[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

درس بزرگ آزتک‌ها به آلمان مغرور، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: نمایش چشم‌نواز مکزیک برابر مدافع عنوان قهرمانی و بازی مستحکم سوئیسی‌ها در مقابل پرافتخارترین تیم تاریخ جام جهانی، اتفاقات بزرگ روز چهارم جام جهانی ۲۰۱۸ را رقم زدند. در کنار این دو اتفاق بزرگ نیز باید به زیباترین گل جام تا اینجا اشاره کرد که توسط کاپیتان صربستان به ثمر رسید.
چهارمین روز جام جهانی فوتبال عصر روز یکشنبه با برگزاری سه دیدار به انجام رسید. دیدار نخست که در ظاهر یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های جام از لحاظ نام دو تیم بود، بین صربستان و کارستاریکا برگزار شد اما دیداری جذاب و تماشایی از آب درآمد. 
صربستان با چندین بازیکن بزرگ مانند برانیسلاو ایوانوویچ مدافع سابق چلسی، آلکساندر کولاروف مدافع رم و سرگئی میلینکوویچ ساویچ  ستاره لاتزیو در برابر کارستاریکایی قرار گرفت که کیلور ناواس دروازه‌بان رئال مادرید را در دروازه داشت. بازی از همان ابتدا با حملات متعدد از سوی دو تیم آغاز شد، ولی هیچ یک از موقعیت‌های دو تیم در نیمه اول به گل تبدیل نشد. جذاب‌ترین صحنه بازی در این نیمه توسط ساویچ رقم خورد و ضربه قیچی برگردان تماشایی او را ناواس به سختی مهار کرد.
در نیمه دوم صربستان میل بیشتری به گل‌زنی داشت و بالاخره به گل رسید. در دقیقه ۵۵‌ هافبک کارستاریکا یک خطا روی میتروویچ مهاجم صربستان انجام داد و مدافع چپ شوتزن صرب‌ها را در موقعیتی عالی برای گل‌زنی قرار داد. کولاروف بازیکن سابق لاتزیو و منچسترسیتی که در زمینه ضربات ایستگاهی شبیه‌ترین بازیکن به سینیشا میهایلوویچ (کاشته‌زن بزرگ فوتبال یوسگلاوی سابق) به شمار می‌رود، پشت توپ قرار گرفت و با یک ضربه دقیق، بی‌نقص و تماشایی توپ را به جایی فرستاد که دست ناواس هیچ‌گاه به آن نرسد. این گل تا پایان بازی هم باقی ماند و صربستان با سه امتیاز بسیار مهم، گام اول را محکم برداشت تا در گروهی که سوئیس و برزیل در آن قرار دارند،‌ به صعود امیدوار شود.
دومین دیدار روز یکشنبه به اولین شگفتی بزرگ جام تبدیل شد. یک روز قبل، توقف آرژانتین برابر ایسلند شگفتی کوچکی را رقم زده بود، اما این شکست آلمان برابر مکزیک بود که شوک واقعی را به جام بیست و یکم وارد کرد. آلمانی‌های مغرور در نیمه اول با چنان نمایشی از سوی مکزیکی‌های جنگجو و متعصب مواجه شدند که نمونه‌اش را در سال‌های اخیر ندیده بودند. مکزیک در یک نیمه نزدیک به ۸بار ضدحملاتی سنگین و سرعتی روی دروازه آلمان ترتیب داد و بالاخره به گل هم رسید. در دقیقه سی و پنجم و پس از اینکه چندین موقعیت گل‌زنی برای هر دو تیم از دست رفت، هرناندز در میانه زمین با ولا یک- دو کرد، ولا نفوذ سریعی تا پشت محوطه جریمه آلمان داشت و پاس بسیار خوبی به لوزانو داد تا او را در موقعیت مناسبی قرار دهد. لوزانو این بازیکن هم بعد از سر توپ تماشایی که اوزیل را از جریان کار خارج کرد، با یک شوت زمینی نوک پای زمینی نویر را مغلوب کرد و گل اول مکزیک را به ثمر رساند. این گل جذابیت مسابقه را در ادامه مسابقه دوچندان کرد. یکی از جذابیت‌های بزرگ این مسابقه هم این بود که برای اولین بار در تاریخ، یک تیم داوری از ایران یک مسابقه در جام جهانی را قضاوت می‌کردند، آن هم یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازی‌های دور مقدماتی. علیرضا فغانی به عنوان داور وسط و رضا سخندان و محمدرضا منصوری به عنوان کمک‌داور در این بازی انجام وظیفه کردند و در نهایت، نمره قبولی دریافت کردند.
نیمه اول با همان یک گل به سود مکزیک به پایان رسید. اما در نیمه دوم شرایط بازی به طرز محسوسی تغییر کرد.  اینکه یواخیم‌لو سرمربی ژرمن‌ها توانست با تغییری در شیوه بازی، راه ضدحملات مکزیکی‌ها را ببندد یا این تغییر شیوه مربوط به دستورات خوان کارلوس اوسوریو، سرمربی خاص مکزیکی‌ها بود، به طور واضح مشخص نیست. اما هرچه بود،‌ در نیمه دوم فشار آلمان‌ها لحظه به لحظه بیشتر شد و مکزیک خیلی کمتر از نیمه اول روی دروازه آلمان ضدحمله ترتیب داد. هرچند در سه چهار ضدحمله نیمه دوم هم بسیار خطرناک ظاهر شد و مهاجمان این تیم می‌توانستند تمامی این ضدحملات را به گل تبدیل کنند؛ در طرف مقابل هرچه به دقایق پایانی نزدیک شدیم،‌ فشار آلمان روی دروازه مکزیک بیشتر و بیشتر شد و در ده دقیقه پایانی، بارها دروازه مکزیک تا آستانه فروپاشی پیش رفت. اما آلمانی‌ها هرگاه از خط دفاع مکزیک عبور کردند به سد محکمی به نام گیرمو اوچوآ برخورد کردند که در دروازه مکزیک قرار داشت. در نهایت مکزیک توانست تا پایان سه دقیقه وقت تلف شده، گل دقیقه سی و پنجم خود را حفظ کنند و آخرین سوت علیرضا فغانی در این مسابقه به یکی از دلنشین‌ترین و زیباترین صداهای دنیا برای مردم مکزیک تبدیل شد.
پس از این بازی، آندره آ دِ مارکو که وظیفه کارشناسی داوری مسابقه تیم‌های ملی آلمان و مکزیک را برعهده داشت، راجع به قضاوت تیم داوری این دیدار گفت: روی صحنه‌ای که گفته می‌شود خدیرا خطا اتفاق افتاد، حالت 50-50 بود و اگر طوری نگاه بشود که پشت پای او زده شده، شاید بتواند خطا گرفت ولی داور نزدیک صحنه بود. 
او ادامه داد: فغانی در این صحنه که برخورد هکتور هررا با سامی خدیرا اتفاق افتاد، از حرف کسی (کمک داور ویدئویی) استفاده نکرد و گفت چون من صحنه را دیدم، تصمیمم را گرفته‌ام؛ بنابراین می‌توان به او اعتماد کرد که این صحنه را درست تشخیص داده است.
داور سابق فوتبال ایتالیا اضافه کرد: تصمیم درخشان و عالی فغانی زمانی بود که در زمان برخورد توپ با دست مارکو رویس اعلام هند نکرد و کاملاً طبق قوانین تصمیم گرفت؛ چراکه مارکو رویس در حرکت و توپ در مسیر بدن او بود که نمی‌توانست کاری انجام دهد و عمدی باشد.
سعید مظفری‌زاده داور سابق فوتبال ایران نیز درباره قضاوت فغانی گفت: سپردن قضاوت آلمان و مکزیک که بازی مهم و سختی است به فغانی، نشانه اعتماد کمیته داوران فیفا به اوست. فغانی قضاوت بسیار خوبی داشت.
او همچنین به صحنه برخورد داور با تونی کروس نیز پرداخت و اظهار داشت: لمس کردن بازیکن بدین شکل کار مورد تأییدی نیست و بهتر بود این اتفاق نمی‌افتاد. این حرکت با توصیه‌های فیفا به داوران مغایرت دارد.
سومین و آخرین دیدار یکشنبه شب، یکی از دیدارهایی بود که خیل عظیمی از علاقه‌مندان به فوتبال منتظر آن بودند. اما بر خلاف انتظارات این بازی چندان قشنگ از آب درنیامد و در بیشتر دقایق،‌کسل کننده دنبال شد.
از ساعت ۲۲:۳۰دقیقه برزیل،‌ پرافتخارترین تیم تمام ادوار و یکی از مدعیان جدی کسب عنوان قهرمانی به مصاف سوئیس رفت. سوئیسی که یکی از تیم‌های باثبات و مستحکم دنیا در سال‌های اخیر به شمار می‌رود، ‌با سرمربی خوش‌فکر خود، ولادیمیر پتکوویچ، سد محکمی در برابر ستاره‌های قیمتی و تکنیکی برزیل ایجاد کرد و موفق به کسب یک امتیاز بسیار ارزشمند شد.
برزیل در بیشتر دقایق مالکیت بیشتری بر توپ و میدان داشت و موقعیت‌های گل‌زنی بسیار بیشتری هم خلق کرد؛ اما سوئیس در خط دفاعی عالی ظاهر شد و بالاخره روی یک ضربه کرنر به هدف بزرگ خود رسید.
نیمه اول می‌رفت با تساوی بدون گل به پایان برسد که کوتینیو،‌ ستاره سابق لیورپول و فعلی بارسلونا،‌ با یک ضربه استثنایی یکی از زیباترین گل‌های جام را وارد دروازه سوئیس کرد. با همین یک گل نیمه نخست به پایان رسید.
سوئیس که در نیمه نخست نشان داده بود در ایجاد موقعیت گل‌زنی و بازی زهردار در محوطه جریمه برزیل چندان موفق نیست،‌ موفق شد روی یک ضربه کرنر به هدف خود برسد. در دقیقه ۵۵ ارسال بدون نقص و عالی شکیری با پای چپ از روی کرنر سمت راست زمین را زوبر در محوطه 6قدم برزیل و پس از هُل دادن میراندا با ضربه سر محکم تبدیل به گل کرد تا بازی به تساوی کشیده شود. گلی که به نظر خطا می‌رسید اما داور نه تنها این صحنه را خطا اعلام نکرد که حتی برای بازبینی صحنه هم حاضر نشد به VAR متوسل شود.
تیته سرمربی برزیل پس از بازی در مورد این گل گفت: شما نباید داور را تحت فشار بگذارید، این روندی است که در این سیستم طی می‌شود، برخی مسئول هستند و باید عادلانه با این موضوع روبرو شد. برخورد با میراندا کاملاً واضح بود. خیلی مشخص بود چه شده است. نه به هیچ وجه شبیه‌سازی انجام نشد. لطفاً اشتباه داوری را نپوشانید! 
با به ثمر رسیدن این گل،‌ فشار روانی روی برزیل افزایش یافت و لحظه به لحظه اعتماد به نفس سوئیسی‌ها بیشتر و بیشتر شد. نیمار هم مانند مسی نتوانست بازی خوبی از خود به نمایش بگذارد و او هم در کسب اولین پیروزی تیمش برابر یک تیم اروپایی ناکام شد. از نکات جالب و عجیب این مسابقه،‌ عدم استفاده سرمربی برزیل از داگلاس کاستا،‌ ستاره چپ پای یوونتوس بود. درست مثل سرمربی آرژانتین که در روزی که نیاز به گل‌زنی داشت، از دیگر ستاره چپ پای یوونتوس یعنی پائولو دیبالا استفاده نکرد!‌ 
حالا هر دو ابرقدرت پرطرف‌دار آمریکای جنوبی در نخستین بازی خود ناکام شده‌اند و هوادارانشان را تا حدودی ناامید کرده‌اند. هرچند نمی‌توان با بازی نخست روی هیچ تیمی نظر قطعی داد، به هر حال مشکلات فراوان این دو تیم در همان بازی نخست عیان شد. از این نظر، ناکامی آنها با وجود کسب یک امتیاز،‌ با ناکامی آلمان‌ها که همین یک امتیاز را هم نگرفتند تفاوت خاصی دارد. آلمان‌ها تا حدودی توانستند نمایش قدرتمندانه‌ای را در دقایقی از بازی به نمایش بگذارند، اما برزیل و آرژانتین کیفیت پایینی از خود به نمایش گذاشتند و برای جبران مافات در بازی‌های آینده نیاز به تغییرات اساسی دارند.
بدین ترتیب از میان قدرت‌های بزرگی که تا قبل از بازی‌های دیروز (دوشنبه) به مصاف رقبای خود رفتند،‌ فقط فرانسه به زحمت توانست به سه امتیاز دست پیدا کند و سایر تیم‌ها مانند اسپانیا،‌ آرژانتین، آلمان و برزیل برابر رقبای خود ناکام شدند. در ادامه این رقابت‌ها دیروز سه بازی دیگر برگزار شد که در شماره فردا به آنها می‌پردازیم. اما امروز در آخرین روز دور نخست مرحله گروهی، دو دیدار از آخرین گروه رقابت‌ها به انجام می‌رسد. کلمبیا به مصاف ژاپن می‌رود و لهستان با سنگال دیدار می‌کند. این گروه یکی از دو گروهی است که ۴تیم از ۴قاره مختلف در آن حضور دارند. 
همچنین در نخستین بازی دور دوم مرحله مقدماتی،‌ امشب از ساعت ۲۲:۳۰دقیقه، روسیه میزبان به مصاف مصر خواهد رفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی