[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

آیا عرق‌کردن باعث سوزاندن کالری و لاغری می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

عرق کردن واکنش طبیعی بدن در شرایط مختلف بدنی ما مثل ورزش کردن، بودن در هوا و محیط گرم و… است. اما خیلی از افراد اینگونه تصور می‌کنند که در زمانی که عرق می‌کنند کالری‌سوزی بیشتری برای آنها رخ می‌دهد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این سوال بپردازیم و همچنین شما را با فواید و خطرات عرق کردن آشنا کنیم.
در اثر عرق کردن چه مقدار کالری سوزانده می‌شود
برخی مدعی‌اند با فعالیت‌هایی مانند بیکرام یوگا (شکلی از تمرینات یوگا که در اتاقی با دمای بالا انجام شده و باعث تعریق شدید می‌شود) که باعث عرق‌ کردن می‌شوند، می‌توان در یک ساعت ۱۰۰۰کالری سوزاند. اما احتمالاً این ادعا اشتباه است. براساس مطالعه‌ای، در یک کلاس ۹۰دقیقه‌ای بیکرام، یوگا زنان به‌طور متوسط ۳۳۰ و مردان ۴۶۰کالری انرژی سوزاندند. این مقدار معادل پیاده‌روی سریع مسافتی در حدود ۵٫۳کیلومتر است که تقریباً یک ساعت طول می‌کشد.
برخی فعالیت‌های با تعریق کم یا بدون تعریق نیز می‌توانند موجب سوزاندن کالری بشوند. فعالیت‌هایی مثل شنا کردن، بلندکردن وزنه‌های سبک و ورزش‌کردن در هوای سرد زمستان با اینکه معمولاً باعث تعریق چندانی نمی‌شوند، ولی به کالری‌سوزی کمک می‌کنند.
البته عرق کردن می‌تواند ابزاری برای اندازه‌گیری شدت یا سختی تمرینات باشد. کالج پزشکی ورزشی آمریکا توصیه می‌کند بزرگسالان سالم ۵روز در هفته‌ و در هر نوبت ۳۰دقیقه تمرین ورزشی ملایم انجام بدهند. شدت این تمرین باید در حدی باشد که باعث عرق کردن فرد بشود.
چرا برخی افراد بیشتر از دیگران عرق می‌کنند
میزان عرق کردن‌ به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارت‌اند از:
ژنتیک؛ عوامل محیطی؛ سن؛ سطح آمادگی بدنی؛ وزن.
در میان این عوامل وزن و سطح آمادگی‌ بیشترین تأثیر را در میزان عرق کردن‌ در طول یک تمرین ورزشی دارد. اگر وزنتان بیشتر باشد، بدنتان مجبور است انرژی بیشتری صرف کند. این امر باعث افزایش تعریق می‌شود، زیرا بدنتان باید توده‌ بیشتری را خنک بکند.
هرچه ازلحاظ سلامت جسمی در سطح بهتری باشید، بدنتان زودتر شروع به تعریق می‌کند، زیرا بدنتان در این حالت به‌طور مؤثرتری می‌تواند دمایش را تنظیم کند. هرچه زودتر عرق کنید، بدنتان سریع‌تر خنک می‌شود. این امر به افرد کمک می‌کند تمرینات طولانی‌تر یا سنگین‌تری را انجام بدهند.
فواید عرق کردن چیست
فایده‌ اصلی عرق کردن خنک‌کردن بدن است. برخی فواید دیگر عرق کردن عبارت‌اند از:
کمک به سلامت پوست: تمرینات ورزشی سنگین جریان خون را در بدن افزایش می‌دهند. این امر موجب می‌شود اکسیژن و مواد مغذی بهتر جریان یابند و سلول‌های پوست را تغذیه کنند.
فهمیدن اینکه به چالش کشیده می‌شوید یا خیر: اگر در طول تمرین‌کردن عرق می‌کنید، یعنی احتمالاً تمریناتتان به‌گونه‌ای است که شما را به‌چالش می‌کشد. اما اگر احساس گیجی، خستگی شدید یا درد می‌کنید، یعنی احتمالاً دارید بیش‌ازحد به خودتان فشار می‌آورید.
خطرات عرق کردن
۱. کم‌آبی بدن
با عرق کردن احتمال کم‌آبی بدن‌ افزایش می‌یابد. آب‌وهوای گرم و مرطوب نیز میزان تعریق‌ را افزایش می‌دهند. اگر نیم لیتر عرق می‌کنید، باید نیم لیتر آب بنوشید. برای تجدید مایعات بدنتان صبر نکنید تا احساس تشنگی به سراغتان بیاید. برای جلوگیری از کم آب شدن بدن یک بطری آب همراهتان داشته باشید و در طول تمرین کم‌کم از آن بنوشید.
کم‌آبی شدید بدن خطرناک است. در صورت بروز علائم زیر، فوراً به پزشک مراجعه کنید:
خستگی شدید یا کنفوزیون (نوعی حالت گیجی و کاهش هوشیاری)؛ احساس سرگیجه پس از ایستادن که پس از چند ثانیه ازبین نمی‌رود؛ ادرارنکردن به‌مدت ۸ساعت؛ تپش قلب سریع و ضعیف؛ تشنج؛ کاهش هوشیاری.
۲.‌هایپرهیدروز
اگر همیشه بیش‌ازحد عرق می‌کنید، احتمالاً به‌هایپرهیدروز مبتلا هستید. اگر عرق کردن شدید، فعالیت‌های روزمره‌تان را با اختلال مواجه کرده به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر شب‌ها یا به‌طور ناگهانی بدون دلیل مقدار زیادی عرق می‌کنید، به پزشک مراجعه کنید.
اگر همراه با عرق‌کردن علائم زیر را تجربه می‌کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:
تب ۴۰درجه‌‌ سانتی‌گراد به بالا؛ درد قفسه سینه؛ تنگی نفس؛ تپش قلب سریع.
چگونه می‌توان به‌طور سالم کالری سوزاند
برای کاهش وزن باید کالری مصرفی‌تان بیشتر از کالری دریافتی‌تان باشد. تقریباً ۳۵۰۰کالری معادل ۴۵۰گرم چربی است. بنابراین برای کاهش ۴۵۰گرم وزن باید ۳۵۰۰کالری بیشتر از کالری دریافتی‌تان بسوزانید.
بهترین راه برای کاهش وزن، در پیش گرفتن یک سبک زندگی پرتحرک است. داشتن یک رژیم غذایی سالم و مصرف غذاهای فراوری‌نشده و ورزش منظم (۳۰دقیقه در روز و ۵روز در هفته) بهترین و سالم‌ترین راه برای رسیدن به وزن مطلوبتان است. 
سخن آخر
شاید عرق کردن باعث شود به‌سرعت وزن کم کنید. کشتی‌گیران و اسب‌دوانان برای کاهش وزن سریع از این تکنیک استفاده می‌کنند.
با این تفاسیر، کالری مصرفی با عرق کردن چشمگیر نیست و در کل راه سالمی برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود. براساس مطالعه‌ای، لاغری سریع به کمک سونا عملکرد ورزشی زنان را کاهش می‌دهد. البته هنوز به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی