[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

مهاجرت نخبگان اقتصادی از شیراز، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
امروز جامعه کلانشهری چون شیراز نیاز به برنامه‌ریزی و سازماندهی و مدیریت دارد و کنترل امور شهری مربوط به مدیریت سلیقه‌ای گذشته است و ما امید داریم که در کمیته آسان‌سازی تمام انتظارات و خواسته‌های به‌حق مردم را برآورده کنیم. 
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی‌ شهر شیراز روز گذشته در نطق پیش از دستور خود با بیان مطلب فوق گفت: در سال‌های گذشته شاهد ناامیدی و مهاجرت برخی نخبگان اقتصادی و دانشمندان اجتماعی بوده‌ایم که متأسفانه از شیراز مهاجرت و به شهرهای دیگر و یا خارج از کشور جهت سرمایه‌گذاری روی آورده‌اند. 
نوذر امامی نبود درک متقابل مدیران شهری، کارمندان و پیچیدگی فضای کسب و کار و مشکلات صدور مجوزهای مربوطه را دلیلی برای این اتفاق دانست و گفت: بایستی در نظر داشت که آیا هر کدام از مدیران و مسئولان به عنوان یک کارآفرین حاضر به فعالیت در این عرصه هستند؟ آیا حاضرند سرمایه و دانش خود را در جایی به کار گیرند که در آخر به جز اوضاع به‌هم‌ریخته اقتصادی دچار گیر و دارهای اداری و 20پرونده شکایت از آنان به دلیل عدم ارائه پایان کار و عدم بهره‌برداری مناسب منتهی شود؟
امامی ‌در بخش دیگری از سخنان خود اجرای سد تنگ سرخ را ضرورتی حیاتی برای احیای رودخانه خشک عنوان کرد و گفت: مجوز اجرای سد تنگ سرخ براساس دستور معاونت ریاست جمهور و رئیس سازمان محیط زیست صادر شده و براساس موافقت‌های صورت‌گرفته در استان فاز اجرایی سد آغاز شده و امیدواریم که هرچه زودتر این سد که نقطه عطفی در زندگی اجتماعی و اقتصادی و تلطیف هوای شیراز و فضای سبز باغات قصردشت و کنترل سیلاب‌های ویرانگر رودخانه خشک است به مرحله بهره‌برداری برسد. 
این عضو شورا در ادامه به مقایسه حجم آبریز سد تنگ سرخ و دریاچه مهارلو پرداخت و گفت: حوزه آبریز سد 127 کیلومتر است در حالی که این مقدار برای دریاچه مهارلو 3900 کیلومتر مربع است و این نسبت 3درصد و رقم ناچیزی است. امامی‌ در پایان با بیان این که احداث این سد می‌تواند ضمن تحول در وضعیت رودخانه شیراز به طول 30کیلومتر، با زیبایی و طراوت خود، شیراز را به بهشتی سرسبز و شاداب تبدیل کند، از استاندار فارس و شهردار شیراز خواست تا نسبت به تکمیل و بهره‌برداری از این سد اهتمام لازم را در دستور کار قرار دهند. این عضو شورای شهر در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از وضعیت اقتصادی موجود گفت: در روزهای اخیر چنان آشفته بازاری در اقتصاد کشور ایجاد شده است که کمتر کسی فکر می‌کرد دولت و مسئولان مربوطه در کنترل آن چنین ناتوان باشند و متأسفانه هیچکس جوابگوی این وضعیت نابسامان تورم لجام‌گسیخته و گرانی سرسام‌آور نیست. امامی ‌ادامه داد: به‌دنبال گرانی دلار و طلا و به تبع آن مواد غذایی وگوشت و میوه‌جات و مصالح ساختمانی و منسوجات، زندگی بر مردم به ویژه طبقه ضعیف تنگ شده و هرروز اعتماد عمومی ‌به مسئولان و امید به بهبودی اوضاع کمتر و کمتر می‌شود و به دنبال آن سرمایه اجتماعی که بزرگ‌ترین سرمایه ملی در مقابل دشمنان داخلی و خارجی برای حفظ ارزش‌ها و پاسداری از هویت اسلامی‌ و ارکان و آرمان و افتخارات ملت است درحال آسیب دیدن است.
 وی افزود: آیا دولت توانایی مقابله با چنین شوک‌هایی که به وحدت و ‌همبستگی ملی خدشه وارد می‌کند را ندارد آیا اعلام کارخانه‌های خودروسازی برای فروش خودرو و باز بودن سایت‌های خرید و خلاف آن بسته بودن آنلاین‌های خرید و باز کردن دست دلالان و مافیای رانت‌خوار ظلم به مردم نیست؟ تفاوت پژوی ۲۰۷از کارخانه تا بازار آزاد ۳۰میلیون تومان است.
 آیا وزارت صنایع و معدن و تجارت نباید جوابگو باشد اگر موضوع تحریم و دشمنی ترامپ در این انفجار تورم دخالت دارد تحریم‌ها که هنوز اعمال نشده است آیا مواد غذایی و گوشت از خارج وارد می‌شود؟ رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا با بیان اینکه خواسته مردم از دولت و نمایندگان مجلس کنترل و سر و سامان دادن به وضعیت اسفناک فعلی است گفت: چنانچه به این خواسته توجه نشود مشکلات اجتماعی آینده با چنین وضعیتی غیر قابل پیش‌بینی هست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی