[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

صرفه‌جویی ۵۰۰‌میلیون مترمکعب آب با اجرای ۲۵۰‌طرح آبخیزداری، روزنامه شیراز نوین

طرح‌های آبخیزداری امسال با بودجه 700‌میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی برای مدیریت منابع طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی در حوزه‌های آبریز، می‌تواند به صرفه‌جویی 500‌میلیون مترمکعب آب بینجامد.
به گزارش ایرنا، براساس یافته‌های ایستگاه‌های رسوب‌سنجی، در سال‌های اخیر با تبخیر سه‌برابری منابع آبی و کاهش بارندگی‌ها به یک‌سوم متوسط بارش جهانی روبرو شده‌ایم.
همچنین در‌پی بی‌توجهی به آبخیزداری و آبخوانداری سالیانه 16هزار و 700‌کیلوگرم در هکتار فرسایش خاک داریم که سه برابر آمار جهانی است.
بخش زیادی از این فرسایش به حوزه‌های کارون، کرخه و سفیدرود مربوط می‌شود.
امسال به دلیل اهمیت موضوع آبخیزداری 700‌میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای این طرح‌ها پیش‌بینی شده که قرار است حدود 280‌میلیارد تومان از این منابع با توزیع استانی به جلوگیری از فرسایش و رسوب خاک، کنترل سیل و مدیریت آب در کشور اختصاص یابد.
در همین پیوند، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال با اجرای 250طرح آبخیزداری، آبخوانداری و کنترل سیلاب در مناطق مخلف کشور 500‌میلیون مترمکعب آب استحصال می‌شود.
به گزارش یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی «ابوالقاسم حسین‌پور» افزود: این طرح‌ها با هدف افزایش نفوذ آب به درون زمین و بهره‌گیری از ظرفیت سیلاب برای تغذیه آبخوان‌های زیرزمینی با اولویت حوزه آبخیز مشرف به دشت‌های کشور اجرا می‌شود.
«ما با توجه به شرایط خشکسالی، تغییر اقلیمی، فرونشست زمین در دشت‌ها، مناطق سیل خیز، کم‌آبی و ناپایداری منابع آب، جمعیت زیستی هر منطقه و غیره با اختصاص اعتبارات صندوق توسعه ملی به استان‌های کشور برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری برنامه‌ریزی کرده‌ایم».
حسین‌پور تصریح کرد: کار اجرایی طرح آبخیزداری و آبخوانداری امسال بزودی آغاز می‌شود و طبق برنامه تا آذرماه به پایان می‌رسد.
وی ابراز امیدواری کرد نتایج اجرای آبخوانداری با اقدامات بیولوژیک، بیومکانیک، سازه‌ای و مدیریتی، زمستان و بهار آینده پس از آبگیری در بارش‌های سال آبی جاری روشن شود.
 آبخوانداری؛ طرح‌های زودبازده چندمنظوره 
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری به عنوان طرح‌های زودبازده چندمنظوره از جمله فعالیت‌های کم هزینه با بازدهی اقتصادی بالاست که در شرایط اقلیمی ‌و محیطی کشور نقش مؤثری در حفظ منابع پایه و استمرار تولید کشاورزی و عرصه‌های طبیعی ایفا می‌کند.
حسین‌پور افزود: مجمع خیران منابع طبیعی و آبخیزداری در 6نقطه کشور به طور خودجوش راه‌اندازی شده است و با مشارکت در اجرای پروژه‌های شاخص با هدف پایداری آب و بهره‌برداری بهینه از بارش‌های کشور در مناطق روستایی به ما کمک می‌کنند.
وی توضیح داد: آبخیزداری با ارتقای سهم مدیریت نزولات جوی کمک می‌کند رواناب‌های سیلابی که به‌طور ناگهانی و در یک محدوده ایجاد و از دسترس خارج می‌شود، به سفره‌های زیرزمینی بپیوندد و موجب تقویت چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات شود.
بیست‌و‌نهم‌خردادماه نیز رئیس بنیاد آب ایران به خبرنگار ایرنا گفت: اجرای طرح آمایش آب‌محور و ایجاد یک ساختار منطقی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌تواند به صیانت از منابع آبی کشور کمک کند.
«عبدالرضا فروغی» افزود: بدون‌شک با تدوام روند کنونی مصرف آب بحران کمبود منابع آبی کشور پیچیده‌تر می‌شود و این 2‌اقدام اساسی می‌تواند ما را در پشت سر گذاشتن این بحران یاری کند.
فروغی تأکید کرد دولت با اجرای طرح آمایش آب‌محور باید همه فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی را با منابع آبی متناسب کند و اجرای این طرح سبب می‌شود در یک دوره پنج تا 10‌ساله وضعیت غلط مصرف آب در بخش‌های مختلف کشور تغییر کند.
رئیس بنیاد آب ایران یادآوری کرد: ایجاد ساختارهای منطقی بین تولید، انتقال و توزیع آب در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و محیط زیست می‌تواند تعادل متناسبی را بین تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان آب برقرار کند و دریافت قیمت تمام شده آب از مصرف‌کنندگان یا پرداخت مابه‌التفاوت آن توسط دولت به عنوان یارانه مدیریت منابع آب کشور در پایداری از منابع آب کشور بسیار مؤثر خواهد بود.
 سرنوشت لایحه جامع خاک پس از 10‌سال
همچنین برخی کارشناسان براین باورند که در صورت تصویب لایحه جامع خاک در مجلس شورای اسلامی، حساسیت مسئولان و مردم به لزوم حفاظت خاک و آب افزایش می‌یابد.
تیرماه‌سال‌1387 بود که «فرید اجلالی» معاون وقت صنایع و امور زیربنایی وزارت جهاد کشاورزی، از نهایی شدن تدوین لایحه جامع خاک خبر داد.
این لایحه به‌طور مستقل در سال‌1388 برای بررسی به مجلس شورای اسلامی ‌ارجاع شد که بعد از بررسی در کمیسیون تخصصی با طرح جامع «منابع طبیعی و آبخیزداری» ادغام و تیرماه سال1391 در مجلس اعلام وصول شد.
طبق ماده(۳) این لایحه، وزارت جهاد کشاورزی موظف است ضمن تعیین راهبرد، سیاست‌ها و خط مشی بهره‌برداری پایدار از منابع خاک و زمین‌ها و ارتقای کیفی آن، نسبت به سازماندهی مناسب در امور آموزشی، پژوهشی، ترویجی و اجرایی برای مدیریت و حفاظت خاک کشور اقدام کند.
همچنین بر اساس ماده ماده (۸)، هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی بدون توجه به قوانین موجود و اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی ممنوع است.
بر اساس این لایحه، تخلیه و دفن هرگونه پسماند و پساب مانند زباله، شیرآبه و... بدون اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط، ایجاد هرگونه آلودگی اعم از شیمیایی، فیزیکی و زیستی در خاک، تخریب فیزیکی خاک ناشی از چرای مفرط دام و هر اقدامی ‌در زمینه ایجاد فرسایش خاک یا تشدید آن تخلف محسوب شده و با متخلفان مطابق قوانین و مقررات رفتار می‌شود.
این لایحه پس از گذشت بیش از 10‌سال همچنان مسکوت مانده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی