[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

انتشار ۷۰جلدکتاب الکترونیکی به جای کتاب چاپی، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی _ شیرازنوین
چند طرح کاربردی از جمله بررسی الگوهای ابتدایی صید بومیان در جزیره قشم، بررسی پوشاک و پارچه‌های سنتی زرتشتیان ایران و... در حال انجام است و اطلس مردم‌نگاری که در سال 1396 به مراحل پایانی خود رسیده، امسال رونمایی می شود.
 علیرضا حسن‌زاده رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی با اعلام این خبر درباره فعالیت‌های این پژوهشکده در سال 1396 گفت: فعالیت‌های علمی و عملی پژوهشکده مردم‌شناسی در سال 1396 نشان از توانمندی این پژوهشکده در انجام تحقیقات کاربردی در توسعه پایدار کشور دارد. او پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تولید کننده کتاب‌های علمی پژوهشی، تألیفی و ترجمه در حوزه مردم‌شناسی اعلام کرد. حسن‌زاده افزود: 10جلد کتاب شامل نوروزنامه سغد، نوروز، تنوع فرهنگی و فرهنگ صلح، جشن نوروز، تنوع فرهنگی و میراث فرهنگی ناملموس، غذا در آیینه فرهنگ، مجموعه مقالات مردم‌شناختی جزیره قشم، بررسی مردم‌شناسی روایت‌های زنانه از دوران دفاع مقدس، مردم‌شناسی تیران و کرون، مجموعه مقالات مردم‌شناسی دفاع مقدس و پژوهشنامه پژوهشکده مردم‌شناسی که مجموعه فعالیت‌ها و گزارش‌های پژوهشی پژوهشکده مردم‌شناسی را در سال‌های 1393 تا 1396 در بر دارد، در سال 1396به همت پژوهشکده مردم‌شناسی به چاپ رسیده است.
وی در ادامه به برخی از طرح تحقیقاتی پایان یافته در سال 1396 توسط پژوهشکده مردم‌شناسی اشاره کرد و اظهار داشت: بانک اطلاعات تصویری سنن و فضاهای دینی و فرهنگی کلیساهای شرق آشوری در ارومیه، طرح بررسی رابطه مدیریت پسماندهای زیست‌محیطی با توسعه صنعت توریسم پایدار با تمرکز بر سواحل استان گلستان، دایره‌المعارف اقوام ایران: سیستان و بلوچستان، بانک واژگان پزشکی سنتی ایران، موسیقی بومی خراسان، شناخت و بررسی عروسک‌ها و پیکرک‌های سنتی زرتشتیان ایران، مردم‌نگاری تالاب شادگان و... از جمله این طرح‌ها است. او همچنین بررسی مردم‌شناختی و مستندسازی تصویری صنعت بومی ابریشم در ایران، شناخت و تحلیل دانش بومی در مدیریت عرفی منابع آب دشت گزیر استان هرمزگان، مردم‌شناسی مهاجرت ارامنه  به ایران، مطالعه مردم‌شناختی دانش بومی، پزشکی مردمی جنوب خراسان رضوی، مردم‌شناسی تصویری و تفسیری سال‌ها پس از جنگ، مردم‌شناسی بازنمایی و کاربرد پوشاک سنتی و قومی در فرهنگ پوشاک زنان تهران و... را از دیگر طرح‌های انجام شده در سال گذشته اعلام کرد. رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی افزود: طرح‌های کاربردی دیگری مانند بررسی الگوهای ابتدایی صید بومیان در جزیره قشم، مستندسازی مردم‌نگارانه و عکاسی مردم‌شناسی قایق‌سازی سنتی و مناظر زیستی، فرهنگی در شمال ایران، مستندسازی بررسی پوشاک و پارچه‌های سنتی زرتشتیان ایران و... در حال انجام است. او گفت: برگزاری کارگاه‌هایی همچون استراتژی اقیانوس آبی با رویکرد صنعت گردشگری، عکاسی در مطالعات مردم‌شناسی، اصول حرفه‌ای و تخصصی و روش مطالعات مردم‌شناسی، کاربرد نسخ خطی و اسناد در مطالعات میراث فرهنگی  و کاربست تحقیقات تاریخی در مطالعات آداب و رسوم محلی، نمونه‌ای از کارگاه‌هایی است که به همت این پژوهشکده در سال 1396 برگزار شده است. حسن‌زاده با اشاره به برگزاری تعداد زیادی نشست علمی و همایش فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی به همت این پژوهشکده تصریح کرد: اطلس مردم‌نگاری که در سال 1396 به مراحل پایانی خود رسیده، در سال 1397 رونمایی می‌شود. رئیس پژوهشکده در پایان اظهار داشت: مجموعه کتاب‌های میراث فرهنگی با توجه به مسئله خشکسالی در قالب هفتاد جلد کتاب الکترونیک توسط این پژوهشکده در سال 1397 منتشر خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی