[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

بازجویی FBI و کارشکنی آمریکا از زبان رئیس والیبال، روزنامه شیراز نوین

رئیس فدراسیون والیبال گفت: به برنامه‌ریزی بی سر و ته فدراسیون جهانی اعتراض کردیم؛ آنها قبول کردند،‌ اما گفتند دیر است! به گزارش «ورزش سه»، لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸ با اتفاقات عجیب و غریبی برای ایران همراه بود. یک ماه جهانگردی و قاره‌پیمایی به خاطر قرعه‌کشی صورت گرفته از سوی فدراسیون جهانی باعث شد کولاکوویچ و شاگردانش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند.
با اینکه فقط ۴برد از ۱۲بازی اخیر در ۴هفته ابتدایی لیگ ملت‌ها برای ایران کسب شده؛ رئیس فدراسیون والیبال می‌گوید به خاطر برنامه‌ریزی بد FIVB از نتایج ناراضی نیست.
حالا ملی‌پوشان والیبال ایران در حالی در هفته پنجم میزبان کره جنوبی، بلغارستان و آلمان هستند که حریفان زودتر از شاگردان کولاکوویچ به تهران می‌رسند!
موضوع دیگری که باعث عصبانیت اعضای تیم ملی در آمریکا شده و اعتراض فدراسیون ایران را به همراه داشته، رفتار پلیس FBI آمریکا با بازیکنان هنگام ورود به شیکاگو و بازجویی با سوال‌های عجیب از ملی‌پوشان ایرانی بود.
البته ویزا ندادن به سرپرست و ۲بازیکن ایران هم از قبل مشخص کرده بود که آمریکایی‌ها بار دیگر سیاست را در ورزش دخالت دادند.
برای بررسی این اتفاقات، با احمد ضیایی در پایان هفته چهارم لیگ ملت‌ها هم‌کلام شدیم. در ادامه، مشروح صحبت‌های رئیس فدراسیون والیبال در گفت‌وگو با خبرنگار «ورزش سه» را می‌خوانید.
رفتار زشت آمریکایی‌ها اظهرمن‌الشمس است
بعد از ورود تیم ملی به آمریکا، متوجه رفتار زشت آمریکایی‌ها شدیم. آنها چند ساعتی بازیکنان ما را در فرودگاه معطل کردند و پلیس FBI از بازیکنان جوان تیم ما سوالات بی‌ربط پرسیده است. البته این اولین بار نیست که آمریکایی‌ها و حتی اروپایی‌ها با ما چنین رفتاری کردند. فرانسه هم امسال با ویزا ندادن به یکی از بازیکنان ما چنین مشکلی را به وجود آورد. در هر صورت رفتار زشت آمریکایی‌ها اظهرمن‌الشمس است. آنها که ادعای دموکراسی می‌کنند، رفتارشان با گفتارشان متفاوت است.
همواره با احترام از بازیکنان آمریکا میزبانی کردیم
آمریکایی‌ها در شرایطی این رفتار را انجام می‌دهند که وقتی بار قبلی می‌خواستند به تهران بیایند،‌ نماینده دفتر ایران در واشنگتن شخصاً به اردوی تیم آمریکا رفت و برای آنها ویزا صادر کرد، چون فدراسیون والیبال آمریکا گفته بود سفر به واشنگتن هزینه زیادی دارد. ما کرامت خود را نشان دادیم؛ اما در مقابل رفتار آقایان دروغین بود. چرا بازیکنان جوان ما بعد از یک سفر طولانی باید 3ساعت در فرودگاه معطلل شوند و از آنها سوال‌های مسخره پرسیده شود؟ در ضمن، به سرپرست تیم و ۲بازیکن ما ویزا ندادند. اصلاً من به مسائل سیاسی کاری ندارم و ورزشی صحبت می‌کنم؛ اما به هر شکل رفتار آمریکایی‌ها قابل توجیه نیست.
مثلاً ما میزبان هستیم، اما حریفان زودتر می‌رسند!
از سوی دیگر، FIVB هم با برنامه‌ریزی غلط و اشتباهش ما را به دردسر انداخت. الان در شرایطی میزبان هفته پنجم هستیم که تیم آلمان با همان پروازی به ایران می‌آید که بازیکنان خودمان در آن پرواز هستند؛ تنها تفاوت اینجاست که ایران سفری ۲۷، ۲۸ساعته را تجربه می‌کند اما آلمانی‌ها با یک پرواز ۴ساعته به تهران می‌رسند. کره جنوبی و بلغارستان هم با سفرهایی کوتاه به تهران می‌آیند؛ اما بازیکنان ما باید نزدیک به ۳۰ساعت روی هوا باشند. مثلاً ما میزبان هستیم؛ اما از حق میزبانی خود نمی‌توانیم بهره ببریم.
اعتراض کردیم؛ گفتند دیر است
ما به برنامه‌ریزی بی سر و ته فدراسیون جهانی اعتراض کردیم. آنها هم قبول کردند؛ اما گفتند برای تغییر برنامه دیر شده است. برخی شاید بگویند برای همه تیم‌ها شرایط همین‌طور بوده؛ اما باید بگویم خیر. مثلاً روسیه از ابتدا در اروپا بوده و اصلاً تکان نخورده است. FIVB می‌توانست همکاری کند که حداقل یک بار به قاره آمریکا برویم و در کشورهای آرژانتین و آمریکا حاضر شویم و سپس به اروپا بیایم. این کار را هم برای ما نکردند و بچه‌های ما یک ماه کل دنیا را گشتند!
والیبال ایران از لیگ ملت‌ها صدمه جدی دید
قطعاً یکی از دلایل نتایجی که در هفته‌های اخیر برای تیم ملی والیبال ایران به دست آمده، همین برنامه‌ریزی عجیب بوده است. امسال در لیگ ملت‌ها بازیکنان ما صدمه جدی دیدند. همین حالا غفور، قائمی، شریفی و موسوی مصدوم هستند. با این حال باز هم به بازیکنان و کادرفنی خسته نباشید می‌گویم که با وجود محدودیت و مصدومیت‌ها، عملکرد خوبی داشتند. من اصلاً از نتایج ناراضی نیستم؛ اما از برخی کمبودها که دیده شد هم چشم‌پوشی نخواهم کرد.
تکلیف تیم ب را در جلسه با کولاکوویچ روشن می‌کنم
همان‌طور که می‌دانید تصمیم گرفتیم تیم ب را به بازی‌های آسیایی اعزام کنیم و این تیم با هدایت جهانگیر سیدعباسی کار خود را آغاز کرده است. برخی بازیکنان تیم الف هم در لیست تیم ب قرار دارند؛ اما هنوز این لیست نهایی نیست. ما نام ۳۷بازیکن را به کمیته ملی المپیک اعلام کردیم که دستمان برای انتخاب بازیکنان باز باشد. چهارشنبه با کولاکوویچ جلسه می‌گذارم تا تصمیم‌گیری کنیم. باید ببینیم کولاکوویچ چقدر می‌تواند برای قوی‌تر شدن تیم ب به ما کمک کند؛ اگرچه اولویت فدراسیون تیم اصلی است که می‌خواهد به مسابقات قهرمانی جهان اعزام شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی