[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

مهار ۱۱۰ میلیون مترمکعبی آب توسط سازه‌های آبخیزداری فارس، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: معاون آبخیزداری اداره کل منابع‌طبیعی استان فارس، حجم‌ آب مهارشده در سدهای خاکی، آبخیزها و آب‌بندهای این استان در بارندگی اخیر را بالغ بر 110 میلیون متر مکعب اعلام کرد. 
محمدحسن محبی دوشنبه 2 اسفند در جمع خبرنگاران گفت: سازه‌های آبخیزداری استان فارس اعم از سیستم‌های پخش سیلاب، سدها و بندهای خاکی و ملاتی،‌ حوضچه‌های تغذیه مصنوعی و . . . از هدر رفتن 110 میلیون متر مکعب آب باران در فارس پیشگیری کرد. 
وی با اشاره به پر آب و سرریز شدن بسیاری از سازه‌های آبخیزداری در فارس گفت: بیشترین میزان آبگیری طرح‌های آبخیزداری مربوط به شرفویه لارستان با 4 میلیون و 500 هزار مترمکعب آبگیری بوده است. 
محبی گفت: بعد از بارندگی‌های اخیر شاهد آبگیری سازه آبخیزداری چاه دراز نی‌ریز به میزان یک میلیون و 200 متر مکعب، باراشلو و کاظم‌آباد فسا به ترتیب به میزان یک میلیون و 200 متر مکعب و 850 هزار متر مکعب و تل دراز قیر و کارزین به میزان یک میلیون مترمکعب، بودیم. 
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی فارس با یادآوری اینکه 4 روستای محدوده پروژه آبخیزداری چاه‌دراز در نی‌ریز، طی 5 ماه گذشته با مشکل بی‌آبی و کم‌آبی مواجه بودند، خاطرنشان کرد: با مهار آب در چاه‌دراز نگرانی 1500 خانوار روستاهای منطقه رفع و کل آب شرب یکسال تأمین شد. 
وی افزود: خوشبختانه با بارش خوب زمستانه در روزهای پایانی بهمن و با آبگیری طرح‌های آبخیزداری در منطقه باراشلو شهرستان فسا نیز بسیاری از دغدغه‌های مرتبط با ورود سیلاب که حجم زیادی سنگ و مخلوط و رسوبات خطرساز را به شهر وارد می‌کرد و مشکلات بسیار متنوعی را برای مردم به دنبال داشت کاهش پیدا کرد. 
این مقام مسئول ادامه داد: با اجرای پروژه‌های آبخیزداری در محدوده شهر قیر که ظرفیت سیل خیزی بسیار بالایی دارد، خصوصاً در حوزه تل دراز، سیلاب‌های ناشی از 460 میلیمتر بارندگی سهمگین مهار شد.  محبی‌ خاطرنشان کرد: جلوگیری از تخریب اماکن و تأسیسات، احیاء عرصه‌های منابع طبیعی و رشد پوشش گیاهی، کاهش حجم و شدت سیلاب‌ها، ذخیره منابع آب دائمی اعم از آب های سطحی و زیر زمینی در هنگام کم آبی و وقوع خشکسالی‌ها و . . . از مهمترین تأثیرات پروژه‌های آبخیزداری است. 
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خاطرنشان کرد: در فارس 600 سازه آبخیزداری با ظرفیت بیش از 125 میلیون مترمکعب در سال، احداث شده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی