[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

یادداشت میهمان، روزنامه شیراز نوین

سالروز تخریب قبور ائمه بقیع(ع) 

 

سید شمس الدین آیت‌اللهی
قبرستان بقیع که به نام‌های بقیع‌الغرقد، مقبرة‌البقیع، جنة‌البقیع مشهور است. 
این قبرستان اولین قبرستان مسلمانان است که پس از تشکیل حکومت اسلامی در مدینه توسط پیامبر(ص) و به امر ایشان ساخته شده است. 
بسیاری از شخصیت‌های برجسته جهان اسلام در آنجا مدفون هستند. به دلیل وجود مزار چهار تن از خاندان عصمت و طهارت از جایگاه والا و اهمیت ویژه‌ای نزد مسلمان و خاصه شیعیان برخوردار است. 
 علاوه بر این سفارشات پیامبر(ص) به زیارت قبر امام حسن(ع) در بقیع پس از شهادت ایشان به مقام و اهمیت این قبرستان افزوده است. 
در این رابطه از وجود مقدس پیامبر (ص) نقل شده است که ایشان فرمودند:
«هرکس امام حسن (ع) را در بقیعش زیارت نماید قدم وی در روزی (روز قیامت) که قدم‌ها می‌لرزد ثابت می‌گردد 
عن‌ النبی صلى‌الله علیه و آله قال: من زار الحسن فی
 بقیعه ثبت قدمه على الصراط یوم تزل فیه الاقدام. 
الامالی ص١١٢
بحار الانوار ج٩٧ ص١٤١»
حال در آستانه هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع به دست وهابیان کوردل به بیان شرحی مختصر از این فاجعه می‌پردازیم: 
ابن بطوطه که از سفرنامه‌نویسان مشهور و متوفی ٧٧٩ه.ق است در کتاب الرحله خود راجع به قبور ائمه بقیع (ع) می‌نگارد: 
«و قبر حضرت (امام) حسن‌بن علی‌بن ابی طالب (ع) و آن یک گنبد و بارگاه مرتفع در آسمان بود با معماری تازه و نوین در سمت راست خارج از درب بقیع. 
الرحلة ابن بطوطة ج١ ص٩٤»
قبل از ورود به بحث نکته‌ای که لازم به ذکر است این است که قبور ائمه بقیع تا کنون دو بار توسط وهابیان تخریب شده است که شرح هریک خواهد گذشت؛
وهابیت در سال ١١٥٣ توسط محمدبن عبدالوهاب آغاز به فعالیت و تبلیغ کرد. 
مؤسس آن در سال ١١٥٧ با محمدبن سعود حاکم درعیه هم‌پیمان شد و اولین حکومت وهابی را تشکیل داد. 
پس از آن با حمله به نقاط مختلف سعی کرد تا شهر دیگر را زیر سلطه خود درآورد یا حداقل با غارت آن شهرها 
بر دارایی و ثروت خود بیفزایند.
حکموت وهابی آل سعود در جریان این حملات در سال ١٢١٦با حمله خون‌بار به کربلا حرم مطهر امام حسین (ع) را غارت کرده و قتل‌ها و فجایع بسیاری در آنجا رقم زدند و در سال ١٢١٧به شهر نجف یورش برده که موفق به وارد کردن خسارات فراون نشدند. 
در پی این حملات ما بین سال‌های ١٢١٨تا١٢٢١حملات فراوانی را به مدینه داشته و در اثر این حملات حرم پیامبر(ص) و حرم ائمه بقیع را غارت کرده‌اند که به اذعان برخی از سفرنامه‌نویسان تمامی هدایا وجواهرات اهدایی از طرف سلاطین و پادشاهان را از این حرم‌های مقدس غارت کرده و نهایتاً در سال ١٢٢١ برای بار نخست قبور ائمه بقیع (ع) را تخریب کردند. 
سید محسن امین عاملی به نقل جبرتی حنفی در کتاب خود در رابطه با تخریب بقیع اینچنین می‌نگارد: 
«زمانی که وهابیان بر مدینه حاکم شده و ولایت یافتند گنبد و بارگاه‌هایی که در آن بود را منهدم و تخریب کردند که از جمله آنها گنبد و بارگاه ائمه بقیع (ع) در مدینه بود.»
پس از فتح مکه و مدینه توسط وهابیت و آل سعود و حمله مجدد آن در سال ١٢٢٥به شهر نجف اشرف دولت عثمانی درصدد مقابله با آنان برآمد. ازهمین‌رو سلطان محمود دوم فرزندش محمدعلی توسون‌بیگ را در سال١٢٢٦
با ٨تا١٠هزار سرباز به سمت حجاز جهت مقابله با وهابیت راهی کرد که متأسفانه در این نبرد نیروهای عثمانی با شکست مواجهه شدند. اما پس از این شکست محمدعلی‌پاشا در سال ١٢٢٧با لشکر انبوه به سمت مدینه عازم شد و پس از نبردی سخت و به درک واصل شدن حدود چهار هزار نفر از سعودی‌ها و وهابیت ملعون، مدینه را تصرف کرده و پس از آن به سمت مکه رفته و آنجا را نیز از سلطه وهابیت خارج کرد. پس از فتح مدینه وی به‌دستور سلطان محمود دوم در سال ١٢٣٤ به بازسازی قبور ائمه بقیع (ع) پرداخت. 
اما متأسفانه پس از جنگ جهانی اول و ضعف و سقوط دولت عثمانی مجدداً آل سعود که به دست این سلسله مترود و حکومتشان از بین رفته بود با پشتوانه انگلیس به قدرت باز گشته و به اهداف تفرقه‌افکنانه و مخدوش کردن چهره اسلام مشغول شدند. آنها مجدداً بر شهرهای مختلف حجاز چیره شدند و درصدد تخریب قبور ائمه بقیع برآمدند. آنها ابتدا عبدالله بلیهد ملعون را که در آن زمان قاضی‌القضاة حکومت وهابی بود از مکه به مدینه آوردند. ووی پس از مدتی با تمسک به دلیل واهی بدعت بودن بقعه بر قبور که مخالف نص صریح آیات قرآن بود فتوا به تخریب قبور ائمه بقیع (ع) داد. و در روز هشتم شوال سال ١٣٤٤ق برای بار دوم قبور ائمه بقیع (ع) و بارگاه رفیع این بزرگواران تخریب شد. که این تخریب به نام نکبة‌الثنایه و این روز با نام یوم‌الهدم مشهور است. این درحالی است که آل سعود سالانه مبالغ فراوانی صرف نگهداری آثار یهود از جمله قلعه خیبر می‌کند و همه‌ساله جشنواره‌ای را تحت عنوان الجاندریه برای حفظ میراث فرهنگی به راه می‌اندازند. به امید روزی که با ظهور منجی عالم بشریت دست وهابیت ملعون از سرزمین وحی قطع شده و مجدداً بارگاهی عظیم بر قبور ائمه (ع) ساخته شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی