[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

کاسبان تحریم در قدرت نفوذ دارند، روزنامه شیراز نوین

کارشناس بین‌المللی نفت گفت: اکنون زمان سازندگی عراق و سوریه مطرح است و شرکت‌های ایرانی می‌خواهند در بازسازی حضور داشته باشند اما شرق و غرب متحد شدند تا ایران درآمد میلیارد دلاری نداشته باشد، همانند آنچه در جنگ بوسنی و هرزگوین پیش آمد، آن‌زمان هم شرکت‌های ایرانی را بیرون کردند.
محمود خاقانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره درخواست آمریکا برای توقف واردات نفت از ایران اظهار داشت: اکنون دنیا، دنیای بده و بستان است همان‌گونه که وزیر نفت ایران مطرح کرده ما نه دوست و نه دشمن دائمی‌ داریم و آنچه برای کشورها و دولت‌های جهان مطرح است منافع ملی‌شان است.
وی افزود: انقلاب اسلامی ‌ایران در سال 1357 هم منافع ملی شوروی سابق و پیمان نظام ورشو و هم منافع ملی آمریکا، متحدانش و پیمان نظامی ‌ناتو را دچار مخاطره کرد، چون ایدئولوژی جدیدی پا به عرصه گذاشت که شعار آن نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی ‌بود، متأسفانه این شعار این روزها فراموش شده است، در آن زمان دنیای شرق و غرب به عراق کمک کرد تا به ایران حمله کند و این نهضت را نابود کنند، اما آنچه ایران را سرپا نگه داشت صداقت و پاکی مسئولان وقت و اعتماد مردم به انقلاب، مسئولین و کشور بود.
وی ادامه داد: ما آن زمان باوجود فشارهای سنگین اقتصادی توانستیم جنگ را تحمل کنیم، حتی اواخر جنگ آمریکا مستقیماً وارد جنگ شد و هواپیمای مسافری ایرباس را سرنگون کرد و یا ناوهای آمریکایی به سکوهای نفتی ما حمله کردند و بعد تحریم‌های مختلفی اعمال شد که در شرایطی با خائنین داخلی هم که به کاسبان تحریم شهرت دارند، مواجه شدیم که پشت پرده نیز با واشنگتن هماهنگ بودند تا مواردی تحریم شود که بتوانند به بهانه دور زدن مافیای نفتی، دارو، اتومبیل، طلا، ارز و فرآورده‌های نفتی از ایران و به جای آن واردات کالاهای دیگر اقتصاد را در دست بگیرند که البته این مافیا در دولت نهم و دهم نیز به عرصه دولت پا گذاشته و اکنون نیز متأسفانه در اقتصاد و سیاست فعالند و نفوذ زیادی هم در قدرت دارند.
این کارشناس بین‌المللی نفت تصریح کرد: در این شرایط دو‌بار منافع ملی شرق و غرب برای نابودی نظام مردمسالاری دینی و کمک به حکومت‌های دیکتاتوری و استبدادی در منطقه با هم همدست شدند، به‌طوری که سیاستی تعریف کردند که مردم را در عراق و سوریه به جاهای دیگر منتقل کنند و مردم دیگری را از جاهای دیگر دنیا در آنجا ساکن کنند، فلسفه داعش همین بود اما این توطئه با همت و پشتیبانی ایران شکست خورد، اکنون زمان سازندگی عراق و سوریه مطرح است و شرکت‌های ایرانی می‌خواهند در بازسازی حضور داشته باشند اما شرق و غرب متحد شدند تا ایران درآمد میلیارد دلاری نداشته باشد، همانند آنچه در جنگ بوسنی و هرزگوین پیش آمد آن زمان هم شرکت‌های ایرانی را بیرون کردند.
وی گفت: اکنون فشار ترامپ برای تحریم نفت ایران و در مقابل افزایش تولید نفت به این دلیل است که اولاً ایران را به انزوا ببرد و از طرف دیگر قیمت بنزین را در آمریکا پایین بیاورد تا مصرف‌کننده آمریکایی راضی باشد.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در بازار اقتصاد ایران اصحاب قدرت و ثروتی داریم که نه اسلامگرا و نه ملی‌گرا هستند فقط دلار و طلا‌گرا هستند و به فکر امنیت ملی و اقتصاد ایران نیستند و البته نفوذ اقتصادی و سیاسی فراوانی هم دارند، اینها زمینه‌های لازم را برای ترامپ برای ضربه به برجام فراهم کردند.
خاقانی با بیان اینکه بنده معتقدم برجام را اگر خودمان با برخی مباحث داخلی به مخاطره نیندازیم هنوز پا برجاست یادآور شد: اکنون ترامپ با جنگ تجاری‌ای که به راه انداخته و امتیازاتی که به چین و روسیه می‌دهد به دنبال به زانو در آوردن ایران و پیروز شدن در انتخابات بعدی ریاست جمهوری کشورش است که می‌بینیم برخی از داخل ایران نیز کمک می‌کنند خواسته او عملی شود. 
وی گفت: در حال حاضر تنها راه نجات اقتصاد کشور همگامی ‌دو قوه و همچنین سپاه با دولت است تا بتوانیم به راحتی از سد تحریم‌های فروش نفت عبور کنیم.
وی تأکید کرد: در شرایط کنونی اگر هرکس در شیپور خود ندمد و همه به تولید ملی کمک کنیم و درآمد دولت را در مسیری ببریم که مصرف را پایین بیاوریم تا ارز از کشور خارج نشود، می‌توانیم جلوی تحرکات ترامپ را بگیریم حتی اگر به فرض محال صادرات نفت ما محدود شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی