[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

مذاکره آمریکا و کره شمالی بدون حمایت چین و روسیه امکان‌پذیر نبود، روزنامه شیراز نوین

‌عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دیدار رئیس‌جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی بدون حمایت چین و روسیه امکان‌پذیر نبود گفت: قطعاً در این مذاکرات آمریکا نمی‌تواند الگوی لیبی را در کره شمالی پیاده‌سازی کند.
محمدجواد جمالی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی از دیدار و مذاکرات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی گفت: معتقدم این مذاکرات بدون حمایت چین و تا حدی روسیه امکان‌پذیر نبود. سفر آقای اون به چین و روسیه مصداق این ادعاست به‌خصوص درباره چین که همسایه قوی کره شمالی است و خیلی از مسائل این کشور را تأمین می‌کند.
وی یادآور شد: البته پیش از این آمریکا و کره شمالی با هم به تفاهماتی رسیده بودند و حتی کره شمالی در قبال حدود 70میلیون دلار کمک مالی و مقداری کمک غذایی حاضر شده بود در مقابل دوربین‌های تلویزیونی یکی از تأسیسات نظامی ‌خود را منفجر کند اما همان زمان آمریکا به تعهداتش عمل نکرد به همین دلیل کره شمالی تمامی‌ دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌را برچید و با انجام اقداماتی به سمت تولید سلاح هسته‌ای رفت.
جمالی خاطرنشان کرد: اکنون که رئیس‌جمهوری همچون ترامپ در آمریکا است که نه تنها به برجام و معاهده پاریس پایبند نبود که چند روز پیش امضایش را در توافقی با شرکای خود پس گرفت بنابراین این فرد غیرقابل اعتماد است. از طرف دیگر با توجه به شرایط کره شمالی قطعاً الگوی لیبی را نمی‌توان درباره کره اجرایی و عملیاتی کرد.
این عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آمریکا می‌خواهد برای کنترل چین در حوزه شرقی آسیا حضور داشته باشند برای این موضوع احتیاج به بحران کنترل شده در شبه جزیره کره دارند تا به‌واسطه بحران در دریای چین، کره جنوبی و ژاپن حضور داشته باشند، همچنین همواره کشورها را از کره شمالی بترسانند تا بتوانند نیروهایشان را در این مناطق مستقر کنند و در کنار آن چین را کنترل نمایند.
وی ادامه داد: در این بین کره شمالی با هوشیاری شرایط را دنبال کرد و شاید از الگوی ایران پیروی نمود، بدان معنا که به دنیا اعلام کرد اهل مذاکره است تا اگر آمریکا بدعهدی کند فشارهای بین‌المللی و سازمان ملل را کم کرده و تحریم‌ها را از خود بردارد.
جمالی افزود: کره شمالی زمانی پای میز مذاکره آمد که به بمب اتمی ‌دست پیدا کرده و از نظر نیروی نظامی ‌نیز دست بالا را دارد و در عین‌حال از نظر اقتصادی دست پایین دارد. قطعاً کره شمالی هرگز نمی‌گوید که بمب را تحویل می‌دهد تا آمریکا هر‌کاری بخواهد بکند، به همین دلیل مدل مذاکره کره شمالی با آمریکا متفاوت است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی