[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

سامانه نیما صادرات را تضعیف کرد، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سامانه نیما در چارچوب نظام ارزی کشور ناقص و موجب ایجاد رانت برای برخی شده است.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رحیم زارع در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: چند نفر به‌دلیل نقص سامانه نیما در چند ماه گذشته به میزان کل یارانه نقدی دو سال کشور سود برده‌اند.
وی گفت: ایجاد این سامانه بدون پشتوانه کارشناسی و براساس تصمیم یک شبِ است و شفافیتی در آن وجود ندارد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی‌ افزود: اکنون قیمت ارز را ۱۰ درصد درون بازار تعیین می‌کند نه ۹۰ درصد ارزی که در اختیار دولت است.
زارع گفت: پتروشیمی‌ها حدود ۱۷ میلیارد دلار ارز خود را به دلیل سیاست‌های دولت در خارج از کشور یا چرخه صرافی‌ها نگه داشته یا جرأت وارد کردن آن را به کشور ندارند.
وی با بیان اینکه سامانه نیما موجب تقویت واردات و تضعیف صادرات شده است افزود: یکی از اشکالات سامانه نیما تخصیص ارز از همان ابتدای ثبت سفارش است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ‌با بیان اینکه کارت‌های اجاره‌ای درحال ضربه زدن به اقتصاد کشور است گفت: بانک مرکزی اعلام کند ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ‌و فولاد را از میان ۶۰۰صرافی مجاز و ۲۲صرافی نظام بانکی به کدام صرافی‌ها پرداخت کرده است. زارع افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی ‌و دوران تحریم‌ها تجارب ارزی بسیار خوبی داریم اما این تجارب مستندسازی نشده است و بانک مرکزی همچنان آزمون و خطا می‌کند.
وی گفت: با توجه به اینکه کشور بدون منطق و کار کارشناسی بسیار گران اداره می‌شود باید در قیمت ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی تجدید نظر شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ‌افزود: اکنون با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی کالا وارد کشور می‌شود اما واردکننده همان کالا را به کشورهای همسایه صادر و ارز ۷ هزار تومانی می‌گیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی