[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

انتصاب مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌های اصفهان ، کرمان و گیلان، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی _ شیرازنوین
در احکامی جداگانه که از سوی سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش صورت گرفت، احمد اسکندری‌نسب به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان، نادر جهان‌آرای به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان و علی‌اکبر کمالی به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان معرفی و منصوب شدند.
آیین تکریم و معارفه مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش استان کرمان
این مراسم با حضور مجید قدمی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌ سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان، حمید ملانوری سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری کرمان و دیگر مسئولان و مدیران استانی، در تالار همایش‌های دانشگاه فرهنگیان پردیس خواجه ‌نصیرالدین طوسی کرمان برگزار شد. در این مراسم، حمیدرضا دعاگویی سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش در حوزه‌های مختلف برای توانمندسازی نیروی انسانی گام برمی‌دارد، اظهار داشت: امیدواریم سند تحول بنیادین به عنوان گفتمان غالب و ملی راه‌گشا باشد. وی با اشاره چالش بزرگ آموزش و پرورش در ارتباط با نیروی انسانی گفت: الگوی مناسبی برای آینده‌نگری در این موضوع نبوده است و باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد. سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه میدان اثربخشی آموزش و پرورش بزرگ و وسیع است افزود: اگر خطایی در این حوزه اتفاق بیفتد، در طیف وسیع اثرگذار است. وی به چالش‌هایی که در چند ماه گذشته آموزش و پرورش استان با آن روبه‌رو بوده اشاره کرد و گفت: باید همه دستگاه‌ها به یک نقطه مشترک برسند و ارتباطات به خوبی مدیریت شود. در این آیین از زحمات محمد محسن‌بیگی مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان کرمان تجلیل و احمد اسکندری‌نسب به عنوان مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان کرمان منصوب شد.
معارفه مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش استان گیلان
در حکمی از سوی وزیر آموزش و پرورش، نادر جهان‌آرای به سمت مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان گیلان منصوب شد. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل آموزش و پرورش گیلان در سالن اجتماعات بانک صادرات رشت، با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش یک اولویت است اظهار داشت: این وزارت باید در راستای تعلیم و تربیت از حمایت‌های همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برخوردار باشد. رضوان حکیم‌زاده با بیان اینکه مسئولیت‌ها یک فرصت هستند به شرط اینکه به شکل درست استفاده شوند افزود: پذیرش مسئولیت به معنای وظیفه‌ای خطیر است که باید از خود گذشت تا آن را به سرانجام رساند. وی شرط توفیق در مسئولیت‌ها را تداوم مسیرهای جدید و تقویت دستاوردها دانست و گفت: باید در مسیرهای انتخابی از تجارب سال‌های پیش نیز بهره برد تا به اهدافمان دست یابیم. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، هدف اصلی خلق را رسیدن به لقاء‌الله اعلام و اذعان کرد: اگر برآیند و نتیجه تلاش فرهنگیان بهتر شدن شرایط یادگیری برای کودکان فارغ از تفاوت‌های موجود باشد، مسیر را درست طی کردیم. وی با بیان اینکه گیلان مهد بزرگان و عالمانی چون آیت‌الله بهجت، محمد معین، پرفسور رضا و پرفسور سمیعی است گفت: باید این گذشته با حال پیوند خورده و حاصل کار مدارس امروز نسبتی با این گذشته باشکوه داشته باشد. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به آفت‌های موجود در زمینه تعلیم و تربیت تصریح کرد: در گذشته جداسازی دانش‌آموزان، برچسب زدن، آموزش و پرورش طبقاتی موجود نبوده و به اصول علمی نزدیک بود. اینها از آفت‌های امروزی است.  
حکیم‌زاده با اشاره به شرایط امروز و فشارهای دشمن از طریق تحریم ملت ایران به جرم استقلال‌خواهی و ظلم‌ستیزی تصریح کرد: در این شرایط، فعالیت جناحی و گروهی معنا ندارد؛ زیرا وقت بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها برای رسیدن به پیشرفت است.  وی با بیان اینکه باید مسئولیت‌پذیر بوده و در مسیر درست گام برداریم اظهار کرد: مجلس و دولت در تلاش برای ایجاد شرایط بهتر در آموزش و پرورش بوده تا مشکلات معیشتی و سختی معلمان و فرهنگیان را رفع کند تا فقط به فکر تعلیم و تربیت دانش‌آموزان باشند. نادر جهان‌آرای مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان گیلان هم در این آیین گفت: گیلان مهد  مفاخر و بزرگان بوده که برخی از آنها شخصیت‌های ماندگاری در کشور و جهان هستند. وی خاطرنشان کرد: گیلان ظرفیت‌ها و استعدادهای فراوانی دارد که امیدواریم بستر لازم برای تحقق این استعدادها فراهم شود. مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: تحقق اهداف سند تحول بنیادین و سایر اسناد بالادستی فقط در گروی همدلی همه دستگاه‌ها و شخصیت‌های مؤثر در کشور و استان است. مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان گیلان هم در این مراسم با اشاره به جایگاه رفیع فرهنگیان در جامعه  گفت: پرورش انسان‌هایی نقاد، معتقد به ارزش‌ها و تربیت نسلی با هویت مستقل، از اهداف آموزش و پرورش است. مهدی حاجتی با تأکید بر لزوم حفظ استقلال آموزش و پرورش از جهت‌گیری‌های حزبی یادآور شد: در تمام دوران مسئولیت خود، همواره بر حفظ استقلال در عین تعامل با دستگاه‌ها و شخصیت‌های تأثیرگذار اهتمام کردم. در این مراسم از زحمات چهارسال و 6ماهه مهدی حاجتی، مدیرکل آموزش و پرورش استان تجلیل و نادر جهان‌آرای به عنوان مدیرکل جدید آموزش و پرورش معرفی شد. در حکم انتصاب وزیر آموزش و پرورش بر جلب مشارکت فرهنگیان و صاحب‌نظران، ارتقای جایگاه آموزش و پرورش در استان، احترام به اصول اعتدال‌گرایی و استفاده از ظرفیت‌های مؤثر در اعتلای آموزش و پرورش تأکید شده است. نادر جهان‌آرای متولد ۱۳۴۴ در اطاقور لنگرود، دارای مدرک فوق‌لیسانس علوم اجتماعی و دانشجوی دکتری رشته جامعه‌شناسی بوده و مشاور معاونت آموزش ابتدایی وزرات آموزش و پرورش و معاونت آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان تهران را در نیز در سوابق کاری خود دارد.
مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش استان اصفهان معرفی شد
در مراسمی، علی‌اکبر کمالی به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان انتخاب شد. پیش از این، محمدحسن قائدی‌ها مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان بود که پس از بازنشستگی، آموزش و پرورش استان اصفهان به مدت 6ماه با سرپرستی محمدجواد احمدی اداره می‌شد. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار داشت: مرحوم شهید بهشتی در حوزه تعلیم و تربیت پیشینه‌ای دارد که کمتر به آن توجه شده است. مرحوم بهشتی در دورانی که در قم تدریس می‌کرد، معلم زبان انگلیسی دانش‌آموزان مدرسه حکیم نظامی قم بود. پس از مدتی، وی و برخی از همراهان تصمیم گرفتند مدرسه‌ای تأسیس کنند تا افکار و اندیشه‌های تربیتی خود را در آن آموزش دهند. مدرسه دین و دانش را تأسیس کردند و در آن سعی کردند پیوندی میان حوزه و علوم جدید تشکیل دهند. وی خاطرنشان کرد: در دهه ۵۰ شهید بهشتی به سازمانی که برای تألیف کتاب‌های درسی تأسیس شده بود ورود پیدا کرد. این وجه معلمی شهید بهشتی کمتر در جامعه مطرح می‌شود. برای ما معلمان اندیشه‌ها و آرمان‌‌های او می‌تواند قابل استفاده باشد. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: مرحوم شهید بهشتی به تعبیر امام راحل، شهید مظلوم بود. هجمه‌های بسیاری به وی شد، اما آن شهید بزرگوار در راستای تحقق اهداف انقلاب تلاش کرد. امروز ما بیش از گذشته به منش و روش شهید بهشتی نیاز داریم. با توجه به شرایط خاصی که این روزها در آن قرار داریم و نقش‌های دشمنان جمهوری اسلامی نیاز به همدلی، همفکری و هم‌رأیی در آحاد جامعه است. زرافشان بیان کرد: شرایط پیش‌رو گرچه شرایط سختی است، اما با همت و تلاش مردم و تدبیر مسئولان از این گردنه انقلاب نیز موفق بیرون می‌آییم و نقشه‌های دشمنان را برطرف می‌کنیم. باید تهدیدها به فرصت‌ها تبدیل شود و در این راستا باید تلاش زیادی صورت پذیرد. وی گفت: آموزش و پرورش در این ایام باید ارائه خدمات را تسهیل کند و نقش جدی در آماده‌سازی افکار عمومی جامعه دارد. امروز هم معلمان و مدیران مدارس ما سنگربان این جنگ اقتصادی هستند و وظیفه ما در این ایام این است که تلاش کنیم همه مردم با همدلی و همگرایی در این مسیر کمک کنند.
به دور از هرگونه گرایش سیاسی در عرصه آموزش‌وپرورش استان خدمت می‌کنیم
مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان در این مراسم با بیان اینکه هیچ یک از ما عاشق پست و مسئولیت نبوده‌ایم، اظهار داشت: قصد ما کمک به آموزش و پرورش استان است، حضرت علی(ع) از سرزنش هیچ سرزنش‌کننده‌ای نمی‌هراسند و ما در این عرصه، به کمک دوستان اسب چموش آموزش و پرورش را به سرمنزل مقصود می‌رسانیم. علی‌اکبر کمالی افزود: خداوند همراه انسان‌های مظلوم است و خداوند بزرگ را برای این اتفاق شاکر هستم و امیدوارم ما را در این مسیر کمک کند. بسیاری در پیش‌روی ما سنگ‌اندازی کردند، اما بیاییم در آموزش و پرورش طرحی نو بیندازیم. وی خاطرنشان کرد: یک کفه ترازو 70سال تجربه بود و در کفه دیگر ترازو، کسی معارفه می‌شود که 26سال خدمت در کارنامه خود دارد. فارغ از هرگونه گرایش سیاسی و جناحی در این عرصه تلاش می‌کنیم. میدان خدمت برای همه کسانی که به ما کمک دهند باز است. مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: هدف ما ارتقای تعلیم و تربیت آموزش و پرورش استان مظلوم اصفهان است. مردم ما انتظار دارند و چشم امید به این نهاد دارند. امیدوارم بنده و همکارانم این مسئولیت بزرگ را درک کنیم و به خوبی در این عرصه قدم برداریم و در خدمت مردم باشیم.
ورود مسائل سیاسی در آموزش‌وپرورش سم است
محمدحسن قائدی‌ها مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان اصفهان، با بیان اینکه تلاش‌های صورت گرفته کار یک نفر نیست اظهار داشت: در حدود 6ماه بحث‌های متفاوت و خسته‌کننده‌ای شد که چه کسی برای این تصدی حضور پیدا کند. کسی که خودش را در این میدان می‌آورد قصد کمک در این شرایط سخت را دارد. شاید باید این کار بهتر از این مدیریت می‌شد. آموزش و پرورش استان لیاقت‌ بیشتری دارد. وی افزود: پدر بنده خیر مدرسه‌ساز قبل از انقلاب است و افتخار من این بود که پدرم فرهنگی است. 37سال خدمت کردم که 30سال آن کارهای اداری و سخت بوده و اگر خانواده کمک نمی‌کردند، در این مسیر پیشرفت حاصل نمی‌شد. در این راه دستگاه‌های بسیاری به ما کمک کردند که در این مدت، 42تفاهم نامه نوشته‌ایم. مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان اصفهان خاطرنشان کرد: توصیه بنده به کمالی این است که باید بداند دولت به فکر آموزش و پرورش نیست و اولویت دولت‌ها کارهای زودبازده است. آموزش و پرورش اگر الان کار شود 20سال دیگر پاسخ می‌دهد و از این رو، هیچ‌یک از دولت‌ها به فکر نیستند. برخی دوستان بیرونی بیشترین دخالت را در آموزش و پرورش به صورت غیرمعقول دارند، اما ما در برابر آنها ایستادگی کردم.وی تصریح کرد: ورود مسائل سیاسی در آموزش و پرورش سم است. مبانی این دولت را باید به صورت طبیعی اجرا کنیم، اما باید دقت داشته باشیم در ریزه‌کاری‌ها مشکلی برای فرزندان مردم ایجاد نشود. باید در کنار معلم باشید و این احساس امنیت روحی و روانی و ایجاد یک فضای آرامش برای معلمان نکته بسیار مهمی است.
قائدی‌ها بیان کرد: تحمیل نیروی انسانی به آموزش و پرورش و استخدام‌های غیرمعقول باید در استان مدیریت شود. امروز 22درصد جمعیت جوان کشور در اختیار ماست و کار سختی در پیش‌رو داریم. پیچیدگی و ساختار شکننده آموزش و پرورش نگذاشت به یک سری ایده‌هایی که داشتیم برسیم.
وی گفت: همه مشکلات گفته شد، اما آموزش و پرورش در کنار همه این مشکلات سرمایه بسیار خوبی دارد. سرمایه آموزش و پرورش فکر موجود در آن است، سرمایه آموزش و پرورش فکر شماست.
آموزش‌‌وپرورش باید از تفکر کهنه و قدیمی رها شود
معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان نیز در این مراسم با توصیه‌هایی به مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار داشت: به کمالی توصیه‌ای دارم، همه ما دانش‌آموز بوده‌ایم و آموزش و پرورش را یا در خانواده یا برای فرزدانمان دیده و لمس کرده‌ایم. همه اقشار جامعه به نوعی با آموزش و پرورش در ارتباط هستند و به همین دلیل است که تعیین مدیرکل نزدیک به 6ماه طول می‌کشد. حمیدرضا طباطبایی افزود: توصیه من این است که از همه افکار و نظرها در اداره آموزش و پرورش استان استفاده کنید و فضا را جوری رقم بزنید که دفتر شما برای قشر خاصی نباشد. برخی محدوده دارند و برخی باز هستند و بنده به شخصه سعی کردم درب اتاقم برای همه افراد باز باشد و باید با دید باز توجه داشته باشید که حصری برای کسی نداشته باشید.
وی خاطرنشان کرد: از تفکر کهنه رها بشوید و به روش‌های نوین روی بیاورید. در فضای آموزش و پرورش متأسفانه پیرمحوری می‌بینم و باید از تفکرات و ایده‌های جدید استفاده کنیم، به این دلیل که نحوه تفکر جوانان ما تغییر کرده اسست. ما باید برای بچه‌های امروز برنامه داشته باشیم که در این راه ابتدا باید وزارت آموزش و پرورش تلاش کند و پس از آن، اداره کل در راستای آن حرکت کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی