[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

سانسور از نبود قدرت اقناع می‌آید ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
عدالت، گمشده امروز ماست اما به دنبال مسائلی هستیم که توان حل بی‌عدالتی را ندارند. درحالی که قرار شد پیشرفت توأم با عدالت باشد و در این میان تعریف جایگاه افراد فراتر از واقعیت موجب بالا رفتن توقعات و در نهایت بروز بی‌عدالتی می‌شود و قرار نیست جایگاه خدا، امام‌جمعه و مسئول را اشتباه بگیریم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام‌جمعه شیراز در نشست خبری با مدیران و اصحاب رسانه‌های استان فارس با بیان مطلب فوق گفت: مردم نابرابری را تحمل نمی‌کنند اما کمبودها را با هم تقسیم می‌کنند و در این میان نشست و برخاست با آنان باعث می‌شود که انتظارات متناسب با جایگاه مدیریتی مسئولان شود چرا که وقتی با مردم نشست و برخاست داشته باشیم انتظارات از من نیز به اندازه امام‌جمعه می‌شود و قرار نیست هرچه را بخواهم بشود و این تصور اشتباه باید اصلاح شود. آیت‌الله لطف‌الله دژکام در این نشست ضمن تأکید بر صداقت به عنوان محور اصلی رسانه‌ها گفت: از رسانه‌ها انتظار دارم به حرکت در مسیری صادقانه و صمیمانه ادامه دهند و نهاد رهبری در استان نیز همین رویه را درپیش خواهد گرفت. 
امام‌جمعه شیراز خلاف‌گویی برای جذب مخاطب را امری ناپسند عنوان کرد و گفت: سبقت رحمت بر غضب باید در رسانه‌ها نشان داده شود تا این ملتی که از همه طرف مورد هجوم واقع شد بتواند خودش را سر پا نگه دارد. آیت‌الله دژکام تا کید بر رحمت به جای جبر و غضب را موجب گسترش همدلی و اتحاد دانست و تصریح کرد: ما مردم‌سالاری دینی را پذیرفته‌ایم و هرکسی مجاز است نظر خود را ابراز کند اما این به معنی اعمال تمام سلایق نیست و نحوه صحبت کردن هم می‌بایست در چارچوب قانون اساسی کشور باشد و طیف‌های گوناگون سیاسی در کشور نیز این اصل را پذیرفته‌اند و اختلافات موجود نیز در جایی غیر از اصول کلی است. 
نماینده ولی فقیه در استان با بیان این که نظام، چارچوب‌های مشخصی دارد که حرف زدن خارج از این چارچوب‌ها امکان‌پذیر نیست گفت: نقش دولت در نظام اسلامی ‌با نقش دولت در سایر نظام‌ها متفاوت است و خبرنگار و رسانه‌ها اگر بخواهند نقش دولت را مانند دیگر نظام‌ها نمایان کنند غیر از نقش دولت اسلامی ‌است.
 آیت‌الله دژکام یادآور شد: قرار شد عدالت را با پیشرفت همراه کنیم. وی تصریح کرد: باید کمک کرد که مدیریت پیشرفت کند، مدیری که پاسخگو نیست احساس می‌کند چیزی کم دارد در حالیکه باید کمکش کرد.
آیت‌الله دژکام با اشاره به این مطلب که برای پشت سر گذاشتن مشکلات نیازمند همفکری و همراهی هستیم گفت: مدیران باید بدانند که رسانه برای کمک آمده است و امروز همه باید به هم کمک کنند تا شاهد شکست دشمن خارجی باشیم و رسانه‌ها نیز در انعکاس مطالب باید به نقطه بزنند و از بیان مسائل به صورت سطحی پرهیز کنند زیرا مردم با مشکل مواجه هستند و همه باید کمک کنند که باری برداشته شود. امام‌جمعه شیراز همچنین با تأکیدبر اینکه خدامحوری و ایجاد قدرت اقناع در مدیران توقع از رسانه‌ها است، بیان کرد: نبود قدرت اقناع موجب ایجاد سانسور می‌شود در حالی که محور اصلی رسانه صدق است و باید روی این مسئله کار شود اما گاهی می‌بینیم که روش‌هایی برای جذب مخاطب استفاده می‌شود که درست نیست.
 وی یادآور شد: گاهی ساختار نظام اسلامی ‌را که باید در عرصه رسانه‌ها مد نظر باشد را گم کردیم و رسانه الگو و مدل رفتاری را از رسانه‌های غیر اسلامی ‌می‌گیرند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس در پایان به خبرنگاران و اصحاب رسانه پیشنهاد داد که دانش خود را در حوزه رسانه افزایش دهند و به همین منظور از راه‌اندازی کارگاه‌هایی خبر داد که هم تکنیک‌های خبری با حضور استادان این عرصه مرور شود و هم اینکه اخلاق و فقه رسانه نیز در کنار آن توسط خودشان مطرح شود. 
وی با تأکید بر این نکته که نیاز به نگاه علمی‌ و اخلاقی به صورت مستمر در حوزه رسانه دیده می‌شود، گفت: برگزاری این کارگاه هم زمینه‌ای برای ارتباط بیشتر اصحاب رسانه را فراهم می‌کند و هم اخلاق رسانه‌ای را قوت می‌بخشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی