشته سکته مغزی کرده است در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین گفت: من این زمین را بر مبنای مجوزهایی که مشاهده کردم و با قولنامه خریداری و اقدام به ساختن آن کردم. وی افزود: در آن زمان مشخص نبود که این زمین متعلق به بنیاد مسکن است و هیچگونه تابلویی دال بر این موضوع در این زمین ها نصب نشده بود که اگر اینطور بود به هیچ وجه اقدام به خرید نمی کردیم. وی اضافه کرد: دهیار وقت پای آن مجوزها را مهر و امضاء کرده بود ولی اکنون به ۸۷ منزل مسکونی اخطار تخریب داده‌اند. حبیبی ادامه داد: مردم این منطقه از قشر کم‌درآمد جامعه هستند و اگر منازل آنها خراب شود مشکلات زیادی گریبانگیر آنها خواهد شد. 
امین بشیری یکی دیگر از اهالی محله قندی سلطان آباد در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین گفت: طبق مجوز و پروانه ساختمانی که بود در سال ۹۰ اقدام به خرید زمین کردم و در آن زمان به دهیاری هم مراجعه کردم و گفتند مشکلی وجود ندارد و این زمین جز طرح هادی است. وی افزود: اکنون مدتی است که بنیاد اخطار می‌دهد و امروز نیز ۱۰روز فرصت داده اند که به بنیاد مسکن مراجعه و دوباره پول زمین پرداخت کنیم در صورتی که یکبار به مالک قبلی پرداخت کرده‌ایم. وی تأکید کرد: اخطار داده اند که اگر در این مدت ۱۰ روز پول زمین را به بنیاد مسکن پرداخت نکنیم منازل را تخریب خواهند کرد. وی با اشاره به سختی زندگی در این محله و نداشتن امکانات اولیه بیان کرد: اهالی اگر افراد مرفهی بودند در این مکان که چند ماه پیش سگ ها یک کودک را کشتند زندگی نمی کردند و از روی ناچاری و درآمد کم در این محله زندگی می‌کنند. وی ادامه داد: در زمان ساخت نیز اخطاری مبنی بر عدم ساخت و غیرقانونی بودن ارائه نکردند. اکبر مسعودی رئیس بنیاد مسکن شهرستان شیراز در گفتگو با یکی از رسانه شیراز با اشاره به اقدام برپایه حکم قضایی گفت: ما به عنوان متولی با رأی کمیسیون ماده99 حکم تخریب 4 واحد تجاری در املاک بنیاد را که به صورت خلاف سازی در مرحله صفرکاری قرار داشتند، اجرا کردیم. وی با اشاره به این که از زمان واگذاری اراضی ملی به بنیاد مسکن در روستای سلطان آباد دو سال می‌گذرد، سوء استفاده سودجویان از ناآگاهی مردم را عامل این گونه ساخت و سازها عنوان کرده و گفت: سودجویان این گونه زمین ها را چند دست چرخانده و به مردم برای ساخت مسکن و واحدهای تجاری می‌فروشند و به همین دلیل اکنون شاهد احداث 30 واحد مسکونی به صورت خلاف‌سازی در این اراضی هستیم. رئیس بنیاد مسکن شیراز در این گفتگو اعلام کرد که بنیاد پیش از این نیز ضمن دادن اخطار و اطلاعیه مبنی بر تخلیه زمین ها به ساکنان آن تذکرات لازم را داده بود. 
سعید فرمانی رئیس شورای اسلامی سلطان آباد نیز در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین گفت: شخصی به نام د-ف متصرف زمین های مسکن و شهرسازی سابق شده بود. در حالی که زمین ها متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است. وی افزود: به دلیل اینکه بنیاد مسکن متولی عمران و آبادانی طرح هادی است این زمین ها به این سازمان واگذار شده است. وی پیرامون مجوزهایی که در دست ساکنین این منطقه است تشریح کرد: طبق نظر دادگاه این مجوزها مبنی بر مالکیت نیست و تنها مجوز ساخت از نظر فنی بوده و متعلق به سازه است. وی افزود: تاریخ این مجوزها ده سال پیش به اتمام رسیده و متأسفانه سابقه این مجوزها در هیچ مکانی نظیر دهیاری، بخشداری و بنیاد مسکن بایگانی نشده است. فرمانی اضافه کرد: اکثر این سازه ها جدید و مدت ساخت آنها زیر دو سال است. وی تشریح کرد: در تخریب اخیر، دولت رأی قلع قمع مالکیت گرفته و دادستان نیز حکم تخریب حدود ۴۰ خانه را صادر کردند ولی با مذاکرات و همکاری‌های صورت گرفته با فرماندار تنها دو اسکلت به صورت نمادین تخریب و قرار شد مردم با بنیاد مسکن مصالحه و مبلغ زمین را پرداخت کنند. رئیس شورای اسلامی سلطان آباد افزود: متأسفانه اکنون ساکنینی که در این مکان سرمایه گذاری کردند دچار زیان می‌شوند و باید از مالک اولیه که فروش مال غیر انجام داده شکایت و پول خود را بازپس گرفته و به دولت پرداخت کنند. وی ادامه داد: مردم با پرداخت پول زمین می‌توانند سند ملکی دریافت کنند و در مجموع به قیمت زمین خودشان افزوده می‌شود هرچند که همین مقدار پول را نیز باید کسی که مال غیر به اهالی فروخته پرداخت کند. وی عنوان کرد: سلطان‌آباد یک متر فضای سبز ندارد و اکنون دولت برای این امر یک زمین به مساحت چهار هکتار برای احداث پارک تفریحی برای اهالی این منطقه اختصاص داده است که دوباره همان فرد متصرف زمین بنیاد مسکن با نام د-ف، این زمین را هم تصرف کرده و دور آن دیوار کشیده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی