[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

حمایت تمام‌قد معلمان فارس از یک گزینه مدیرکلی، روزنامه شیراز نوین

انتخاب مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس در حال تبدیل شدن به یک ابرچالش و بروز مشکلی لاینحل است. دلیل اصلی این موضوع تحرک بی‌سابقه فرهنگیان فارس در حمایت از عبدالرسول احمدی است که باعث شده تصمیم‌گیری و معاملات پشت پرده مرسوم را به چالش کشیده و مسئله به یک بحران تمام‌عیار تبدیل شده است. تاکنون پاره‌ای از تصمیمات در محافل خصوصی و توسط افراد مؤثر در حوزه‌های سیاسی انجام می‌شد، اما این بار اتفاقات خاص و غیرمنتظره‌ای رخ داد:
حمایت تمام‌قد عموم معلمان از یک گزینه مدیرکلی و تلاش تمام‌عیار معلمان، باعث شد برخی از نمایندگان حساسیت موضوع را دریافته و به حمایت از فرهنگیان وارد گود شدند. سپس، تعدادی از افراد صاحب‌نفوذ سیاسی نیز به تبعیت از فرهنگیان، به جمع حامیان فرهنگیان پیوستند و این مسئله باعث انشقاق شدید میان سیاست‌مدارن استان شد.
در اینجا ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که تبادار استاندار فارس، با عنایت به درخواست‌های فرهنگیان و همین‌طور با توجه به بیانیه‌های متعدد صادر شده از سوی ستادهای انتخاباتی و احزاب سیاسی به حمایت از فرهنگیان، تمام‌قد از معلمان حمایت کردند که خود باعث دلگرمی شدید بین فرهنگیان شده است. چند ماه است که اداره کل آموزش و پرورش استان فارس توسط سرپرست اداره می‌شود، یعنی هیچ برنامه مدون و مصوبی را نمی‌توان برای چالش‌های زیر متصور بود:
اول، ثبت‌نام‌های مدارس برای سال آینده که با توجه به شرایط موجود و خودسر بودن بسیاری از مدیران مدارس خاص، باعث شده است اولیا برای ثبت‌نام دچار سردرگمی شدید شده و تکلیف خود را ندانند. دریافت شهریه‌های وحشتناک (تا بیش از پانزده میلیون تومان که احمدی به شدت به فکر کنترل آن است)، مشکلات و ناهنجاری‌هایی در این استان ایجاد کرده که لازم است هرچه سریع‌تر برای آن راه‌حلی اندیشیده شود. چالش دوم، عدم تعیین تکلیف نیروهای بازنشسته و جایگزین آنها به ویژه در پست‌های مدیریتی و ریاست ادارات و حتی معاونان مدیرکل است. این موضوع نیز باعث می‌شود برخی از مناطق و حوزه‌ها بدون برنامه اداره شود، تا جایی که دبیران تکلیفشان برای سال آینده روشن نباشد. سومین چالش، تخلفات و گریز از قانون‌هایی که انجام شده و لازم است هرچه سریع‌تر به آن رسیدگی شود (مانند به‌کارگیری نیروهای غیرمعلم در مدارس رسمی) و این بلاتکلیفی باعث گذشت زمان شده و رسیدگی به آن را تقریباً غیرممکن می‌کند؛ چون مدیران برخی مدارس و رؤسای مناطق، در خرداد و اوایل تیرماه قراردادهایی منعقد خواهند کرد که برای آموزش و پروش بار حقوقی و مالی بسیار زیادی به دنبال خواهد آورد و باید جلوی آن گرفته شود. اگر حداکثر تا آخر خرداد تکلیف مدیرکلی آموزش و پرورش استان فارس روشن نشود، لطمه‌هایی اداری و مالی به این استان وارد می‌شود که شاید اثرات آن تا سال‌ها بر حوزه آموزش این استان سنگینی کند. مطالبه عمومی و برحق فرهنگیان، انتصاب احمدی به سمت مدیرکلی آموزش و پرورش استان فارس است، در صورت تحقق نیافتن این خواسته، لطمه‌های زیادی به اعتماد عمومی فرهنگیان و در نهایت، کل جامعه به نظام مقدس جمهوری اسلامی وارد خواهد شد و دیوار بی‌اعتمادی ما فرهنگیان به مجریان دولتی همچنان رفیع‌تر می‌شود. در این صورت، تمام عواقب بی‌اعتمادی به خواست عمومی فرهنگیان ابتدا بر عهده دولت، وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس و در نهایت اصلاح‌طلبانی خواهد بود که تصمیمات را برخلاف نظر فرهنگیان اخذ نمایند. اما روی سخن اینجانب به نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی است که در این خصوص یادآوری می‌کنم سال آینده هم موسم انتخابات است، لذا از این بزرگواران می‌خواهم احساسات لطیف فرهنگیان را به بازی نگیرند، زیرا هر معامله‌ای بر سر آینده آموزشی دانش‌آموزان و فرهنگیان و مدیرکلی آموزش و پرورش استان فارس، ممکن است نتایج ناخوشایندی به دنبال داشته باشد. نظر بسیاری از فرهنگیان فارس در مورد انتصاب احمدی مثبت است و امیدوارند بخشی از مشکلات منطقه‌ای (نه همه) با همت وی و تلاش خود فرهنگیان حل و فصل شود. قطعاً نمایندگان استان اگر بخواهند بر خلاف نظر فرهنگیان گزینه‌ای به وزیر تحمیل کنند، شک نکنند در انتخابات آینده نتیجه آن را خواهند دید.
وعده ما انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده خواهد بود.
مزبان حبیبی، دانشجوی دکترای آنالیز ریاضی؛ تحلیلگر مسائل فرهنگی، سیاسی و فعال صنفی

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی