[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

فارس دچار فقر فرهنگ مطالبه‌گری است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
هیچ‌کدام از سایت‌های مخابراتی عامل ایجاد پارازیت در سطح فارس نیستند و این سایت‌ها به صورت مداوم در زمینه طیف فرکانسی مورد نظارت و بازرسی سازمان تنظیم مقررات رادیویی قرار می‌گیرند و خطرات عنوان شده مربوط به حوزه ارتباطات نیست. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در جمع خبرنگاران با بیان مطلب فوق گفت: مدتی است که صحبت‌هایی مبنی بر خطرات ایجادشده از سمت دکل‌های مخابراتی در جامعه مطرح می‌شود که اینگونه مسائل هیچ‌گونه توجیه علمی ‌و پزشکی ندارد. چرا که در تمام دنیا توسعه ارتباطات به واسطه تکنولوژی بی‌سیم انجام یافته و توسعه از طریق سیم و کابل امری منسوخ شده است. مهرداد سهرابی در ادامه ضمن انتقاد از موارد مطرح‌شده گفت: از یک سو درخواست و میزان تقاضای توسعه خطوط ارتباطی در جامعه بالاست و از سوی دیگر با مطرح کردن این‌گونه شایعات در روند توسعه این امور اخلال ایجاد می‌کنند. وی همچنین در این جلسه با بیان این که فارس دچار فقر فرهنگ مطالبه‌گری است گفت: وزارت ارتباطات از سال 1392سامانه‌ای برای پاسخگویی به شکایات مردمی ‌ایجاد کرده است که کلیه مشترکان گرامی ‌با مراجعه به سایت ir.195. www یا تماس با تلفن گویای 195 یا آدرس پست الکترونیک ir.gov.ict@195، می‌توانند درخواست، شکایت، انتقاد و یا پیشنهاد خویش را در خصوص خدمات ارائه‌شده‌ زیرمجموعه‌‌های وزارت متبوع (سازمان‌ها و شرکت‌های ذیربط) که دارای مشترک و کاربر نهایی هستند را شامل درخواست درخصوص تلفن ثابت، اینترنت، پست، تلفن همراه و ارتباطات مردمی ‌و یا گزارش سایت‌ها و کانال‌های مغایر با قوانین کشور ثبت کنند. سهرابی در خصوص کندی سرعت اینترنت نیز عنوان کرد: شاید بتوان گفت که فیلترنیگ عاملی برای کاهش سرعت بوده است زیرا افرادی که از نرم‌افزارهای فیلترشکن استفاده می‌کنند با تغییر «ای.پی‌»ها و تغییر حجم isp‌ها منجر به فشار بیشتر به ارائه‌دهنده اینترنت خواهد شد و در نتیجه حجم قابل توجهی از سرعت کاهش خواهد یافت. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس همچنین در این نشست به ارائه آمار عملکردهای این اداره در طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم پرداخت و با بیان اینکه بیش از 48پروژه اولویت‌دار در حوزه ارتباطات و فناوری در استان فارس شناسایی شده است گفت: تا پایان سال 96 در تمام پارامترها با رشد روبه‌رو بوده‌ایم به طوری که در فیبر نوری 13 درصد، در ظرفیت انتقال 2 درصد، در ظرفیت پهنای ورودی استان فارس 45درصد، در ظرفیت پهنای خروجی 4 درصد و در ظرفیت پهنای بین‌المللی نیز 20 درصد رشد داشته‌ایم.
وی درباره فعالیت تلفن‌های ثابت در استان فارس نیز بیان کرد: در پایان سال 96 بیش از یک میلیون و 566 شماره مشغول به کار بوده است و در شبکه تلفن همراه 4g  نیز تا پایان سال 96 شاهد رشد 61 درصدی بوده‌ایم. البته در سفری که وزیر به استان فارس داشت این موضوع مشهود شد که در این حوزه 10سال عقب هستیم و هیچ توسعه‌ای در فعالیت تلفن‌های خانگی رخ نداده است. وی افزود: در روستاها نیز به دنبال ارائه تلفن‌های خانگی به صورت سیم‌کارتی هستیم تا مشکلات ناشی‌از کابل‌کشی در مناطق مختلف را به صفر برسانیم و از سوی دیگر با ارائه تلفن‌های خانگی امکان ارائه اینترنت پرسرعت بر بستر این گونه تلفن‌ها را در مناطق روستایی فراهم کنیم. وی در خصوص اینترنت روستایی نیز بیان کرد: همراه اول بیش از 717 سایت روستایی و جاده‌ای داشته و تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال 213 سایت با بهبود عملکرد، امکان دسترسی به سیستم‌های اینترنت نسل 3 و 4 برای آنها فراهم شده است و با بهبود این سایت‌ها بیش از 550روستا از این سرویس بهره‌مند شده‌اند و درحال حاضر تنها 16سایت و 51 روستا در فاز اول باقی مانده است. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس افزود: در فاز دوم نیز که تا پایان شهریورماه باید به پایان برسد 211 سایت باید بهبود عملکرد داشته باشند. وی با بیان اینکه اپراتور ایرانسل نیز در سال 96  بیش از 292 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و به عدد 746 سایت اینترنت نسل چهار رسیده است، گفت: این اپراتور در اینترنت نسل سوم 158 درصد و در اینترنت نسل چهارم 63درصد رشد داشته است. سهرابی درباره شکایاتی که از اپراتور فعال در استان صورت گرفته است نیز گفت:  از ابتدای سال 96 تاکنون بیش از 4 هزار و 399 شکایت از خدمات‌دهندگان اینترنت و IT صورت گرفته است که بیش از 4 هزار و 362مورد بررسی و پیگیری شده است و  37 مورد نیز در‌حال بررسی است. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس در مورد فیبر نوری که یکی از الزامات در روند توسعه فعالیت‌های اینترنتی است گفت: در ابتدای دولت یازدهم تنها 2 هزار و 50 کیلومتر فیبر نوری در زیرساخت وجود داشت اما اکنون این میزان به 3هزار و 978 کیلومتر رسیده است و در همین راستا نیز پهنا باند از 7.5 گیگابیت به 120 گیگابیت رسیده است.
وی درباره شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات در سال 1393 طراحی شده و در سال 95  استقرار یافته است و فاز سوم این برنامه نیز در روز جهانی مخابرات در سال 96 به بهره‌برداری رسید. سهرابی با اشاره به ارائه سند حمایت از پیام‌رسان‌های ایرانی در سال 95 گفت: تمام دستگاه‌های دولتی از جمله بانک مرکزی، صدا و سیما و... در این سند وظایفی داشته‌اند که در این میان تاکنون به‌کارگیری امکان پرداخت بر خط همچنان فعال نشده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی