[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

نوبرانه‌های تخلف در مؤسسات کنکوری شیراز، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی _ شیرازنوین
با اتمام سال تحصیلی و شروع فصل تابستان و شدت گرفتن مراجعات مردمی به ویژه دانش‌آموزان پایه‌های بالاتر تحصیلی خصوصاً یازدهم و دوازدهم، بازار تخلفات برخی مؤسسات کنکوری و آموزشگاه‌های علمی تقویتی هم  رونق یافته و میوه‌های نوبرانه این درخت تنومند و پرشاخ و برگ، یکی پس از دیگری به ثمر می‌نشیند. چندی است که برخی آموزشگاه‌های کنکور در شیراز و به ویژه در نواحی ۱ و ۲ برای کسب شهرت به کارهایی متوصل شده‌اند که با سوءاستفاده از اعتماد مردم، به نوعی کلاهبرداری تبدیل شده‌اند. متأسفانه بر عملکرد آموزشگاه‌های کنکور هیچ نظارت جدی و دقیقی نیست و مدیران این مؤسسات با هر ابزار و شیوه‌ای که در اختیار داشته باشند، برای کسب شهرت در این عرصه و جذب داوطلبان کنکور با دسترسی به اطلاعات قبول شدگان کنکور در دانشگاه‌های سراسری، سعی در تطمیع این افراد و ایجاد کارنامه‌ای موفق برای خود دارند. این آموزشگاه‌ها با قبول شدگان در کنکور تماس گرفته و با پرداخت مبلغی به آنها، ضمن تطمیع خانواده آنها، نام این داوطلبان را با چاپ بنر و پلاکارد و غیره به عنوان دانش‌آموخته خود منتشر می‌کنند و با این کار سعی در جذب داوطلبان کنکور سال‌های آینده دارند.چند نفر از قبول شدگان دانشگاه‌های سراسری سال گذشته در گفتگو با خبرنگار روزنامه شیرازنوین، با اشاره به این مطلب اظهار داشته‌اند: امسال هم ممکن است بعد از اعلام نتایج کنکور با قبول شدگان کنکوری دارای رتبه یک یا دورقمی ازسوی مؤسسات کنکوری تماس‌هایی گرفته شود و درخواست‌هایی این‌چنین داده شود که باید به این مهم توجه کرد و آموزش و پرورش مانع بروز اینگونه رفتارهای زشت و زننده و خارج از اخلاق علمی گردد. این افراد اظهار می‌دارند برخی آموزشگاه‌هایی که در آگهی‌های رسانه ملی، نشریات و آگهی‌نامه‌ها و... معرفی می‌شوند، در تماس با ما اصرار دارند در مقابل دریافت مبلغی پول، مدارک خود را در اختیار آنها قرار داده و اجازه دهیم در بروشورهای تبلیغاتی خود، عکس و نام ما را به عنوان دانش‌آموخته خود معرفی کنند. در این میان، والدین قبول شدگانی هم که بدون شرکت در کلاس‌های کنکور یا حتی با حضور در آموزشگاهی متفاوت قبول شده‌اند اما آموزشگاه‌های دیگر اقدام به انتشار مشخصات فرزندانشان به نام خود کرده‌اند، با این استدلال که حوصله و وقت شکایت و کاغذبازی‌های اداری را ندارند، در مقابل این کلاهبرداری‌های جدید هیچ اقدام قانونی نمی‌کنند. با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد در نبود نظارت کافی بر عملکرد آموزشگاه‌های کنکور، این مراکز با ترفندهای غیراخلاقی، با فریب مردم به نوعی کلاهبرداری اقدام می‌کنند. برخی دیگر از این داوطلبان کنکور اظهار می‌کنند: آموزشگاه‌های کنکور حتی مشخصات داوطلبانی را که در کنکور پذیرفته نشده‌اند نیز از طریق سازمان سنجش دریافت کرده برای آنها بسته‌های تبلیغاتی نیز ارسال می‌کنند، پس می‌توانند مشخصات قبول شدگان را نیز از همین طریق به دست آورند. در این میان، محدود آموزشگاه‌های کنکوری هم در شیراز وجود دارند که با جذب اساتید مجرب و ارائه روش‌های اصولی و علمی آموزشی، کارنامه موفقی از خود ارائه داده‌اند و خروجی مثبتی داشته‌اند که البته تعدادشان کم و انگشت‌شمارند.
چه خبره این همه شهریه؟!
در این بازار پرآشوب تبلیغات و آگهی‌های آموزشگاه‌های کنکور و تقویتی‌ها و... و تلاش آنها برای جذب داوطلبان کنکور، تکلیف این آموزشگاه‌ها که از اعتماد و گاه بی‌اطلاعی مردم سوءاستفاده کرده و حتی اعتبار و سابقه آموزشگاه‌های موفق و مطرح شهر را نیز زیر سوال می‌برند چیست؟ از سوی دیگر، دریافت شهریه‌های خارج از نرخ مصوب شورای نظارت و گرفتن پول‌های هنگفت مؤسسات کنکوری از داوطلبان و دانش‌آموزان به بهانه‌های مختلف، داد مردم را درآورده اما گویا آموزش و پرورش اراده‌ای جدی برای برخوردهای قانونی با این دست از متخلفان ندارد.
سخن پایانی
در شیراز به لحاظ وجود برخی شرایط از جمله منفعت‌طلبی‌های عده‌ای از مدیران واسطه‌گر و دلال، رفاقت‌ها، سیاسی‌کاری‌ها و قومیت‌گرایی‌ها، وجود مافیای قدرت پشت پرده و بده و بستان‌های عوامل دخیل در صدور مجوزها و...، امکان برخورد جدی با چنین متخلفانی که خون مردم را در شیشه می‌کنند وجود ندارد و می‌توان گفت اراده‌ای مصمم برای زورگیری‌های آشکار و نهان مدیران آموزشگاه‌های غیردولتی تقویتی و کنکوری نیست که نیست!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی