[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

نبض بازارها در اختیار دلار است نه آتی، روزنامه شیراز نوین

محسن ایزدی مدیر معاملات کالایی کارگزاری بانک پاسارگاد 
بازارهای سرمایه در دنیا همواره به عنوان محلی برای تأمین مالی شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری فعالان بازار و جذب نقدینگی سرگردان جامعه مورد توجه بوده است. از این‌رو همواره سعی شده است که با طراحی و به‌کارگیری ابزارهای مالی نوین، بر جذابیت و کارایی این بازارها افزوده شود و همزمان ابزارهایی برای کنترل ریسک سرمایه‌گذاری در اختیار فعالان بازار قرار گیرد. ابزارهایی همچون قراردادهای آتی، پیمان‌های آتی، اختیار معامله، سلف موازی و‌...‌ در همین راستا در بازارهای مالی به کار گرفته می‌شوند.
در بازار سرمایه ایران نیز همگام با سایر بازارهای جهانی، این ابزارها بیش از پیش مورد استفاده قرار گرفته است. بطوری‌که در حال حاضر قراردادهای آتی سکه طلا و زعفران در بورس کالای ایران در حال معامله می‌باشد. این ابزارها به‌نسبت بازار نقدی دارای مزایایی است که می‌توان به امکان تثبیت قیمت‌های آینده در زمان حال و پوشش ریسک نوسان قیمت‌ها، استفاده از موقعیت‌های فروش در بازار نزولی و انجام معاملات اهرمی ‌اشاره کرد. اما در این میان می‌توان خاصیت اهرمی ‌بودن بازار آتی را دلیل ریسک بالای این بازار دانست.
به همین دلیل توصیه می‌شود که فعالان بازار با داشتن دانش و آگاهی کافی نسبت به ساز و کار معاملات این بازار، وارد آن شوند. بازار آتی سکه در اواخر سال 96 و از ابتدای سال‌97 تاکنون رشد خیره‌کننده‌ای را به ثبت رسانده است. قیمت‌های رو به رشد دلار و طلا در بازار، تأثیر خود را بر قیمت سکه گذاشته و در حال حاضر سکه در سررسیدهای مختلف بازار آتی با رشد قیمت در حال معامله می‌باشد.
اما نکته‌ای که باید به آن توجه شود تأثیر‌پذیری قیمت‌های آتی از سکه نقدی بازار است. در حال حاضر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ‌با قیمت‌های بالای 8هزار‌تومان در حال معامله است. این رشد قیمت دلار تأثیر خود را بر بازار مسکن، خودرو، بازار سهام، بازار اقلام مصرفی و سایر بازارهای داخلی گذاشته و شاهد افزایش قیمت‌ها در تمامی ‌این بازارها هستیم.
بازار سکه نیز به دلیل همبستگی کامل با قیمت ارز، رشد خود را زودتر از سایر بازارها شروع کرده و همپای رشد دلار در حال افزایش می‌باشد. بنابراین نمی‌توان دلیل رشد قیمت سکه در بازار نقدی را سیگنال‌های دریافتی از رشد معاملات آتی سکه دانست. زیرا در سایر بازارها همچون خودرو و مسکن نیز بدون وجود بازار آتی، قیمت‌ها به نسبت رشد دلار، افزایش داشته است.
نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که بازارهای سرمایه را باید به عنوان محلی مطمئن برای سرمایه‌گذاری افراد در نظر گرفت. اقداماتی از قبیل تعطیلی موقت یا دائمی ‌این بازارها تأثیر معکوس بر قیمت‌ها خواهد گذاشت و خود نااطمینانی نسبت به آینده را افزایش خواهد داد. از طرفی با تضعیف بازارهای آتی، نقدینگی جذب شده در این بازارها نیز به سمت بازارهای موازی روانه خواهد شد و سونامی ‌رشد قیمت‌ها بخش به بخش در صنعت ادامه خواهد یافت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی