[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

آنالیز تیم ملی ایران و بررسی نقاط ضعف و قوت 
 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

افتخار بزرگ‌تر از ما را کره ای‌ها و ژاپنی‌ها کسب کردند! ژاپنی‌ها به دور بعد صعود کردند و کره‌ای‌ها آلمان را 2‌بر صفر بردند. یعنی قهرمان جهان را؛ نرفتند برای باخت با گل خورده کمتر، مثل تیم کی‌روش!
در مجموع، استراتژی کارلوس کی‌روش، دفاع و باخت با گل خورده کمتر در مقابل هر حریفی است و این را هم به همه ایرانی‌ها القا کرده و یاد گرفته‌ایم که باید ببازیم ولی سعی کنیم با افتخار ببازیم! باخت با افتخار واژه‌ی جدیدی در مسابقات فوتبال و یا دیگر رشته‌ها برای ما یک فرهنگ شده است!
تیم ملی ایران بعد از قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال 2018 در گروهی قرار گرفت که آن را گروه مرگ نامیدند‌: اسپانیا، پرتغال، مراکش، ایران. البته نه به‌خاطر حضور ایران در این گروه، بلکه سه تیم دیگر این گروه که همه بازیکنان آنها حرفه‌ای هستند. حتی بازیکنان مراکش که در فوتبال اروپا بازی می‌کنند. شانس صعود را اکثر کارشناسان و رسانه‌ها برای اسپانیا، پرتغال و مراکش قائل بودند و اصلاً شانسی برای تیم ملی فوتبال ایران قائل نبودند و ارزش فوتبال ایران را به اندازه نیمی ‌از سطح این سه تیم نمی‌دانستند. همگان فکر می‌کردند، ایران با تفاضل گل زیاد به هر سه تیم می‌بازد و بدون حتی یک مساوی در گروهش آخر می‌شود. در مسابقات جام جهانی فوتبال، علاوه بر مسائل بدیهی که همه تیم‌ها در نظر دارند، در بخش‌های مختلفی چون 1‌- آمادگی بدنی برای 120‌دقیقه بازی 2- تاکتیک 3- تکنیک و 4 - آمادگی روحی و روانی.
 تیم ملی فوتبال ایران در سه بخشِ آمادگی بدنی، تکنیک، آمادگی روانی نسبت به تیم‌های هم‌گروه بسیار ضعیف بود و از نقاط مهم ضعف تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی بود‌. در بخش آمادگی بدنی، هیچ‌وقت سرمربی نتوانست بازیکنان تیم ملی را در اردوهای یک‌ماهه و هفتگی و‌... در اختیار داشته باشد و یا با تیم‌های بزرگ، بازی تدارکاتی انجام داده و آمادگی بدنی آنها را نسبت به دیگر بازیکنان تیم‌های حاضر در جام جهانی ارزیابی نماید. عدم همکاری باشگاه‌ها در دادن بازیکن، فشار طرفداران باشگاه‌ها و فشار رسانه‌ها به سرمربی برای عدم تشکیل اردوهای بلند مدت، از مشکلات تیم ملی کشورمان در بخش «آمادگی بدنی» است‌.
 در بخش تکنیک و مخصوصاً ضربه بغل پا هنوز دچار مشکل هستیم. یک نمونه آن در همین بازی پرتغال بود که دو بغل پای خوب از وحید امیری و مهدی طارمی ‌می‌توانست تبدیل به گل شود و نتیجه بازی را تغییر دهد اما نشد. چون بازیکن به اندازه کافی در اختیار نبوده و در مسابقات تدارکاتی، چنین ضربات غلطی زده نشده تا اصلاح شود و همچنین روی تکنیک‌ها (پاس، شوت، سانتر، تکل، ضربات سرِ حمله‌ای و‌..‌.) کار زیادی انجام نشده بود. در بخش آمادگی روحی و روانی نیز مشکل بازیکنان تیم ملی ایران، نسبت به سه تیم حاضر در گروه بیشتر است.
اکثر بازیکنان که از دل مسابقات لیگ برتر بیرون آمده‌اند. بازیکنانی چون بیرانوند، ابراهیمی، امیری،‌، محمدی و چشمی ‌با سابقه ده‌بازی برای تیم ملی، ‌با چنین جوی آشنا نبوده‌اند و تمرکز کمتری نسبت به سایرین، در تقابل بازی تیم‌ها و بازیکنان بزرگ داشتند.
 در بخش تاکتیک موفق بودیم و تنها نقطه قوت ایران نسبت به سه تیم حاضر در گروه، همین تاکتیک مؤثر دفاعی بود که در آن عملکر‌د بسیار خوبی داشتیم. اسپانیا 5‌گل خورده از 3‌بازی، پرتغال 4‌گل خورده از 3بازی، مراکش 4‌گل خورده از 3‌بازی و ایران فقط 2‌گل خورده از 3‌بازی. بنابراین، تیم ملی فوتبال ایران بهترین تاکتیک دفاعی نسبت به اسپانیا و پرتغال و مراکش داشته و علت آن، هفت ‌سال کار و تلاش سرمربی در این بخش بوده است‌.
سرمربی تیم ملی اسپانیا گفت‌: ما توانستیم بعد از 12‌بازی بی‌شکستی ایران، رکورد نباختن این تیم را بشکنیم و به این ترتیب، شکست ایران را برای اسپانیا، یک افتخار قلمداد کرد! هوش بالای کی‌روش با سازماندهی عالی خط دفاعی که هفت سال برای آن وقت گذاشته، ازعوامل موفقیت و رضایت کارشناسان ایرانی و خارجی بود و نهایتاً شادی ملت ایران را دربر‌داشت‌.
آشنایی با انواع تاکتیک و تعریف آن، در این آنالیز اهمیت دارد. هر نوع هوش، تفکر، برنامه و ترفندی که سرمربی برای موفقیت تیم به‌کار گیرد، تاکتیک نامیده می‌شود. 
انواع تاکتیک: فردی(حرکت‌های همراه با توپ و یا بدون توپ بازیکن) ضربات ایستگاهی (‌کرنر، ضربات کاشته مستقیم و غیرمستقیم، ضربه اوت، پرتاپ اوت دستی، و‌...) تاکتیک‌های گروهی (بازی‌های ترکیبی چند نفره برای حمله‌، حفظ توپ دفاع‌، پرس گروهی و‌...) حرکات تیمی‌(11‌نفره، دفاعی، حمله‌ای، پرس تیمی، انتقال از دفاع به حمله یا بالعکس، انتقال از دفاع به خط میانی و حمله یا بالعکس، حفظ توپ در کل زمین، بلند بازی کردن یا با پاس‌های کوتاه، اداره کردن بازی و...‌) تیم ملی ایران در کار تاکتیکی موفق عمل کرد. حتی در تاکتیک حمله با توجه به نوع بازی و چینش بازیکنان خوب عمل کرد. متأسفانه بعضی از افراد به اطلاعات و هوش بالا و به مسائل فنی کی‌روش ایراد می‌گیرند که چرا فلان بازیکن انتخاب شد یا انتخاب نشد یا تعویض نشد یا فلان بازیکن بازی نکرد. یا اینکه چرا از همان ابتدا هجومی‌ و باز بازی نمی‌کنیم و می‌گویند ما که قدرت حمله داریم چرا ترسو بازی می‌کنیم! همه این نظرات محترم است ولی بدون توجه به مضرات آن با ابعاد بالا! مضراتی که می‌توانست منجر به شکست و باخت مفتضحانه تیم ملی شود‌!
دلایل اشتباه بودن این تفکر:
1- فرض اگر از اول جلوی تیمی ‌چون اسپانیا حمله‌ای و باز بازی می‌کردیم، بهترین شیوه برای لذت بردن تیم حریف بود. چون دفاع حریف بالا نمی‌آمدند و چهار نفره در دفاع ثابت می‌ماندند و ما حتی با سه‌مهاجم هم نمی‌توانستیم کاری صورت دهیم. در صورتی که با این تاکتیک، مهاجمان ایران در ضد‌حمله با دو یا سه دفاع روبرو می‌شدند.
2- اسپانیا لازم نبود برای حمله به تیم ایران، توپ را به عرض ببرد و در عمق دفاعی ایران از مرکز در همان نیمه اول شاید چندین موقعیت گل پیدا می‌کرد. در صورتی که با این روش کی‌روش، اسپانیا در تمام طول بازی توپ را به عرض برد و موقعیت گلی در دو نیمه نداشت.
‌حضور فوتبال ایران در جام جهانی 2018 نسبت به حضور در دوره قبل پیشرفت بسیاری داشته و اگر در این گروه که تیم‌های اسپانیا و پرتغال با سوابق قهرمانی جهان و قهرمانی اروپا نبودند، حتی شانس صعود داشت. مربیان محترم بدانید بنده هم یکی از منتقدین اقای کی‌روش هستم، همچنین به عملکرد ایشان در‌خصوص عدم توجه به قوانین فدراسیون و عدم توجه به مربیان ایران که ایشان حتی به خود اجازه نمی‌دهد یک جلسه با آنها داشته باشد و از نظرات کارشناسی آنها در مورد تیم ملی نظر خواسته و مشاوره نماید، انتقاد دارم. حتی توقع دارم ایشان در همه استان‌های ایران برای مربیان کلاس‌های توجیهی بگذارد. مسئله مالی کی‌روش برای هیچ‌کدام از مربیان ایران مطرح نیست، آن‌چیزی که مطرح است، خود را بالاتر از فدراسیون و قوانین بین‌المللی دانستن است. البته قهر کردن و برخورد با عدم برنامه‌ریزی فدراسیون و یا نبود امکانات، حق طبیعی اوست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی