[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

نزدیک به یک میلیون نفر از کارگرانِ اتباع خارجی بیمه نیستند، روزنامه شیراز نوین

نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری گفت: طبق آمارهای رسمی ‌تا بهمن‌ماه سال گذشته حدود چهار میلیون و ۷۰۰هزار پناهنده و مهاجر در کشور حضور داشتند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اشتغال اتباع بیگانه سال‌ها است که به عنوان یک مسئله در بازار کار ایران وجود دارد و همواره در طول دهه‌های اخیر، هزاران نفر از اتباع خارجی در بازار کار ایران حضور دارند. آنها در ایران کار می‌کنند، زندگی دارند، تشکیل خانواده می‌دهند و خلاصه به‌صورت آزادانه در بخش‌های مختلف به‌کار اشتغال دارند.
از مجموع اتباع بیگانه در ایران تنها‌درصد کمی ‌دارای مجوز کار و اقامت هستند و مابقی به‌صورت غیرقانونی در کشور زندگی می‌کنند. نمی‌توان گفت کشور از عهده برخورد با اتباع بیگانه غیرمجاز بر‌نمی‌آید و این مسئله باعث افزایش تعداد آنها در کشور شده، ولی می‌توان به این نکته تأکید کرد که نگاه همراه با اغماض و نوع‌دوستی ایرانی‌ها با اتباع خارجی و همچنین عدم تمایل کشور به برخورد سختگیرانه با اتباع کشورهای همسایه باعث افزایش حضور آنها در کشور شده است.
ابوالفضل فتح الهی، نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره بالا بودن آمار مهاجرین و اتباع بیگانه در ایران گفت: طبق آمارهای رسمی‌ تا بهمن‌ماه سال گذشته حدود چهار میلیون و 700هزار پناهنده و مهاجر در کشور حضور داشتند که بیش از 75‌درصدشان در جامعه ایران در حال فعالیت هستند و از این تعداد 700هزار نفر در روستاها مشغول کارند.
وی با بیان اینکه آنها در گذشته شغل‌هایی مثل چاه کنی و کارهای ساختمانی را اشغال می‌کردند که کارگر ایرانی رغبتی به حضور در آنها و گرفتن این شغل‌ها نداشت، ولی امروز کارهای درجه یک و دو مرتبه بالاتر را دارند گفت: متأسفانه به‌دلیل ضعف نظارت و برخی سیاست‌های غلط شغل‌هایی را که کارگر ایرانی قادر به انجام آن است در اختیار مهاجرین و اتباع بیگانه گذاشته‌ایم.
نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به مقاوله‌نامه‌های سازمان جهانی کار در خصوص اتباع بیگانه گفت: یکی از مواردی که همواره مورد اعتراض جامعه کارگری بود این است که در کنار معاهده‌هایی که با سازمان‌های بین‌المللی در خصوص اشتغال اتباع بیگانه و خارجی داریم باید روی سیاست‌های بین‌المللی خود هم تجدیدنظر کنیم.
‌نزدیک به 1‌میلیون نفر از کارگرانِ اتباع خارجی بیمه نیستند
احمدرضا خزاعی، مدیرکل اتباع سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه نزدیک به 1‌میلیون نفر از کارگرانِ اتباع خارجی بیمه نیستند افزود: در حال حاضر 970‌هزار نفر از اتباع خارجی در ایران در شرایط سنی کار قرار دارند و از این تعداد35‌هزار نفر تحت پوشش بیمه‌ای سازمان تأمین ‌اجتماعی هستند.
وی افزود: باید به مسئله بیمه اتباع خارجی مقیم کشور با نگاه ملی نگریست و با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی گسترده درخصوص پوشش بیمه‌ای آنها حرکت نمود.
مدیرکل اتباع سازمان تأمین اجتماعی در خصوص بیمه ایرانیان خارج از کشور بیان کرد: با توجه به اینکه جمعیتی بالغ بر 5‌میلیون ایرانی در خارج از کشور حضور دارند، درجهت بیمه نمودن این هموطنان و استفاده از مزایای بیمه گام‌های بزرگی توسط سازمان تأمین اجتماعی برداشته شده است که در همین راستا اداره کل اتباع این سازمان نسبت به راه اندازی 30‌کارگزاری در خارج کشور اقدام کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی