[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۱
  • دوره جدید

رونمایی از پوستر نوزدهمین کنفرانس ملی آموزش فیزیک و آزمایشگاه در شیراز، روزنامه شیراز نوین

معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش فارس از برگزاری نوزدهمین همایش ملی فیزیک و آزمایشگاه به میزبانی انجمن علمی آموزشی معلمان فیزیک استان در 5شهریورماه خبر داد.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، فرهاد اسماعیلی در یک کنفرانس خبری با اعلام این خبر گفت: مخاطبان و شرکت کنندگان در این کنفرانس علاوه بر دبیران و اساتید رشته فیزیک، همه علاقه‌مندان به این رشته و سایر معلمان نیز هستند.
معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش فارس گفت: در این کنفرانس ۱۰سخنرانی علمی توسط اساتید دانشگاه‌های کشور، ۴۰مقاله توسط معلمان فیزیک و ۱۰کارگاه آموزشی و مهارت‌آموزی و میزگردهای علمی ارائه می‌شود.
وی افزود: مضمون این کنفرانس فیزیک و محیط زیست و محورهای این همایش شیوه‌های آموزش فیزیک، فیزیک و زندگی، فیزیک و آزمایشگاه، جایگاه فیزیک در برنامه درسی، تازه‌های علم فیزیک در چارچوب محتوای کتب و غیره است. 
اسماعیلی با بیان اینکه «این همایش ۹محور دارد که رویکرد اصلی آن با توجه به اهمیت موضوع محیط زیست و بحران محیط زیستی که کشور گریبان‌گیر آن است، فیزیک و محیط زیست است» گفت: در این کنفرانس تأکید خاصی بر محور فیزیک و آزمایشگاه شده است؛ چراکه آموزش علم فیزیک بدون آزمایشگاه به معنی آموزش شنا بدون آب و استخر است.
رئیس انجمن معلمان فیزیک استان فارس نیز در ادامه این نشست به تاریخچه شکل‌گیری این انجمن اشاره و عنوان کرد: انجمن علمی آموزشی معلمان فیزیک فارس از سال ۸۰ شروع به فعالیت کرده و در سال ۸۲ نخستین شورای اجرایی آن تشکیل شده است.
حمید مصطفی‌نژادیان افزود: این انجمن با هدف بالا بردن توان علمی معلمان و مطرح کردن روش‌های نوین تدریس، سالانه بین سه تا چهار همایش فیزیک استانی برگزار می‌کند.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه آزمایشگاه یکی از مسائل مهم در آموزش فیزیک است، لذا یکی از جنبه‌های مهم این کنفرانس به مبحث آزمایشگاه اختصاص داده شده و برای پررنگ کردن نقش این موضوع در آموزش فیزیک نیز یک کمیته به عنوان کمیته آزمایشگاه در این کنفرانس راه‌اندازی شده است.
دبیر علمی این کنفرانس نیز گفت: شروع ثبت‌نام برای حضور در کنفرانس از ۱۱اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده  و تا 15تیرماه جاری نیز علاقه‌مندان به حضور در این کنفرانس مهلت ارسال مقاله دارند و 10مردادماه پایان پذیرش خواهد بود.
کریمی افزود: پیش‌بینی ما حضور ۷۰۰شرکت کننده است که معمولاً حدود ۲۰۰مقاله به دبیرخانه همایش ارسال می‌شود و پس از دواری مقالات توسط ۶۰داور، 10مقاله به شکل سخنرانی علمی و ۴۰مقاله نیز به شکل پوستر ارائه خواهد شد.
وی همچنین شروع پذیرش افراد ثبت‌نام کننده در این کنفرانس را صبح روز دوشنبه ۵شهریورماه اعلام کرد و گفت: افتتاحیه کنفرانس بعدازظهر همان روز و اختتامیه آن نیز صبح روز ۸شهریورماه تعیین شده است.
دبیر اجرایی این کنفرانس نیز با بیان اینکه تاکنون 291نفر در سایت کنفرانس به آدرس https://www.uipteachers.ir ثبت‌نام کرده‌ا‌ند گفت: بیشترین ثبت‌نام‌ها مربوط به خراسان رضوی و آذربایجان غربی و شرقی بوده است. 
زهرا علی‌اکبری همچنین خاطرنشان کرد: برای ۵۵۰نفر تدارک اسکان دیده شده و این اولین کنفرانسی است که امکان اسکان خانوادگی نیز برای تعدادی محدود وجود دارد.
معاون اداره‌کل محیط زیست فارس نیز در ادامه این نشست بیان کرد: بسیاری از صاحب‌نظران محیط زیست معتقدند تنها راه خروج از گرفتاری‌های این حوزه، آموزش و ارتقای آگاهی‌ها است.
نبی‌اله مرادی با ابراز امیداوری از پیوند سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش‌وپرورش، به برگزاری همایش‌های مشترک این دو نهاد در سال‌های اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: همایش گرمایش زمین با همکاری انجمن فیزیک معلمان استان فارس از جمله آنها است و دومین همکاری نیز در نوزدهمین همایش ملی فیزیک و آزمایشگاه خواهد بود.
وی یادآور شد: پس از انقلاب صنعتی، انسان‌ها با پیشرفت‌های زیاد موجب دستکاری طبیعت شدند که امروز پدیده‌هایی چون ریزگردها، خشکسالی و... نتیجه این برخورد نابخردانه شده است.
معاون اداره‌کل محیط زیست فارس تصریح کرد: در حال حاضر یکی از علوم مهم که می‌تواند موجب برون‌رفت از مشکلات زیست محیطی شود، علم فیزیک است.
مرادی هدف از همکاری مشترک با آموزش‌وپرورش را کسب اخلاق و سواد محیطی زیستی توسط دانش‌آموزان پس از دوران تحصیل عنوان کرد و گفت: آنچه برای ما اهمیت دارد این است که نوجوانان در آینده که در جایگاه مدیریتی قرار می‌گیرند، تجربه تلخ پدران خود را در ارتباط با محیط زیست تکرار نکنند.
گفتنی است در خاتمه این کنفرانس خبری، از پوستر نوزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک و آزمایشگاه در شیراز رونمایی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی