[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۶
  • دوره جدید

قصه تلخ چک و حبس، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور  
فارس از استان‌هایی است که در خصوص زندانیان جرایم مالی آمار بالایی را در کشور به خود اختصاص می‌دهد و بنابر گفته‌های مدیرعامل ستاد دیه کشور، اسدالله جولایی، این استان با 760زندانی رتبه اول تعداد زندانیان چک‌های بی محل را در سطح ایران داراست. موضوعی که با نگرانی و علامت سؤال نسبت به اینکه چرا باید فارس در بین تمام استان‌های کشور تا به این حد درگیر جرایم مالی غیرعمد باشد، همراه می‌شود. اگرچه زندانیان جرایم غیر عمد به جز بار مالی ایجاد شده برای خود و خانواده در زندان نیز دچار مشکلات گوناگونی می‌شوند که چنانچه تدبیری برای این دسته از زندانیان و کاهش آنان در نظر گرفته نشود، بعضاً تبدیل به مجرمانی باسابقه و آشنا به زیر و خم‌های جرم‌های مالی خواهند شد. آمار بالای فارس اما شاید نشان از نبود آینده نگری و تدبیر لازم در راه انجام معاملات و کسب و کار به ویژه برای نسل تازه از راه رسیده است. زنگ خطر این افزایش آماری نیز مدتهاست که به صدا درآمده و مسئولان برای چاره جویی و التیام این دمل دست به دامان انجمن‌های خیریه و چشم به دست مردمی دارند که زیر سایه قانون قطره قطره جمع گردد بتوانند بخشی از این نقصان بزرگ استان را ترمیم کنند. در این میان درد کهنه چک و برگشت آن که هنوز فارس با آن درگیر بوده، حکایت عجیبی دارد؛ در حالی که استانی همچون سیستان و بلوچستان با 14زندانی رتبه آخر و فارس با 760زندانی رتبه نخست فهرست محکومان چک را به خود اختصاص داده اند. این همه اختلاف بی شک نشان از وضعیت اسفباری دارد که فارس و معاملات انجام گرفته در آن با معضل چک دارد. این که هنوز نحوه استفاده از چک و فرهنگ آن حتی برای ضمانت درست جا نیفتاده و به دسته چک به عنوان برگه‌های اسکناس نگاه می‌شود، مشکلی است که باید برای آن چاره جویی کرد. موج بیکاری و عدم اشتغال در حوزه‌های تولیدی بخش عظیمی از نیروی کار استان را به سمت اصناف و برپایی فروشگاه‌ها می‌کشاند و در این بین خطر استفاده بی محل از چک در میان نسل جدید کاسبان روز به روز بیشتر می‌شود.
مدیرعامل ستاد دیه فارس در گفت‌وگو با «شیرازنوین» بیان کرد: هزار و 250نفر زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های استان وجود دارند که 80درصد از آن‌ها به علت جرایم مالی مانند چک، بدهی بانک یا ضمانت، 10درصد برای موضوعات طلاق و مهریه و مابقی به خاطر دیه و تصادفات در زندان هستند. 
علی اصغر تراب پور گفت: فارس در خصوص زندانیان جرایم مالی غیرعمد رتبه بالایی را در کشور به خود اختصاص داده و مقدار کل بدهی این زندانیان در استان در حدود 84میلیارد تومان است. 
وی همچنین از ارسال پرونده 135زندانی جرایم غیرعمد استان با بدهی زیر 22میلیون تومان به ستاد دیه کشور به منظور کمک بلاعوض به این افراد برای آزادی آن‌ها در نزدیکی عید نوروز خبر داد و گفت: علاوه بر این افراد پرونده 26زندانی زن جرایم مالی با بدهی زیر 50میلیون تومان نیز به ستاد دیه فرستاده شده تا این افراد نیز با کمک بلاعوض از زندان آزاد شوند. 
مدیر عامل ستاد دیه فارس اظهار داشت: متأسفانه ورودی زندانیان جرایم غیرعمد در استان رقم بالایی است و به همین دلیل هر چقدر که برای آزادی یک سری از این افراد تلاش‌هایی صورت می‌گیرد، به تناسب آن زندانیان جدیدی در این خصوص افزوده و جایگزین مددجوهای پیشین می‌شوند. به طور مثال فقط در بهمن سال جاری 370زندانی جرایم غیرعمد وارد زندان‌های استان شده اند که این به معنای ورود 12نفر در هر روز در طول این ماه است. 
تراب پور درباره گذشت شکات زندانیان جرایم غیرعمد گفت: بعضی از شکات بخشش زیادی به خرج می‌دهند و حتی گاهی به کمک فرد زندانی هم می‌آیند ولی برخی بسیار سختگیر هستند و همین کمک به زندانیان را مشکل‌تر می‌کند. 
وی با اشاره به اینکه برخی از زندانیان با دریافت تسهیلات از بانک‌ها بدهی‌های خود را پرداخت کرده و آزاد می‌شوند، عنوان کرد: بعضی از زندانیان جرایم غیرعمد استان به هیچ وجه توان مالی دریافت وام و سپس بازگشت آن را ندارند. به همین دلیل کمک عامه مردم به این افراد بسیار حائز اهمیت است.
مدیرعامل ستاد دیه فارس ادامه داد: مردم می‌توانند از طریق سامانه پیامکی «ستاره780ستاره7777071مربع» هر مقدار که توان مالی دارند، مبلغی را برای کمک به این افراد اهدا کنند. مهم نیست که کمک هر نفر چه قدر باشد وقتی افراد زیادی کمک کنند و این مبالغ در کنار هم قرار گیرد، می‌تواند راهگشای مشکل تعدادی از زندانیان جرایم غیرعمد قرار گیرد. 
به نظر می‌رسد که باید بررسی درباره علت بالا بودن جرایم مالی در استان انجام بگیرد. چرا که تا زمانی که آسیب شناسی در این زمینه انجام نگیرد، فقط باید روز به روز شاهد افزایش چنین افرادی در زندان‌های استان باشیم که نیازمند کمک‌های مالی هستند. ولی تا ریشه‌های این موارد پیگیری نشود، چیزی تغییر نخواهد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی