[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۱
  • دوره جدید

بورس هر روز یک قله تاریخی فتح می‌کند، روزنامه شیراز نوین

امروز بورس تهران بار دیگر شاهد کانال‌شکنی‌های نماگر اصلی و صف خرید نوسان‌گیران بازار سهام بود، به طوری که فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی یکدست سبزپوش شدند. کارشناسان دلیل عمده این رفتار بورس را رشد قیمت دلار در بازارهای غیررسمی عنوان می‌کنند.
به گزارش ایسنا، با اینکه تب افزایش شاخص کل بورس دو روز قبل تا حدودی کاهش یافته بود، دیروز بار دیگر نماگر اصلی بازار شروع به کانال‌شکنی کرد و به این ترتیب برای اولین در تاریخ بورس شاهد پشت سر گذاشتن تراز ۱۱۲هزار واحدی بودیم.
دیروز بار دیگر صف‌های خرید سهام تشکیل شد و این صف‌های خرید سبب افزایش تقاضا گردید. این موضوع به افزایش قیمت‌ها و در نتیجه افزایش نماگر اصلی بازار سهام دامن زد. با وجود اینکه در فروردین‌ماه گذشته دولت قیمت ارز را ۴۲۰۰تومان اعلام کرد و رسماً گفت مبادله دلار با قیمتی بیش از ۴۲۰۰تومان قاچاق محسوب می‌شود، امروز بعد از گذشت چند ماه شاهد این هستیم که قیمت دلار در بازارهای غیررسمی به بیش از ۸۰۰۰تومان رسیده؛ در عین حال این موضوع سبب شده بسیاری از شرکت‌های بورسی در دارایی‌های خود تجدید ارزیابی کرده و این موضوع، قیمت سهام آنها را افزایش داده است.
از طرفی، شرکت‌های صادرات‌محور با افزایش قیمت دلار سود شناسایی می‌کنند و این موضوع سبب افزایش قیمت سهم‌ها و در نتیجه شاخص کل شده است. بسیاری از نوسان‌گیران بازار سهام برای استفاده از این موقعیت وارد بازار شده‌اند تا در کف قیمت خرید انجام داده و با به دست آوردن سود در سهم‌های خاص از بازار خارج شوند.
امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بازار سرمایه ۲۶۵۹واحد رشد کرد و تا رقم ۱۱۲هزار و ۶۰واحدی بالا رفت. در عین حال، شاخص کل هم‌وزن با ۲۳۹واحد رشد تا رقم ۱۸هزار و ۹۲۲ افزایش یافت. شاخص آزاد شناور نیز ۳۳۵۲واحد رشد کرد و شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۲۴۳۲ و ۲۸۰۲واحد رشد کردند.
فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان و ملی صنایع مس ایران سه سهمی بودند که بیشترین تأثیر را روی نوسانات افزاینده بازار سهام داشتند. دیروز نیز روند معاملات حاکی از افزایش هیجان در معاملات سهام بود. وضعیت خاص اقتصادی کشور و قیمت دلار در بازارهای غیررسمی کشور، سبب شده با وجود ریسک‌های سیستماتیکی که در بازار سهام وجود دارد، سهم معاملات آن بالاتر رود. البته طبیعتاً کسانی که این روزها به بازار سهام هجوم آورده‌اند افراد عادی و ناآشنا به بازار نیستند، بلکه عمدتاً سهام‌داران حقوقی و نوسان‌گیران بازار هستند که می‌خواهند در وضعیت فعلی سود لحظه‌ای خود را افزایش دهند و بسیاری از آنها به فکر سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس نیستند.
در عین حال شرکت ارتباطات سیار ایران، سرمایه‌‌گذاری صنایع شیمیایی ایران و پرداخت الکترونیکی سامان‌کیش سه نماد اولی بودند که بیشترین تأثیر کاهنده را روی دماسنج بازار سرمایه داشتند.
در خبرها داشتیم که واردات خودروهای خارجی به ایران ممنوع شده است. این موضوع می‌تواند به شکل‌های مختلف در قیمت سهام شرکت‌های خودرویی تأثیرگذار باشد؛ کما اینکه در دو روز گذشته خودرویی‌ها یکدست با افزایش قیمت سهام مواجه شدند و دیروز نیز عمده سهام‌های تأثیرگذار خودرویی با افزایش قیمت سهم مواجه شدند.
در گروه فلزات اساسی، دیروز روند قیمت سهم‌ها افزاینده بود به طوری که برای بسیاری از سهم‌ها شاهد رشد حدود پنج درصدی بودیم. در برخی نمادها نیز صف خرید مشاهده می‌شد.
استخراج کانه‌های فلزی نیز دیروز شاهد رشد قیمت بودند و کماکان در این گروه نیز قیمت‌ها حدود پنج درصد افزایش یافت.
ارزش معاملات بورس تهران دیروز به رقم ۷۶۹میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲.۵میلیارد سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار تا رقم ۱۴۴هزار و ۴۶۵نوبت بالا رفت.
اما در فرابورس ایران نیز آیفکس با رشد کم‌سابقه حدود ۲۹واحدی همراه شد و در تراز ۱۲۸۷واحدی ایستاد. ارزش معاملات فرابورس ایران تا رقم ۲۸۴میلیارد تومان بالا رفت و حجم معاملات به رقم ۶۳۵میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی