[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۷
  • دوره جدید

شجاعانـه جنگیدیـم، روزنامه شیراز نوین

سرمربی پرتغالی تیم‌ملی ایران می‌گوید کسب پیروزی، بهترین دارو برای تغییر نگرش بازیکنان تیمش است. به گزارش «ورزش سه»، تیم‌ملی ایران به رهبری کارلوس کی‌روش موفق شد پس از 20سال به یک پیروزی دیگر که دومین پیروزی ایران در ادوار جام‌های جهانی به شمار می‌رود دست یابد. سرمربی پرتغالی تیم‌ملی در کنفرانس خبری پس از بازی پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد که در ادامه می‌خوانید.
بازیکنان شجاعانه جنگیدند
مراکش تیم خوبی بود و شاید ما شانسی بردیم، اما مهم پیروزی ایران بود که به آن دست پیدا کردیم. فقط این را بگویم که زنده‌باد ایران، چون مطمئن هستم بازیکنان ما جنگیدند. بازیکنان ما شجاعانه بازی کردند و خودشان را خوب نشان دادند. 4سال پیش همین اتفاق مقابل آرژانتین رخ داد و من حالا به آنها افتخار می‌کنم.
این برد مبارک هواداران واقعی ایران
این برد را به طرف‌داران واقعی ایران هدیه می‌کنم، نه کسانی که تظاهر می‌کنند طرف‌دار ایران هستند؛ همان‌هایی که در برنامه‌های آماده سازی تیم ملی تداخل ایجاد می‌کنند.
می‌خواستیم یک شکست روانی ایجاد کنیم
 بعد از سال‌ها که در این کار بودم می‌دانم اولین بازی همیشه دشوار است، ولی در عین حال ما خوب بازی کردیم. ما تیم مراکش را خوب آنالیز کردیم و آنها هم مطمئناً از ما شناخت خوبی داشتند. ما می‌دانستیم مراکش در ابتدای بازی خوب شروع خواهد کرد و حملات زیادی را تدارک می‌بیند، اما استراتژی ما کاملاً روشن بود و ما می‌خواستیم اول یک شکست روانی برای آنها ایجاد کنیم. ما می‌خواستیم بازیکنان مراکش را در وسط زمین نگه داریم که این کار هم صورت گرفت، البته اولین فرصت‌ها در اختیار آنها قرار گرفت. هرچند با چند فرصت آنها را ترساندیم. در نیمه دوم چند شانس داشتیم و با وجود اینکه آنها بازیکنان خوبی داشتند فکر نمی‌کردند چنین بازی سختی داشته باشند. این برای اولین بار در این چند ماه اخیر برای آنها بود و مراکشی‌ها سورپرایز شدند. حالا وقت استراحت ما است و برای بازی‌های بعد آماده می‌شویم.
دومین مربی پرتغالی هستم که دراولین بازی برنده می‌شوم
نمی‌دانم خبرنگار پرتغالی اینجا هست، ولی دومین مربی پرتغالی هستم که توانستم اولین بازی را ببرم. روزتو اولین مربی بود که در جام جهانی اولین دیدار را برده بود. روزتو یک مربی عالی بوده و با توجه به آسیب‌های روانی که در دوران کاری او در مورد مسئله اسپانیا برایش ایجاد کردند، عملکرد بسیار خوبی در پرتغال داشت. الان وقت استراحت ما است و ما باید به این فکر کنیم که چگونه مقابل اسپانیا بازی کنیم.
در مقابل اسپانیا متفاوت بازی می‌کنیم
ما مقابل اسپانیا با شیوه متفاوتی بازی می‌کنیم. مراکش بازی و سبک خاصی داشت و هدف ما این بود که مهارت آنها را کنترل و ناامید کنیم. می‌دانستیم موقعیتی در نیمه اول نداریم اما باید بدانیم اسپانیا تمام بازیکنانش گل‌زن هستند؛ از دروازه‌بان گرفته تا مدافعان و مهاجمان.
بازیکنانم روح فوق‌العاده‌ای داشتند
 ما استراتژی خودمان را داشتیم ولی چیزی که لازم است درباره‌اش حرف بزنم، این است که نگرش بازیکنانم عالی بود، آنها روح فوق‌العاده‌ای داشتند. ما می‌خواستیم با آمادگی به اینجا بیاییم اما نشد. مثلاً برخی تیم‌ها حاضر نبودند با ما بازی دوستانه انجام بدهند. ما فقط آموزش می‌دهیم و بازیکنان اجرا کننده هستند.
غیرمنصفانه است که با ما مثل بقیه رفتار نمی‌شود
سرمربی تیم ملی در خصوص اقدام نایکی علیه بازیکنان تیم ملی ایران قبل از شروع مسابقات جام جهانی 2018 گفت: من فکر می‌کنم وظیفه من است که به برخی بگویم اجازه بدهید بچه‌های من فوتبالشان را بازی کنند. این بازیکنان فقط می‌خواهند از طریق فوتبال خودشان را نشان بدهند. این غیرمنصفانه است که با بازیکنان تیم من مثل همه تیم‌های دنیا برخورد نشود. این یک قانون نانوشته توسط فیفا است.
مقابل اسپانیا و پرتغال با امید و تعهد به میدان می‌رویم
برای تغییر نگرش بازیکنان بهترین دارو برد است، وقتی می‌برید روحیه و اشتیاق رشد می‌کند ولی این برد برای ما تمام شد و چیزی برای جشن گرفتن نداریم. این برد می‌تواند مسئولیت ما را بیشتر کند. باید خیلی متواضع و متحد بمانیم چون فقط با اتحاد می‌شود مبارزه کرد. ما می‌توانیم در مقابل اسپانیا و پرتغال با امید و تعهد به میدان برویم. ما تلاش می‌کنیم این بازی‌ها را ببریم. بازیکنان من هیجان دارند و ما باید به بازیکنان بگوییم مسئولیت ما خیلی بیشتر شده است.
ما بردیم چون تمرکز داشتیم و جنگیدیم
سرمربی تیم ملی در خصوص اینکه آیا ما فینال جام جهانی را بردیم چون شما گفته بودید بازی با مراکش فینال جام جهانی است گفت: با کمال احترام این بازی معجزه نبود، من یک کلمه از جمله شما را اصلاح می‌کنم و می‌گویم ما بردیم چون تمرکز داشتیم و 90دقیقه مبارزه کردیم. طبیعتاً این بخشی از بازی است. بعضی مواقع کمی خوش‌شانس‌تر هستید اما این بازی و برد معجزه نبود. اگر این بازی برای ما فینال باشد، پس 2بازی دیگر بازی نهایی عالم است! چون این دو تیم بسیار عالی هستند. آنها ملیت‌های مختلفی دارند و این بازی‌ها به نظرم نوعی فینال عالم محسوب می‌شود. ما برای طرف‌داران بازی می‌کنیم و به اینجا آمده‌ایم که جزئی از نمایش بزرگ جهانی باشیم. بودن در اینجا خیلی مهم است و نمی‌خواهیم خودمان را بفروشیم. فقط می‌خواهیم لذت ببریم، همین.
برخی بازیکنان ایران نیز پس از پیروزی برابر مراکش مصاحبه‌های کوتاهی انجام دادند که در ادامه می‌خوانید. سامان قدوس در اولین بازی رسمی‌اش برای تیم ایران و اولین تجربه بازی در جام جهانی، تأثیرگذار ظاهر شد. او که اواخر دیدار مقابل مراکش جای علیرضا جهانبخش مصدوم را گرفت، توانست خطایی بگیرد که همان موقعیت تبدیل به گل برای تیم ایران شد.
او درباره این بازی و حس و حالش پس از پیروزی مقابل مراکش می‌گوید: ما برنامه‌های خوبی داشتیم و تاکتیک خوبی هم در زمین اجرا کردیم. من فکر می‌کنم تاکتیک بی‌نظیری برای مقابله با مراکش انتخاب شده بود و یک دفاع و حمله و یک بازی هیجان‌انگیز داشتیم. ما روی کاری که کردیم توانستیم به پیروزی برسیم. قبل از بازی شاید خانواده ما و هوادارانمان که در ایران هستند با یک تساوی هم خوشحال می‌شدند، چون تیم مراکش تیم بسیار خوبی است. آنها همیشه در سطح خوبی قرار دارند، اما نتیجه‌ای که کسب شد و بردی که مقابل مراکش داشتیم، رویای واقعی ما بود. این اتفاق برای من حس بسیار هیجان‌انگیزی بود، البته این را می‌دانم که این بازی تمام شد و خوشحالی ما هم باید بس باشد، چراکه بازی جدیدی پیش‌ روی ماست و باید برای بازی دیگرمان آماده شویم. ما باید شروع کاملی داشته باشیم، چون ما موقعیت خوبی داریم که باید از آن بهره ببریم. از همه هواداران و هموطنان ایرانی بابت تمام حمایت‌هایی که دارند ممنونم. ما برای آنها بازی می‌کنیم و آنها را خیلی دوست داریم.
مهدی طارمی که پس از ورودش به زمین در بازی با مراکش میل به هجوم تیم ملی را بیشتر کرد، پس از بازی مانند سایر اعضای تیم ملی بسیار خوشحال بود. او در خصوص برد مقابل مراکش و اهداف تیم ملی در این جام گفت: فکر می‌کنم ما خیلی خوب و بابرنامه بازی کردیم. برنامه‌مان این بود که با آرامش بازی کنیم و به هدفی هم که داشتیم رسیدیم. ما آمده‌ایم که شگفتی بسازیم و خودمان را به همه ثابت کنیم و به این صحبت‌ها هم کاری نداریم. ما برای بازی با مراکش برنامه‌هایی داشتیم که توانستیم این برنامه‌ها را پیاده کرده و به پیروزی برسیم. برنامه‌های ویژه‌ای هم برای بازی با اسپانیا و پرتغال داریم. امیدوارم بتوانیم برنامه‌هایی که داریم را عملی کرده و امتیاز کسب کنیم تا بتوانیم از مرحله گروهی صعود کرده و تاریخ‌ساز شویم. من چون مهاجم هستم ذات هجومی‌ام بیشتر از وظایف دفاعی است. با این حال این آقای کی‌روش است که تصمیم می‌گیرد چه کسی بازی می‌کند یا بازی نمی‌کند. مهم نیست کدام بازیکن در زمین باشید، مهم خوب بازی کردن تیم و به پیروزی رسیدن است. در صحنه گلی که مدافع مراکش به خودشان زد، من هم شانس گل‌زنی داشتم و دقیقاً پشت مدافع مراکش بودم. اگر او توپ را نمی‌زد، من توپ را گل می‌کردم، با این حال این مهم است که آن توپ گل شد و فرقی ندارد چه کسی گل بزند، مهم موفقیت تیم ملی است و ان‌شاءالله صعود می‌کنیم. 
سردار آزمون مهاجم تیم ملی نیز در خصوص پیروزی در برابر مراکش گفت: این پیروزی برای ایران به خاطر گل دقیقه پایانی بسیار مهم بود. بنابراین ما به طور فوق‌العاده‌ای خوشحال هستیم. وی درباره بازی بعدی تیم ملی فوتبال ایران برابر اسپانیا که در کازان و شهر باشگاهش یعنی روبین برگزار می‌شود می‌گوید: اطمینان دارم که تمام هواداران کازانی از تیم ملی فوتبال ایران در این بازی حمایت خواهند کرد. به خوبی از اهمیت فوتبال در کازان آگاه هستم و خوشحالم که در این شهر بازی می‌کنیم. ما به اسپانیا  و بازیکنانش احترام می‌گذاریم اما به شکست فکر نمی‌کنیم. برای مبارزه و پیروزی به کازان می‌رویم.
علیرضا جهانبخش، موفق‌ترین لژیونر فوتبال ایران نیز پس از پیروزی برابر مراکش گفت: هرچند خیلی‌ها اعتقاد نداشتند اما ما این اطمینان را داشتیم که می‌توانیم با حمایت از همدیگر و متحد شدن به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنیم. ما سعی می‌کنیم از موقعیت‌هایمان به خوبی استفاده کنیم و بعد از آن هم به خوبی دفاع کردیم. دو سه موقعیت بسیار خوب داشتیم که در نهایت از یکی از آنها استفاده کردیم. به هر حال ما می‌دانستیم مراکشی‌ها به دلایل اقلیمی و... بعد از باز شدن دروازه‌شان عصبی می‌شوند و همین اتفاق هم افتاد تا ما به هدفمان برسیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی