[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

رشد صادرات میعانات گازی؛ بی‌اعتنا به تهدیدهای آمریکا، روزنامه شیراز نوین

صادرات میعانات گازی ایران بدون توجه به تهدید آمریکا درباره بازگشت تحریم‌ها ادامه دارد و حتی در فصل بهار ارزش آن با رشد 39‌درصدی، به 2‌میلیارد و 200‌میلیون دلار رسید.
به گزارش ایرنا، توافق هسته‌‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بیست و سوم تیرماه سال1394 (چهاردهم ژوئیه 2015) در وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ‌ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 شامل انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه، چین و آلمان امضا شد.
با این همه، «دونالد ترامپ» که از بهمن سال1395 به‌عنوان رئیس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از این توافق بین‌المللی را اعلام کرد.
در‌پی این تصمیم، برخی شرکت‌ها برای ماندن در بازار ایران یا ترک کردن آن مردد مانده‌اند؛ هرچند کمیسیون اروپا اعلام کرده است برای مقابله با تحریم آمریکا قانون انسداد را برای حفاظت از شرکت‌ها اجرا می‌کند.
آمریکا پس از اعلام تصمیم خود، به خریداران نفت و میعانات گازی ایران فشارهایی وارد کرد تا به کاهش و توقف خرید خود دست بزنند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد این سیاست تاکنون ناکام مانده است و روند مبادلات نفتی ایران، بدون توجه به این هیاهوها همچنان ادامه دارد.
نگاهی به آمار صادرات میعانات گازی ایران از پارس جنوبی که به‌عنوان قطب تولید و صادرات این محصول شناخته می‌شود، نشان می‌دهد میزان صادرات روند افزایشی داشته است.
مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام کرد: در سه ماه نخست امسال، سه میلیون و 212‌هزار و 592‌تن میعانات گازی به ارزش 2‌میلیارد و 210‌میلیون و 973‌هزار دلار از این منطقه به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزش 39‌درصد رشد را نشان می‌دهد.
«احمد پورحیدر» افزود: بهار امسال چهار میلیون و 273‌هزار تن کالای غیر نفتی شامل محصولات تولیدی پارس جنوبی به ارزش افزون بر 2‌میلیارد و 199‌میلیون و 581‌هزار دلار به خارج از کشور صادر شد.
«این مقدار صادرات در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزن پنج‌درصد و از نظر ارزش 24‌درصد افزایش یافت».
وی ادامه داد: در این مدت بیش از هفت‌میلیون و 486‌هزار و 42‌تن کالا شامل میعانات گازی، متانول، پروپان، پلی اتیلن، گوگرد، اوره، استایرن، آمونیاک، نفت خام و... به ارزش چهار میلیارد و 410‌میلیون و 555هزار دلار به خارج از کشور صادر شد.
به گفته وی، مجموع صادرات پارس جنوبی در فصل بهار در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزش 31‌درصد افزایش یافت.
بیشتر محموله‌ها به چین، ژاپن، ‏کره جنوبی، هند، هنگ کنگ، اندونزی، ترکیه، مصر، امارات و کویت صادر شد.
پورحیدر اضافه کرد: در سه‌ماه نخست امسال، 61‌هزار و 962‌تن کالا به ارزش 417‌میلیون و 582‌هزار دلار وارد پارس جنوبی شد که شامل تجهیزات پالایشگاهی و مواد شیمیایی مورد استفاده پتروشیمی‌ها و فازهای گازی پارس جنوبی بود و در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزش 51‌درصد افزایش رشد کرد.
به گزارش ایرنا، منطقه پارس جنوبی گسترده‌ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگ‌ترین منطقه صادراتی میعانات گازی کشور شناخته می‌شود.
همچنین منطقه عسلویه و پارس حدود 16مجتمع پتروشیمی ‌را دربرمی‌گیرد که سالیانه بیش از 20‌میلیون تن محصول تولید می‌کنند و بخش عمده آن به خارج از کشور صادر می‌شود.
در بخش ایران این میدان، ذخیره گاز 14تریلیون مترمکعب گاز به همراه 18‌میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت‌درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی ‌از ذخایر گاز کشور را شامل می‌شود.
تولید گاز از ١٠‌فاز نخست پارس جنوبی در سال‌13٩٢، نزدیک به 285‌میلیون مترمکعب بود که این میزان با بهره‌برداری از ١١‌بخش جدید پارس جنوبی به 540‌میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.
میعانات گازی پارس جنوبی از طریق گوی‌های شناور (اس.پی.ام) مستقر در سواحل عسلویه و سایر تولیدات به‌ویژه محصولات پتروشیمی ‌از طریق اسکله‌های موجود در منطقه پارس جنوبی صادر می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی