[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

جام به جای باریک کشیده شد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: مرحله گروهی مسابقات جام جهانی  2018 پنجشنبه شب بالاخره به پایان رسید و از امشب، مرحله یک‌هشتم نهایی رقابت‌ها آغاز و کار به جاهای باریک‌تر کشیده خواهد شد. 
حذف آلمان، بزرگ‌ترین اتفاق مرحله مقدماتی بود و قطعاً یکی از عجیب‌ترین اتفاقات تاریخ جام‌های جهانی. ژرمن‌ها پس از 80سال موفق نشدند از گروه خود صعود کنند و این ناکامی در برابر یک تیم آسیایی رخ داد. کره جنوبی تیم بدون امتیاز مسابقات، با پیروزی غرورآفرین برابر مدافع عنوان قهرمانی، برگ زرینی در کارنامه خود به ثبت رساند. این بار کمک‌داور ویدئویی بهترین نقش خود را ایفا کرد و مانع از ضایع شدن حق دو تیم شد. کره که در طول مسابقه بارها روی ضدحملات خطرناک ظاهر شده بود، در دقیقه 90 صاحب یک ضربه کرنر شد. توپ ارسالی پس از یک سری فعل و انفعال وارد دروازه آلمان شد، اما خیلی زود مشخص شد کمک‌داور پرچم زده و گل را مردود کرده است. اما VAR خیلی زود وارد عمل شد و نشان داد پاس گل را بازیکن آلمان داده و گل کره ای‌ها درست بوده است. بدین ترتیب کره جنوبی، آلمان را در آستانه حذف از رقابت‌ها قرار داد. وضعیت آلمان به قدری بغرنج شده بود که دروازه‌بان این تیم جلو آمده و در زمین تیم کره پا به توپ شده بود. همین اتفاق هم باعث لو رفتن توپ توسط مانوئل نویر شد و در نهایت، گل دوم کره هم به ثمر رسید. 
در دیدار هم‌زمان گروه ششم، تیم صدرنشین مکزیک برابر سوئد با سه گل مغلوب شده بود. در حقیقت مکزیک پس از دریافت گل سوم، از کسب امتیاز ناامید شده بود و تمام امیدش به کره‌ای‌ها بود که با متوقف کردن آلمان موجب صعود آنها شوند. بالاخره هم این اتفاق افتاد و پس از سوئد، مکزیک به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کرد و آلمان پس از کره جنوبی در رتبه چهارم (آخر) گروه ایستاد.
رقبای دو تیم سوئد و مکزیک در انتهای همان شب (چهارشنبه شب) مشخص می‌شدند. برزیل که هنوز خطر حذف تهدیدش می‌کرد، به مصاف صربستان رفت و سوئیس با کاستاریکا دیدار کرد. برزیل در یک بازی سخت و با درخشش بازیکنان ریزنقش و تکنیکی‌اش، دو بر صفر پیروز شد و به عنوان صدرنشین گروه پنج، حریف مکزیک در مرحله یک‌هشتم نهایی شد. صربستان هم که در بازی قبلی مقابل سوئیس، بازی برده را باخته و شانس صعودش را به این تیم تعارف زده بود، با این شکست بدون توجه به نتیجه بازی هم‌زمان، از دور رقابت‌ها کنار رفت. دیدار سوئیس و کاستاریکا هم به تساوی انجامید و شاگردان ولادیمیر پتکوویچ راهی مرحله یک‌هشتم نهایی و حریف سوئد در این مرحله شدند.
عصر پنجشنبه هم دیدارهای بسیار حساس گروه هشتم برگزار شد. ژاپن، کلمبیا و سنگال شانس‌های صعود از این گروه بودند و شرایط دو بازی این گروه به شکلی پیش رفت که تا آخرین ثانیه، هیچ چیزی مشخص نبود.
نیمه اول هر دو مسابقه بسیار سرد و کسل کننده دنبال شد و با تساوی بدون گل به پایان رسید. اما اتفاق مهم در ابتدای نیمه دوم رخ داد و لهستانِ ناامید از صعود، توانست دروازه ژاپن را باز کند. به این ترتیب، ژاپن به رتبه سوم گروه سقوط کرد و نمی‌توانست راهی مرحله بعد شود. اما در بازی هم‌زمان با گلی که یری مینا با ضربه سر وارد دروازه سنگال کرد، کلمبیا به صدر رفت و ژاپن فقط به دلیل دریافت کارت‌های زرد کمتر نسبت به سنگال، در رتبه دوم ایستاد. ژاپنی‌ها با شنیدن خبر گل خوردن سنگال دست از تلاش برای گل‌زنی برداشتند و به اداره مطلق بازی روی آوردند. بازی ملال‌آور ژاپنی‌ها برابر لهستان با همان یک گل به سود لهستان به پایان رسید و در طرف مقابل، سنگال نتوانست دروازه کلمبیا را باز کند و با تمام شایستگی‌هایش از دور مسابقات کنار رفت.
رقبای کلمبیا و ژاپن هم در انتهای شب مشخص شدند. دیدارهای پایانی گروه هفتم از ساعت 22:30دقیقه پنجشنبه شب آغاز شد و دیداری که همه منتظرش بودند، به یکی از بدترین بازی‌های جام تبدیل شد. تیم‌های انگلیس و بلژیک که صعود خود را قطعی کرده بودند، در حالی به مصاف هم رفتند که ظاهراً از صدرنشین شدن بیزار بودند. تیم صدرنشین به قسمتی از جدول می‌رفت که تیم‌های بزرگ‌تری در آن حاضر بودند و ظاهراً هر دو مربی با هراس از رخ دادن چنین اتفاقی، با ترکیبی از نفرات ذخیره خود به میدان آمدند و هیچ تلاش خاصی برای گشودن دروازه حریف نکردند. اما بالاخره ضربه عدنان یانوزای به زیبایی درون دروازه انگلیس قرار گرفت تا بلژیک صدرنشین و حریف ژاپن در مرحله یک‌هشتم نهایی شود. حالا انگلیس باید به مصاف کلمبیایی برود که تیم سرسختی به نظر می‌رسد و اگر باعث حذف انگلیس‌ها شود، احتمالاً سرمربی این تیم با هجمه سنگینی در رسانه‌های این کشور مواجه خواهد شد.
مرحله یک‌هشتم نهایی رقابت‌ها از امشب آغاز می‌شود. دو دیدار بسیار حساس انجام خواهد شد و ابتدا از ساعت 18:30 تیم‌های فرانسه و آرژانتین به مصاف هم می‌روند و سپس از ساعت 22:30 اروگوئه با پرتغال دیدار خواهد کرد. قضاوت دیدار فرانسه و آرژانتین بر عهده علیرضا فغانی از ایران است که دو قضاوت بی‌نقص در بازی‌های بزرگی مانند مکزیک-آلمان و برزیل-صربستان از خود به جا گذاشته و سخندان و منصوری کمک‌های ایرانی او نیز عالی کار کرده‌اند.
اما امشب می‌تواند شب ویژه‌ای برای علاقه‌مندان به فوتبال و فوق‌ستاره‌هایش باشد. این احتمال وجود دارد که در پایان این شب، هم لیونل مسی و هم کریستیانو رونالدو با جام خداحافظی کنند. تیم‌های آنها دو حریف بسیار سرسخت دارد که نمی‌خواهند به این سادگی‌ها از جام خارج شوند. فرانسه به عنوان یکی از جوان‌ترین و پرمهره‌ترین تیم‌های جام به مصاف آرژانتینی می‌رود که به اعتقاد بیشتر کارشناسان، یکی از بدترین تیم‌های جام بوده و با شانس و اقبال موفق به کسب جواز مرحله یک‌هشتم نهایی شد. هرچند فرانسوی‌ها هم در مرحله گروهی به هیچ عنوان نمایش‌های درخشانی نداشتند، دست‌کم توانستند خیلی زود صعود خود را قطعی کنند. از طرف دیگر، با کاهش فشار روانی روی آرژانتینی‌ها و به خصوص کاپیتانشان لیونل مسی، حالا آنها با خیال راحت‌تری نسبت به قبل بازی می‌کنند و اگر مسی تبدیل به همان فوق‌ستاره شود، شکست فرانسه دور از دسترس آلبی سلسته نخواهد بود.
دیدار اروگوئه و پرتغال نیز یکی از بازی‌های بزرگ این مرحله است. اروگوئه با بهره‌گیری از چند بازیکن مطرح مانند گودین، سوارز و کاوانی به مصاف پرتغالی می‌رود که یک فوق ستاره به نام کریستیانو رونالدو دارد. بازیکنی که یک شب سه گل به اسپانیا می‌زند و در شبی دیگر، از گل‌زنی به ایران حتی از روی نقطه پنالتی عاجز است. بنابراین، اروگوئه‌ای‌ها یکی از پیش‌بینی‌ناپذیرترین بازیکنان دنیا را پیش‌رو دارند. آنها تنها تیمی هستند که در مرحله مقدماتی هیچ گلی دریافت نکردند و از این حیث می توانند روحیه بالایی داشته باشند.
باید دید در پایان بازی‌های امشب، از بین رونالدو و مسی کدام یک به مرحله بعد صعود می‌کنند؟ هر دو یا هیچ‌کدام؟!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی