[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

اینها آبروی تیکی تاکا را بردند!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: ایتالیای قهرمان 4دوره جام جهانی، هلند فینالیست 3دوره و شیلی به عنوان قهرمان آخرین دوره جام ملت‌های آمریکای جنوبی، نتوانستند جواز حضور در رقابت‌های جام جهانی 2018 را دریافت کنند. آلمان به عنوان پرافتخارترین تیم دنیای فوتبال، در مرحله گروهی از دور مسابقات کنار رفت. آرژانتین که به زحمت به دور دوم راه یافته بود، در مرحله یک‌هشتم به دست جوانان پرقدرت فرانسه، از روسیه خداحافظی کرد. پرتغال با فوق ستاره خود نتوانست از پس اروگوئه بر بیاید و بالاخره اسپانیا هم به دست میزبان حذف شد. در زمان نگارش این متن، هنوز نتیجه بازی برزیل و مکزیک هم مشخص نشده و شاید زمانی که این کلمات را می‌خوانید، برزیل هم با نیمارش از جام خداحافظی کرده باشد! اما تا این لحظه، دست‌کم 5قدرت بزرگ فوتبال دنیا نتوانسته‌اند به جمع هشت تیم برتر راه یابند.
دومین شب از مسابقات مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی  2018 یکشنبه شب در روسیه برگزار شد. ابتدا در دیداری کسل کننده، اسپانیای ملال‌آور در برابر روسیه قرار گرفت و دو تیم با ارائه خسته کننده‌ترین بازی جام، کار را به وقت اضافه و ضربات پنالتی کشاندند. اسپانیا رکورد پاس در تاریخ فوتبال را شکست، اما کسی را پیدا نمی‌کنید که از نمایش این تیم راضی باشد. آنها 37بار به محوطه جریمه روسیه وارد شدند؛ اما فقط 4موقعیت خطرناک گل‌زنی خلق کردند و فقط یکی از این 37حمله تبدیل به گل شد، چون هیچ برنامه مشخصی برای گل‌زنی در حرکات بازیکنان این تیم دیده نمی شد. 
در همان ابتدا، یکی از مضحک‌ترین گل‌های تاریخ جام جهانی به ثمر رسید. ایگناشویچ مدافع پیر روس‌ها درحالی‌که تمام هوش و حواسش به مهار سرخیو راموس بود، در این تلاش سرنگون شد و توپ با برخورد به پشت پای او، به شکل خنده آوری وارد دروازه میزبان شد. 
در ادامه نیمه نخست، روسیه با اینکه توپ را خیلی کمتر در اختیار داشت، حملات بیشتری انجام داد و به یک موقعیت هم دست یافت که ضربه گولووین از کنار دروازه دخیا به بیرون رفت. اما بالاخره یک اشتباه از مدافع اسپانیا، گل تصادفی ابتدای بازی را جبران کرد. ضربه سر زیوبا با دست جرارد پیکه برخورد کرد و داور پس از یک مکث کوتاه، در سوت خود دمید و نقطه پنالتی را نشان داد. زیوبا این توپ را تبدیل به گل کرد و میزبان را به مسابقات برگرداند. نیمه اول با تساوی 1-1 به پایان رسید. در نیمه دوم، بازی یک گله شد. اسپانیا 18بار به سمت دروازه روسیه یورش برد؛ یورش‌هایی کورکورانه و بدون برنامه که البته 4بار به موقعیت گل‌زنی هم ختم شد، اما فقط یکی از آنها خطرناک بود و آکینفیف دروازه‌بان کهنه‌کار روس‌ها در دو مرحله ضربات آندرس اینیستا و ایاگو آسپاس را مهار کرد. در این نیمه، روس‌ها فقط هفت بار به محوطه جریمه اسپانیا وارد شدند و فقط یک بار توانستند یک خطر نصفه و نیمه روی دروازه این تیم ایجاد کنند.
بدین ترتیب، کار به وقت اضافه کشیده شد و علاقه‌مندان به فوتبال مجبور شدند سی دقیقه دیگر این بازی خسته کننده را تحمل کنند. در سی دقیقه وقت اضافه هم همان نحوه بازی در پیش گرفته شد. اسپانیا 13حمله انجام داد و این بار به 5موقعیت نصفه و نیمه و یک موقعیت خطرناک رسید و از همان تک‌موقعیت هم استفاده نکرد. روسیه هم در این سی دقیقه فقط دوبار توانست خود را به محوطه جریمه حریف برساند، بدون هیچ خطری! 
کار به ضربات پنالتی کشیده شد. پس از اینکه هر دو تیم دو ضربه پنالتی خود را تبدیل به گل کردند، نوبت به آکینفیف رسید تا ضربه پنالتی کوکه را مهار کند و میزبان را در مسیر پیروزی قرار دهد. گولووین ضربه پنالتی را تبدیل به گل کرد تا تیمش برای اولین بار در این مسابقه از حریف پیش بیفتد. در ادامه، سرخیو راموس و دنیس چریشف ضربات خود را به گل تبدیل کردند تا اینکه کار به ضربه پنجم و ایاگو آسپاس کشیده شد. آسپاس نتوانست توپ را به گل تبدیل کند و آکینفیف با پا ضربه او را دفع کرد و به قهرمان کشورش تبدیل شد. روسیه با پیروزی در ضربات پنالتی به جمع 8تیم برتر جهان راه یافت. قهرمان سال 2010 جهان، پس از اینکه در جام جهانی  2014 از گروه خود نتوانست صعود کند، حالا در مرحله یک‌هشتم نهایی حذف شد تا به یکی از ناکام‌ترین تیم‌های بزرگ فوتبال جهان در سال‌های اخیر تبدیل شود.
دومین دیدار یکشنبه شب نیز سرنوشتی مشابه داشت. دو تیم چقر و بد بدن اروپایی یعنی کرواسی و دانمارک از ساعت 22:30دقیقه به مصاف هم رفتند. این دیدار به شکل عجیبی شروع شد. در همان ابتدا یک گل تصادفی برای دانمارک به ثمر رسید، یعنی در همان دقیقه یک مسابقه بود که روی یک اوت دستی، شلوغی عجیبی در جلوی محوطه شش قدم دروازه کروات‌ها به وجود آمد و این یورگنسنِ تیره‌پوست بود که نهایت استفاده را از این صحنه برد و تیمش را پیش انداخت. اما شادی دانمارکی‌ها زیاد دوام نداشت. فقط سه دقیقه بعد یک گل تصادفی هم در طرف مقابل به ثمر رسید و ماریو مانژوکیچ با استفاده از حرکات عجیب و غریب دانمارکی‌ها در خط دفاعی، موفق شد گل تساوی را به ثمر برساند. بدین ترتیب بازی در دقیقه چهارم، دومین گل را هم به خود دید. در ادامه نیمه اول، این کرواسی بود که توپ و میدان و موقعیت‌های گل را از آن خود کرده بود؛ اما نتوانست استفاده‌ای از این برتری ببرد و بازی با تساوی یک یک در این نیمه پایان یافت. اما نیمه دوم دانمارک از لاک دفاعی خارج شد و هرچه از بازی گذشت، بر حریف مسلط و مسلط‌تر شد. بازی به وقت اضافه کشیده شد و در سی دقیقه وقت اضافه نیز این دانمارک بود که برتری کاملاً محسوسی بر حریف خود داشت؛ اما بر خلاف جریان بازی، اتفاق مهم در هجده قدم دانمارک رخ داد. با پاس لوکا مودریچ، آنته ربیچ ستاره کروات‌ها به یکباره با کَسپر اشمایکل تک به تک شد. او به جای اینکه با زدن ضربه نهایی، دروازه را باز کند و تیمش را به جمع هشت تیم بفرستد، تصمیم گرفت اشمایکل را دریبل کند. او این کار را به راحتی انجام داد اما نمی‌دانست یورگنسن که پشت سرش قرار دارد، قرار است او را در آستانه زدن ضربه نهایی متوقف کند. یورگنسن خطا را انجام داد، کرواسی را از یک گل حتمی محروم کرد، اما اخراج نشد! داور تشخیص داد تکل او به قصد زدن توپ بوده و از دادن کارت قرمز به او خود داری کرد، اما دستور به ضربه پنالتی داد. لوکا مودریچ پشت توپ و روبروی فرزند یکی از بهترین دروازه‌بانان تاریخ فوتبال قرار گرفت. پیتر اشمایکل از جایگاه تماشاگران، شاهد بود پسرش چگونه ضربه پنالتی یکی از بهترین پنالتی‌زنان دنیا را مهار کرد و کشورش را در جام نگه داشت. کسپر توانست تیمش را تا ضربات پنالتی حفظ کند. در ضربات پنالتی هم موفق شد دو ضربه پنالتی دیگر را مهار کند؛ اما در سوی مقابل، سوباشیچ بود که 3ضربه را مهار کرد و کرواسی را پس از بیست سال به جمع هشت تیم برتر جام جهانی برد. 
امشب تکلیف دو تیم دیگر مرحله یک‌چهارم نهایی هم مشخص خواهد شد. سوئد که در گروه آلمان صدرنشین شده، به مصاف سوئیسی می‌رود که موفق به حذف صربستان از جام شده و حالا نبرد این دو تیم اروپایی می‌تواند به یکی از جذاب‌ترین بازی‌های جام تبدیل شود. این بازی ساعت 18:30دقیقه آغاز می‌شود. اما در بازی مهم‌تر امروز، انگلیس که از همیشه جذاب‌تر به نظر می‌رسد و فوتبال زیباتری نسبت به همه دورانش ارائه داده، به مصاف کلمبیای پکرمن خواهد رفت. کلمبیا که از چند بازیکن بزرگ سود می‌برد، در تلاش است انگلیس را از کرده خودش پشیمان کند؛ انگلیس‌هایی که تصمیم گرفتند برای قرار گرفتن در طرف آسان جدول، به بلژیک ببازند و تیم دوم جدول شوند. انگلیس در صورت پیروزی در بازی امشب، کار راحت‌تری نسبت به بلژیک برای رسیدن به فینال خواهد داشت، اما حریف امشب آنها حریف سرسختی است و ممکن است همین امشب، جزیره‌نشینان پرادعا را به خانه بفرستد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی