[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

آموزش روش‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد دانش‌آموزان ، روزنامه شیراز نوین

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس از آموزش شیوه‌های فرزندپروری، مهارت‌های زندگی و روش‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد برای بیش از 70هزار نفر از والدین دانش‌آموزان در فارس خبر داد.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش فارس، احمدعلی قهرمانی در حاشیه نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش فارس که به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شده است گفت:  مدرسه به دلیل کارکردهای مهم آموزشی - تربیتی، نقش مهمی در برنامه‌های پیشگیرانه دارد.
معاون تربیت بدنی و سلامت  آموزش و پرورش فارس گفت: آسیب‌ها و هزینه‌های بالای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و فردی ناشی از استعمال دخانیات و سوءمصرف مواد مخدر، ضرورت مبارزه عالمانه و مؤثر با آن را اجتناب ناپذیر می سازد.
وی گفت: آگاهی‌بخشی به دانش‌آموزان، مربیان و تکیه بر آموزش‌های مدرسه‌ای، نقش مهم و سهم بسزایی در برنامه‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد و کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد.
قهرمانی افزود: هزینه آموزش‌هایی که از طریق مدرسه صورت می‌گیرند، بسیار کمتر و در عین حال تأثیرات آن بسیار عمیق‌تر و پایدارتر است.
وی در ادامه به برخی از مهم‌ترین اقدامات آموزش و پرورش فارس در راستای آگاهی بخشی به فرهنگیان، دانش‌آموزان و والدین آنها اشاره کرد و گفت: تا پایان اسفندماه 96، بیش از 70هزار نفر از والدین دانش‌آموزان از سراسر استان در کارگاه آموزشی شیوه‌های فرزندپروری، مهارت‌های زندگی و روش‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد شرکت کرده اند.
برگزاری بیش از 204کارگاه برای 8160تن از فرهنگیان استان با موضوعات عوامل محافظ و خطر، روش‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد و ارتباط مؤثر با دانش‌آموزان، اجرای طرح مدارس عاری از خطر در 672آموزشگاه دوره متوسطه دوم در استان، اجرای طرح آموزش مهارت‌های مقابله با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در 684آموزشگاه دوره متوسطه اول، اجرای طرح مدارس مراقب به شیوه اجتماع محور در 1552آموزشگاه سه دوره تحصیلی، از دیگر فعالیت‌های اداره پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش فارس است که قهرمانی به آنها اشاره کرد.
وی همچنین از اجرای طرح مهارت‌های مراقبت از خود در پایه ششم ابتدایی در2900آموزشگاه دوره ابتدایی،  برگزاری «کارگاه آموزشی مداخله در فوریت‌های اجتماعی و ده‌ها طرح و برنامه مختلف دیگر در راستای آموزش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در بین دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری خبر داد.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس گفت: همراهی مدرسه در برنامه‌های پیشگیری با نهاد‌های مسئول، موجب می‌شود پیام‌ها، ارزش‌ها و نگرش‌های واحد و نسبتاً پایداری به نوجوانان منتقل شود.
وی با اشاره به نقش مدرسه در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گفت: موفق‌ترین برنامه‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد در مدارس، برنامه‌هایی است که با استفاده از روش‌های جذاب، رویکردی جامع را دنبال نماید. 
قهرمانی افزود: مدرسه به دلیل کارکرد‌های مهم آموزشی و تربیتی و جایگاهی که در بین نوجوانان دارد، نقش مهمی در زمینه ارتقای توانمندی نوجوانان و مراقبت از آنها در برابر آسیب‌های اجتماعی بر عهده دارد.
وی تصریح کرد: در راستای بسط و گسترش فرهنگ پیشگیری از اعتیاد به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر (26ژوئن)نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی از تاریخ یکم تیرماه لغایت ششم تیرماه در نگارخانه ایمان و اندیشه اداره کل آموزش و پرورش فارس  ویژه دانش‌آموزان، والدین و آحاد مردم در حال برگزاری است.  
قهرمانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش فارس گفت: در این نمایشگاه که به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شده، تلاش شده با توجه به قابلیت ماندگاری هنر در ذهن فراگیران، علاوه بر زیبایی و اجرای هنرمندانه، محتوای آنها نیز با شرایط فرهنگی و آموزشی، فضای مدرسه و نیاز‌های دانش‌آموزان متناسب است.
گفتنی است این نمایشگاه در روزهای کاری هفته و از ساعت 8 صبح تا 14 برای بازدید علاقه‌مندان باز است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی