[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

مهم‌ترین مدارس ایرانی و تعریف آنها، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی _ شیرازنوین
اشاره
مدارس ایرانی انواع و اقسامی دارد و این تنوع و تعدد آنها گاه خوب و گاه بد است. این مدارس عبارت‌اند از: مدارس دولتی، مدارس غیرانتفاعی (غیردولتی)، مدارس استثنایی، مدارس آموزشگاه‌های آزاد، مدارس وابسته به وزارت‌خانه‌ها، مدارس خارجی، مدارس تطبیقی، مدارس اقلیت‌های مذهبی، مدارس شاهد و مدارس نمونه، مدارس شبانه و... . در این مختصر مقاله، به معرفی اجمالی برخی از این مدارس می‌پردازم.
مدارس غیردولتی
به مدارسی غیردولتی یا غیرانتفاعی گفته مى‌شود كه از طریق مشاركت مردم، مطابق اهداف و ضوابط و دستورالعمل‌هاى وزارت آموزش و پرورش و تحت نظارت آن وزارتخانه تأسیس و اداره مى‌شوند.
مدارس دولتى
به مدارسی دولتی اطلاق مى‌شود كه كلیه امور آموزشى و پرورشی، مالى و ادارى را دولت تقبل نموده است.
مدارس استعدادهاى درخشان
به مدارسی گفته مى‌شود كه براى دانش‌آموزانى كه از استعداد تحصیلى بالایى برخوردار هستند ایجاد شده است، نظیر مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی.
مدارس استثنایى
به مدارسی گفته مى‌شود كه براى دانش‌آموزان نابینا و ناشنوا، نیمه‌ناشنوا، عقب‌مانده ذهنی، عقب‌مانده تحصیلى و ناسازگار تأسیس مى‌شوند.
مدرسه شاهد
مدرسه شاهد به منظور توانمندسازی فرزندان شهدا و ایثارگران ایجاد شد تا به پاسداشت مقام والای شهیدان، خدمتی فراتر از معمول به فرزندان آنها اعطا گردد. مدارس شاهد غالباً چه به لحاظ آموزشی و چه به لحاظ برنامه‌های فوق‌العاده و فرهنگی، از مدارس دولتی بهتر هستند. به ویژه آن كه فضای فرهنگی مدارس شاهد مذهبی است و چنین مدارسی برای كسانی كه دغدغه‌های دینی دارند، مناسب است.
سخن پایانی
مدارس از هر نوع آن که باشند، زیر نظر آموزش و پرورش و تابع آیین‌نامه‌ها و قانون و مقررات این نهادند و ما باید به مدرسه‌ای دل ببندیم که شرایط حضور فرزندانمان را در آن داریم و در انتخاب مدرسه فرزند خود، باید به توانمندی فرزندمان در حوزه‌های گوناگون توجه داشته باشیم. اما یکی ازجمله مواردی که باید در انتخاب نوع مدرسه فرزندانمان مدنظر باشد، آموزشی بودن یا آموزش برتر در آن مدرسه است. امید آنکه در این راستا به انتخاب درست برسیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی