[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

تعداد کتابخانه‌های عمومی ‌۹۳‌درصد افزایش یافت، روزنامه شیراز نوین

مرکز آمار ایران اعلام کرد: شمار کتابخانه‌های عمومی ‌کشور در سال 95 نسبت به سال 85، با رشد بیش از 93درصدی همراه شد و به رقم سه هزار و 346کتابخانه رسید.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا، براساس آخرین انتشار سالنامه آماری، شمار کتابخانه‌های عمومی ‌کشور در دوره این گزارش، سال 1395 نسبت به سال ١٣٨٥، رشد ٩٣.٥درصد را ثبت و از یک هزار و 729 کتابخانه در سال ١٣٨٥، 
به سه هزار و 346 کتابخانه در سال ١٣٩٥رسید.
استان‌های تهران با ٢٩٧ کتابخانه عمومی، اصفهان ٢٩٥، خوزستان ٢١٦، فارس ٢١٣ و خراسان رضوی با ٢٠٤ کتابخانه، دارای بیشترین کتابخانه‌های عمومی‌ کشور و استان‌های قم با ٣٩ کتابخانه عمومی، ایلام ٤٨، لرستان ٥٢، خراسان شمالی ٦٢ و چهار محال بختیاری با ٦٣ کتابخانه عمومی ‌نسبت به استان‌های دیگر، کمترین آمار تعداد کتابخانه‌ها را به خود اختصاص دادند.
شمار عضویت افراد در کتابخانه‌های عمومی ‌کشور نیز در سال ١٣٩٥، نسبت به سال ١٣٨٥ رشد ٢.٢ برابر یافت و به‌ ازای هر ٧١٠ نفر عضو، یک کتابخانه در کشور وجود داشت.
سال ١٣٨٥ نیز به‌ازای هر عضو، حدود ٩ جلد کتاب در کتابخانه‌های کشور موجود بود که در سال ١٣٩٥، به ١٢جلد کتاب به‌ازای هر عضو رسید.
سال ١٣٩٥، به‌ازای هر فرد ایرانی در کتابخانه‌های عمومی، ٠.٢٢ (٢.٢ دهم) کتاب وجود داشت و این رقم در سال ١٣٩٥به ٠.٥٢ (٥.٢ دهم) کتاب رسید.
همچنین برای هر نفر در استان یزد ١.٧٥ جلد کتاب، سمنانی ١.٥٢ جلد، زنجانی ١.٢٠ جلد، خراسان جنوبی ١.٠٥ جلد و چهارمحال بختیاری ٠.٩٦ (٩.٦ دهم) جلد کتاب، در کتابخانه‌های عمومی ‌این استان‌ها وجود داشته و در شمار استان‌هایی قرار دارند که بیشترین کتاب را نسبت به جمعیت حاضر در بین استان‌ها داشته‌اند.
استان تهران نیز در کتابخانه‌های عمومی ‌٠.١٩ (١.٩ دهم) جلدکتاب، سیستان و بلوچستان ٠.٢٣ (٢.٣ دهم) جلد، قم ٠.٣٤ (٣.٤ دهم) جلد، لرستان با ٠.٣٥ (٣.٥ دهم) جلد، هرمزگان با ٠.٣٦ (٣.٦ دهم) جلد در شمار استان‌های دارای کمترین کتاب نسبت به هر فرد در کتابخانه‌های عمومی ‌و در بین استان‌ها دیگر بودند. به گزارش ایرنا، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ پیش از این ضمن مهم دانستن نقش زیرساخت‌ها در پیشبرد اهداف توسعه کتابخانه‌های عمومی، افزود: در نهاد کتابخانه‌های عمومی ‌کشور اقدامات مثبتی صورت گرفته و اولویت‌گذاری برای اقدامات آینده در این زمینه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و اولویت‌گذاری در بخش زیرساختی برای چهار سال آینده به صورت مطالعاتی در زمینه‌ معیارها و نوع مطالبات ضروری است.
بگفته صالحی، منابع مردمی ‌نیز از اهمیت زیادی در کتابخانه برخوردار است و اینکه چگونه بتوانیم براساس مدل‌سازی، مشارکت‌های مردمی ‌برای افزایش کتاب در کتابخانه‌ها را به دست آوریم و به چه روشی این انگیزه را در مردم ایجاد کنیم که برای افزایش منابع کتابخانه‌ها به اقداماتی از قبیل وقف و نذر کتاب روی آورند، نیاز به بررسی و پژوهش دارد تا بتوان این موج را در میان مردم ایجاد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی