[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

نیمار به رونالدو و مسی می‌پیوندد؟، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: سومین روز از مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی امروز برگزار می‌شود و چهره پنجمین و ششمین تیم راه یافته به مرحله یک‌چهارم مشخص خواهد شد. امروز برزیل به مصاف مکزیک می‌رود و بلژیک با ژاپن دیدار خواهد کرد.
اولین روز مرحله یک‌هشتم نهایی، شنبه برگزار شد و با حذف دو فوق ستاره دست نیافتنی دنیای فوتبال به پایان رسید. 10گل در این دو بازی به ثبت رسید تا جذابیت‌های جام بیست و یکم، همچنان در بالاترین سطح ممکن حفظ شود؛ به خصوص برای ایرانی‌ها که سومین قضاوت درخشان علیرضا فغانی را هم شاهد بودند.
پیروزی فرانسه برابر آرژانتین با درخشش فغانی
حذف آرژانتین مریض و بی‌نظمِ خورخه سمپائولی، چیز چندان عجیبی نبود، حتی اگر لیونل مسی کاپیتان این تیم بوده باشد. آنها به قدری بد بودند که هوادارانشان قبل از سوت پایان شکست را پذیرفتند.
بازی از سوی فرانسه طوفانی آغاز شد و در همان 15دقیقه ابتدایی، فرانسه دوبار به شدت دروازه حریفش را لرزاند. ابتدا ضربه آزاد تماشایی گریزمان به تیر افقی برخورد کرد و سپس در دقیقه 13 فرار کیلیان امباپه با خطای مارکوس روخو تبدیل به یک پنالتی برای فرانسوی‌ها شد. این پنالتی توسط گریزمان به گل اول بازی تبدیل شد و فرانسه در مسیر صعود قرار گرفت. 
در ادامه، نه فرانسه و نه آرژانتین بازی چندان چشم‌نوازی از خود ارائه ندادند. به خصوص آرژانتین که نیاز به گل داشت، هیچ تلاش ویژه و با حساب و کتابی برای گل‌زنی از خود نشان نمی‌داد، اما به یکباره اتفاق ویژه‌ای رخ داد. آنخل دیماریا که یکی از بی‌فروغ‌ترین ستارگان آرژانتین در این مسابقات بود، با شوتی بسیار زیبا از فاصله حدوداً 30متری، توپ را به گوشه دروازه فرستاد و یکی از بهترین گل‌های جام را وارد دروازه  هوگو لوریس کرد. با این گل، آرژانتین به خوبی به بازی برگشت و نیمه اول با تساوی 1-1 به پایان رسید.
نیمه دوم هم برای آرژانتین خوب آغاز شد و آنها در همان ابتدا با حرکت لیونل مسی و ضربه او که به پای گابریل مرکادو خورد و تغییر مسیر داد و به درون دروازه غلتید، از حریف خود پیش افتادند. به نظر می‌رسید با این گل، کار برای یاران مسی و خود او راحت‌تر شود و با جلو آمدن فرانسه، کار برای بازیکنان سرعتی آرژانتین در ضدحمله راحت‌تر شود، اما آنها مریض‌تر و بی‌رمق‌تر از چیزی بودند که تصور می‌شد. فرانسه با اتکا به بازیکنان جوان‌تر و باکیفیت‌تر خود به بازی برگشت و در عرض 11دقیقه، سه بار دروازه آلبی سلسته را گشود! اتفاقی باورنکردنی برای هواداران آرژانتین که امیدهایشان را به یأس تبدیل کرد. ابتدا شوت تماشایی بنجامین پاوارد در گوشه دروازه قرار گرفت و سپس دو ضربه دقیق توسط کیلیان امباپه در دقایق 64 و 68 کار آرژانتین را تمام کرد. در ادامه، تلاش‌های نه چندان خطرساز آرژانتین گلی برایشان در پی نداشت تا اینکه کار به دقایق تلف شده کشیده شد. فغانی که قضاوتی تقریباً بی‌نقص از خود نشان داده بود، چهار دقیقه وقت تلف شده برای این بازی در نظر گرفت و در سومین دقیقه بود که سرخیو آگرو موفق شد یکی از گل‌های خورده را جبران کند. حساب کار 4-3 شد و در حالی که فقط چند ثانیه به پایان بازی باقی مانده بود، آرژانتینی‌ها می‌توانستند گل تساوی را هم وارد دروازه حریف کنند، اما این اتفاق رخ نداد و آرژانتین با خورخه سمپائولی از جام بیست و یکم وداع کرد تا حسرت قهرمانی آلبی سلسته در جام جهانی 32ساله شود.  فرانسه هم با وجود نقص‌های زیادی که در نحوه بازی خود دارد، با اتکا به ستاره‌های جوان و توانمند خود به عنوان یکی از مدعیان جدی قهرمانی شناخته شد.
خداحافظی رونالدو با درخشش خیره‌کننده ادینسون کاوانی
دومین بازی شنبه شب بین اروگوئه و پرتغال برگزار شد. این دیدار سه گل داشت؛ اما از نظر فنی دیداری به مراتب جذاب‌تر و بهتر از دیدار هفت گله فرانسه - آرژانتین بود.
پرتغال بازی را بهتر آغاز کرد. آنها در دقایق ابتدایی دو موقعیت نسبتاً خوب روی دروازه اروگوئه خلق کردند، اما این اروگوئه بود که با اولین موقعیت خود به یک گل بسیار زیبا دست یافت. ارسال دیدنی سوارز با ضربه سر محکم و عالی کاوانی به گل اول بازی تبدیل شد. این گل در دقیقه هفتم مسابقه به ثمر رسید. در ادامه و تا پایان نیمه اول، پرتغالی‌ها 11بار دیگر به دروازه اروگوئه حمله کردند و فقط یک بار توانستند یک موقعیت نصفه و نیمه روی دروازه خلق کنند. در طرف مقابل، اروگوئه که کاملاً عقب نشسته بود، در 7حمله‌ای که انجام داد به 3موقعیت رسید که هیچ‌یک از آنها چندان خطرناک نبود. در نهایت، نیمه نخست با همان یک گل تماشایی کاوانی به سود اروگوئه به پایان رسید.
اما نیمه دوم بسیار متفاوت و جذاب دنبال شد. پرتغال پس از 4حمله، خیلی زود به گل تساوی دست یافت. ارسال رافائل گوئررو با ضربه سر پپه به گل تساوی تبدیل شد و پرتغال به بازی برگشت. پرتغالی‌ها پس از این گل هم حملات بیشتری روی دروازه حریف انجام دادند، اما باز هم این اروگوئه بود که توانست از حریف اروپایی‌اش پیش بیفتد. این بار کاوانی با یک شوت بغل پا از پشت محوطه جریمه دروازه را گشود و در دقیقه 62 تیمش را دوباره پیش انداخت. پس از این گل، فشار پرتغال روی دروازه اروگوئه به شکل کم‌سابقه‌ای افزایش یافت. در کمتر دیداری در این جام، یک تیم تا این اندازه به دروازه حریفش حمله کرد اما هیچ‌گاه به نتیجه نرسید. پس از گل دوم اروگوئه، پرتغالی‌ها 24بار به محوطه جریمه اروگوئه حمله‌ور شدند؛ اما فقط 4موقعیت گل‌زنی ایجاد کردند که بهترین آنها در دقیقه 70 برای برناردو سیلوا به دست آمد، اما در حالی که دروازه خالی از دروازه‌بان  بود، ضربه او از بالای دروازه به بیرون رفت.
در طرف مقابل، اروگوئه که به دفاع مطلق روی آورده بود، در دقیقه 93 می‌توانست به گل سوم هم برسد اما رودریگز نتوانست پاس سوارز را به گل تبدیل کند. در نهایت، این بازی با پیروزی 2-1 اروگوئه به پایان رسید. اروگوئه حریف فرانسه در مرحله یک‌چهارم نهایی شد و رونالدو مانند مسی به کشورش بازگشت.
مکزیک - برزیل، جدال تماشایی آزتک‌ها با تکنیکی‌ترین تیم جام
مکزیک در مرحله گروهی کار خود را با دو پیروزی مقتدرانه آغاز کرد، اما چیزی نمانده بود حذف شود و با معجزه کره‌ای‌ها در جام ماندگار شد. با این حال آنها نتوانستند صدرنشینی خود را در روز پایانی حفظ کنند و حالا به جای اینکه حریف سوئیس در این مرحله باشند، باید با برزیلی دیدار کنند که یکی از بهترین تیم‌های جام است. برزیل در هر سه بازی خود تیم برتر میدان بود؛ اما در روز نخست با اشتباه داوری دو امتیاز را از دست داد و در بازی دوم هم در دقیقه 90 مسابقه گل نجات‌بخش را وارد دروازه کاستاریکا کرد. 
به هر حال با پیروزی در بازی سوم مقابل صربستان، شاگردان تیته با صدرنشینی راهی مرحله بعد شدند، اما حریف آنها حریف خطرناکی است. مکزیک با اینکه بازی سومش را سه بر صفر به سوئد واگذار کرد، در بازی نخست خود مقابل آلمان، توانایی خود در مقابله با تیم‌های بزرگ را نشان داده بود. مکزیکی‌ها حالا به دنبال ساختن دومین شگفتی جام هستند و در صورت پیروزی در بازی امروز برابر برزیل، حتی می‌توانند یک مدعی جدی برای فتح جام باشند. اما آیا ستارگان ریزنقش برزیلی با فوتبال چشم‌نوازی که ارائه می‌دهند، اجازه خودنمایی به مکزیکی‌ها را خواهند داد؟
بلژیک - ژاپن؛ نماینده آسیا باز هم شگفتی می‌سازد؟
بلژیک بدون شک یکی از پرستاره‌ترین و بهترین تیم‌های جام است. آنها در هر خط، چند بازیکن خوب دارند و قدرت خود را در مرحله گروهی نشان داده‌اند. آنها حتی می‌توانند مدعی فتح جام باشند. در طرف مقابل، ژاپن با وجود ارائه دو بازی عالی در مقابل کلمبیا و سنگال و کسب 4امتیازی که منجر به صعود شد، در بازی با لهستان بسیار ضعیف شدند. آنها مغلوب شدند و با خوش‌شانسی فراوان توانستند به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کنند. ژاپنی‌ها در بازی امروز برای حذف یاران کاپیتان ‌هازارد کار بسیار سختی خواهند داشت و پیروزی‌شان تا حدود زیادی دور از دسترس به نظر می‌رسد. اما در صورتی که این اتفاق رخ دهد، به یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات تاریخ فوتبال آسیا تبدیل خواهد شد. آنها حتی در جامی که میزبان آن بودند نتوانستند از مرحله یک‌هشتم نهایی عبور کنند و در خانه، مغلوب ترکیه شدند. حالا یک تیم قرمزپوش دیگر از اروپا پیش‌روی آنهاست؛ تیمی به مراتب قوی‌تر از ترکیه 2002!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی