[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

کشف قدیمی‌ترین اثر «لئوناردو داوینچی»، روزنامه شیراز نوین

متخصصان معتقدند کاشی کوچک با تصویری از خود «داوینچی» قدیمی‌ترین اثر به‌جامانده از این هنرمند بزرگ است که در سن ۱۸سالگی خلق شده است.
به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، کارشناسان هنری بر این باورند که این نقاشی که روی یک کاشی کوچک کشیده شده درواقع تصویر خود «لئوناردو داوینچی» در شمایل «گابریل» یا همان «فرشته جبرئیل» است.
در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد، این کاشی به طرز معجزه‌آسایی از بیش از ۵۰۰سال پیش تاکنون سالم باقی مانده، زمانی که «داوینچی» ۱۸ساله در سال ۱۴۷۱ آن را خلق کرد.
«مارتین کمپ» متخصص معروف آثار «داوینچی» این ادعا را رد کرده است و مطمئناً این مسئله بحث‌های آکادمیک زیادی را به دنبال خواهد داشت. تقریباً یک سال پیش بود که خبر کشف مجدد یک نقاشی فراموش‌شده از «داوینچی» باعنوان «سالوادور موندی» مطرح شد و هنوز هم بحث‌های داغی درباره صحت و اعتبار این نقاشی در میان متخصصان در جریان است اما این نقاشی زمستان سال گذشته به‌قیمت ۴۵۰میلیون دلار (۳۴۰میلیون پوند) در حراجی کریستیز نیویورک به فروش رفت و رکورد گران‌ترین نقاشی دنیا را به نام خود ثبت کرد.
با این وجود «مارتین کمپ» پروفسور تاریخ هنر در دانشگاه آکسفورد درباره ادعایی که درباره کشف قدیمی‌ترین نقاشی به‌جامانده از «داوینچی» مطرح شده، گفت: احتمال این که این اثر متعلق به «لئوناردو» باشد زیر صفر درصد است! تنها تعداد کمی ‌از آثار معتبر 
«لئوناردو داوینچی» به‌جای‌ مانده که درحال حاضر تقریباً همه آنها در کلکسیون موزه‌ها نگهداری می‌شوند. به دلیل آن که علاقه علمی‌ و آکادمیک «داوینچی» از اختراع ماشین پرنده تا ابزارهای جنگی بسیار گسترده بوده است، بسیاری از پروژه‌های او در طول دوران حیاتش ناتمام ماند. پروفسور «ارنستو سولاری» که تاکنون مطلب زیادی درباره «داوینچی» به عنوان نابغه عصر رنسانس نوشته عنوان کرد: تحقیقات وی همراه با «ایوانا بونفانتین» که یک متخصص دست‌نوشته است، ثابت می‌کند که این کاشی کشف‌شده دارای نشانه‌هایی است که به «داوینچی» ختم می‌شود. دست‌نوشته‌هایی رمزی شامل مجموعه‌ای از اعداد و امضای «داوینچی» روی این نقاشی حک شده که پس از رمزگشایی این عبارت ترجمه شده است: «من لئوناردو داوینچی، متولد ۱۴۵۲، در سال ۱۴۷۱ تصویر خودم را در شمایل جبرئیل به تصویر کشیدم».
پروفسور «سولاری» معتقد است که تحقیقات گسترده علمی‌ شامل آزمایش‌های تاریخ‌نگاری گرماتابی قدمت این کاشی در قرن ۱۵میلادی را ثابت می‌کند که متعلق به یک خانواده اشرافی در منطقه راولوی ایتالیاست.
«لئوناردو داوینچی» متولد فلورانس ایتالیا در مدت ۶۷ سال از عمر خود، صدها اثر هنری را که مشهورترین آن‌ها تابلوی «مونالیزا» یا «لبخند ژکوند» است خلق کرد. هرچند بیشتر شهرت «داوینچی» به‌دلیل خلق دو شاهکار نقاشی جهان، یعنی «شام آخر» و «مونالیزا» است اما او علاوه‌‌بر تبحر در نقاشی در مجسمه‌سازی، طراحی و مهندسی بناهای تاریخی نیز یک استاد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی