[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

کودکان،کارگران بدون مهارت، روزنامه شیراز نوین

مسئول واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز، از اعزام یک تیم سلامت به مرکز «پردیس کودکان آفتاب» خبر داد.
به گزارش «وب دا» در شیراز، دکتر مژگان غفاری با بیان اینکه دوازدهم ژوئن، مصادف با بیست‌ودوم خرداد روز جهانی «کودکان کار» است، گفت: این کودکان، کارگرانی کوچک هستند که به صورت مداوم و پایدار به خدمت گرفته شده و از مدرسه و تجربه دوران کودکی محروم شده‌اند. این امر موجب شده است سلامت روحی و جسمی ‌آن‌‌ها مورد تهدید قرار گیرد.
او ادامه داد: این کودکان در خیابـان با هدف کسب درآمد برای کمک بـه خانواده یا تأمین مخارج شخصی مجبور به کار بـرای گذران زندگی شده‌اند، درحالی که فاقد مهارت لازم برای گذراندن زندگی روزمره هستند.
مسئول واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس مرکز بهداشت شهدای انقلاب با نگاه به آمارهای سازمان بهداشت جهانی و یونیسف، تعداد کودکان کار در جهان را بین 100 تا 150 میلیون کودک برآورد کرد و افزود: از عوامل به خطر افتادن سلامتی این کودکان، می‌توان نبود دسترسی به امکانات بهداشتی، دسترسی بـه مواد مخدر رایگان و ارزان‌قیمت، فقـر، سوءاستفاده‌های جسمی ‌و جنسی و فقدان حمایت خانواده و اجتماع را نام برد.
او پدیده کودکان کار را مسئله‌ای زیستی، روانی و اجتماعی نامید و گفت: رشد جسمی ‌بین 60تا 84درصد کودکان کار با مشکلاتی مانند کم‌خونی، کاهش قد و وزن، بیماری‌های چشمی، گوارشی، پوست و سوء تغذیه همراه است، در حالی که رشـد عـاطفی بـین 40تـا 89 درصـد آنـان با مشکلاتی ماننـد احساس کم‌ارزشی، بی‌قراری، افسـردگی، تـرس، نـاامنی و اضـطراب، پرخاشگری، خشونت، ناسـازگاری، سوءاستفاده جنسی و اعتیاد روبروست. 
دکتر غفاری اضافه کرد: راهکارهای بهبود وضعیت کودکان کار باید با ارائه برنامه‌های آموزشی درراستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، درمان خانواده، پیشگیری از بیماری‌ها، ارائه خدمات مشاوره‌ای و حمایتی و توجه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران قرار گیرد. او ادامه داد: در همین راستا واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس مرکز بهداشت شهدای انقلاب، مراقبت از این کودکان را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و با اعزام تیم سلامت شامل پزشک و مراقب سلامت به مرکز پردیس فرزندان آفتاب، تمام کودکان تحت معاینه کامل جسمی ‌از نظر رشد قدی و وزن، دهان و دندان، واکسیناسیون، بیماری‌های پوست، مو و سلامت اجتماعی قرار گرفتند. مسئول واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس مرکز بهداشت شهدای انقلاب همچنین از همکاری بیشتر با این مرکز در زمینه آموزش به کودکان برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و جسمی ‌به‌طور مستمر در آینده نزدیک، خبر داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی