[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۲
  • دوره جدید

این علامت یعنی کمبود ویتامین A دارید، روزنامه شیراز نوین

آیا می‌دانید کمبود ویتامین A باعث بروز چه مشکلاتی در بدن انسان می‌شود؟ عوارض کمبود ویتامین A چه چیزهایی است؟ در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با نشانه‌های کمبود ویتامین Aآشنا کنیم.
کمبود ویتامین‌ می‌تواند مشکلاتی در بدن به‌وجود بیاورد. بنابراین مهم است که علائم کمبود ویتامین‌های مختلف را بشناسیم. در این مقاله درباره‌ علائم کمبود ویتامین A در بدن و نیز عوارض مصرف بیش‌از‌حد آن برایتان خواهیم گفت. 
ویتامین A را بیشتر بشناسید
ویتامین A ویتامینی حل‌شدنی در چربی است که برای بینایی، فعالیت سیستم ایمنی، تولید مثل و سلامت پوست در بدن ضروری است.
دو نوع ویتامین A در مواد غذایی وجود دارد: ویتامین A ازپیش‌ساخته‌شده و پرو-ویتامین A.
ویتامین A ازپیش‌ساخته‌شده که با نام رتینول هم شناخته می‌شود. مواد غذایی مثل گوشت، ماهی، تخم‌مرغ و محصولات لبنی از جمله منابع ویتامین A هستند.
از طرف دیگر، بدن کاروتنوئیدهای موجود در مواد غذایی گیاهی مثل پرتقال را به پرو-ویتامین A تبدیل می‌کند. با اینکه کمبود این ویتامین در کشورهای توسعه‌یافته کمتر است، کمبود ویتامین A در کشورهای در‌حال توسعه به میزان زیادی وجود دارد. زنان باردار، زنان شیرده، نوزادان و کودکان ریسک بالاتری در ابتلا به این عارضه دارند. بیماری فیبروز کیستیک و اسهال شدید می‌تواند ریسک ابتلا را بالاتر هم ببرد.
علائم کمبود ویتامین A معرفی می‌شود: 
۱. پوست خشک
ویتامین A برای تولید و بازسازی سلول‌های پوستی مهم است. این ویتامین به کنترل التهاب در بدن هم کمک می‌کند. دریافت‌نکردن کافی این ویتامین باعث بروز اگزما و سایر مشکلات پوستی می‌شود.
اگزما شرایطی است که باعث خشکی، التهاب و خارش پوست می‌شود. چندین مطالعه‌ پزشکی نشان می‌دهد که مصرف مکمل غذایی ویتامین A در درمان اگزما مؤثر است. در پژوهشی ۱۲هفته‌ای، افرادی که شرایط اگزمای مزمن داشتند، ۱۰-۴۰میلی‌گرم آل ترتینوئین را روزانه مصرف کردند و ۵۳درصد آنها شاهد کاهش علائم بیماری بودند.
البته به‌یاد داشته باشید که خشکی پوست می‌تواند دلایلی زیادی داشته باشد، اما کمبود شدید ویتامین A می‌تواند دلیل آن باشد. 
۲. خشکی چشم
مشکلات مربوط به چشم یکی از شناخته‌شده‌ترین علائم کمبود ویتامین A است. در شرایط حاد، دریافت نکردن ویتامین A می‌تواند باعث کوری یا آسیب به قرنیه‌ چشم ‌شود. خشکی چشم یا تولید نشدن اشک توسط چشم یکی از اولین علائم کمبود ویتامین A است. کودکان در هند، آفریقا و جنوب آسیا که رژیم غذایی‌شان اغلب بدون ویتامین A است، بیشتر درمعرض خشکی چشم قرار دارند.
مکمل‌های حاوی ویتامین A می‌توانند باعث بهبود شرایط شوند. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که دُزهای بالای این ویتامین تا ۶۳درصد باعث کاهش خشکی چشم در بین نوزادانی می‌شود که این مکمل را برای ۱۶ماه مصرف کرده‌اند.
۳. شب‌کوری
کمبود شدید ویتامین A می‌تواند باعث شب کوری شود. چندین تحقیق خبر از شیوع شب‌کوری در کشورهای در‌حال توسعه می‌دهند.
به این خاطر، متخصصان در بیماران مبتلا به شب‌کوری از سطوح بالای ویتامین A استفاده می‌کنند. در مطالعه‌ای روی زنان مبتلا به شب‌کوری ویتامین A را به‌صورت غذا و مکمل دادند. هر دو فرم ویتامین A باعث بهبود شرایط شد. در طی ۶هفته، توانایی زنان برای تطبیق با تاریکی تا ۵۰درصد بهبود پیدا کرد.
4. آهنگ آهسته‌ رشد
کودکانی که ویتامین A کافی دریافت نمی‌کنند ممکن است روند رشدشان کند باشد، چراکه ویتامین A برای رشد بدن انسان ضروری است.
چندین تحقیق نشان داده مکمل‌های ویتامین A به‌تنهایی یا همراه با سایر مواد مغذی می‌توانند باعث افزایش رشد قد شوند. بیشتر این تحقیقات، روی کودکان کشورهای در‌حال توسعه انجام شده است.
نتایج تحقیق روی ۱۰۰۰کودک اندونزیایی نشان می‌دهد، آنهایی که کمبود ویتامین A داشتند و مکمل‌های حاوی این ویتامین را مصرف کردند، در طی ۴ماه آینده شاهد رشد ۰٫۳۹سانتی‌متری نسبت به بقیه بودند.
هرچند بررسی چندین تحقیق نشان داد که مکمل‌های حاوی ویتامین A و سایر مواد مغذی می‌تواند اثر بیشتری نسبت به ویتامین A صرف روی رشد داشته باشد.
به‌عنوان مثال کودکانی که در آفریقای جنوبی دچار مشکل رشد بودند و مولتی‌ویتامین‌ها و مواد معدنی دریافت می‌کردند، نسبت به کودکان هم‌سن خود که فقط ویتامین A دریافت کرده بودند، از رشد بهتری برخوردار بودند.
5. عفونت گلو و سینه
عفونت‌های مکرر در ناحیه‌ گلو و سینه می‌تواند از علائم کمبود ویتامین A باشد. مکمل‌های حاوی ویتامین A می‌توانند باعث بهبود عفونت دستگاه تنفسی شوند. البته نتایج تحقیقات در این زمینه، متفاوت است. تحقیق روی کودکان اکوادور نشان داد کودکانی که کمبود وزن دارند، با مصرف ۱۰۰۰۰واحد ویتامین A در هفته، شاهد عفونت کمتر در دستگاه تنفسی بودند. از طرف دیگر، بررسی چندین تحقیق دیگر هم نشان می‌دهد کودکانی که مکمل‌های ویتامین A مصرف کردند شاهد افزایش ۸درصدی ریسک ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی بودند. نویسندگان این مقاله پیشنهاد کردند فقط افرادی که با کمبود شدید ویتامین A مواجه هستند، از این مکمل‌ها استفاده کنند. همچنین نتایج تحقیق روی بزرگسالان نشان می‌دهد سطوح بالای پرو-ویتامین A می‌تواند باعث ایمنی در برابر عفونت دستگاه تنفسی شود.
6. بهبودنیافتن زخم‌ها
زخم‌هایی که پس از جراحی یا جراحت به‌خوبی بهبود پیدا نمی‌کنند ممکن است به‌خاطر کمبود ویتامین A ایجاد شده باشند، چراکه ویتامین A باعث افزایش سرعت کلاژن‌سازی پوست می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف دهانی و موضعی ویتامین A می‌تواند به تقویت پوست و بهبود زخم کمک کند.
نتایج تحقیقی روی موش‌ها نشان می‌دهد مصرف دهانی ویتامین A باعث بهبود تولید کلاژن می‌شود. این ویتامین حتی روی موش‌هایی که استروئید دریافت می‌کردند هم نتایج مثبتی داشت.
پژوهشگران در تحقیقی دیگر دریافتند موش‌هایی که از ویتامین A به‌صورت موضعی استفاده کردند، زخم‌های ناشی از دیابت آنها سریع بهبود یافت.
تحقیق روی نمونه‌های انسانی هم نتایج مشابهی را نشان می‌دهد. مردان بزرگسال که در بهبود جراحات آنها از ویتامین A به‌صورت موضعی استفاده شده بود، شاهد کاهش ۵۰درصدی اندازه‌ زخم‌های خود بودند.
7. آکنه و جوش پوستی 
آکنه و جوش پوستی یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین A است. ازآنجایی‌که ویتامین A باعث بهبود شرایط پوست و مبارزه با التهاب می‌شود، می‌تواند جلوی بروز آکنه را هم بگیرد. مطالعات مختلفی از ارتباط بین ویتامین A و سطح آکنه پوستی خبر می‌دهند. تحقیقی انجام‌شده روی ۲۰۰بزرگسال نشان می‌دهد سطح ویتامین A در افرادی که آکنه داشتند ۸۰میکروگرم کمتر از افرادی بود که آکنه نداشتند.
مصرف موضعی و دهانی این ویتامین به درمان آکنه کمک می‌کند. نتایج تحقیقی نشان می‌دهد کرم‌های حاوی ویتامین A می‌تواند باعث کاهش ضایعات آکنه تا ۵۰درصد شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی