[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

نخل‌های کازرون در اغما، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی کازرون اعلام کرد: خشکسالی و کمبود آب در کازرون بخش عمده‌ای از نخیلات و درختان مرکبات این شهرستان را با خشک شدن و افت محصول مواجه کرده است.
عبدالصاحب قائمی ‌دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از 4500 هکتار نخیلات شهرستان کازرون چهار هزار هکتار آن به دلیل کم‌آبی، دچار افت محصول شده است. 
مدیر جهاد کشاورزی کازرون بیان کرد: همچنین از 4200 هکتار مرکبات و حدود 2600 هکتار سطح زیر کشت انار در مجموع 1000 هکتاراز در ختان مرکبات و انار این شهرستان از آب افتاده است.
وی ادامه داد: 30 هکتار از مرکبات کاملاً خشک شده است و بقیه هم تنها با تانکر سیار آبرسانی می‌شود تا از خشک شدن درختان جلوگیری شود. 
قائمی ‌افزود: این کم‌آبی در نخیلات و مرکبات باعث کاهش 30 تا 40 درصدی عملکرد محصول در آینده خواهد شد. مدیر جهاد کشاورزی کازرون اضافه کرد: از اردیبهشت 97 نسبت به سال قبل در همین ماه حدود 3 متر افت آب‌های زیرزمینی داشته‌ایم که بیشترین افت در دشت قائمیه با حدود 6 متر و دشت ملا اره بخش جره و بالاده با حدودیک متر و نیم کمترین افت دارد.  قائمی ‌افزود: این افت آب‌های زیرزمینی در شهرستان کازرون نسبت به سال 74 حدود 18 متر افزایش نشان می‌دهد.
مدیر جهاد کشاورزی کازرون با اشاره به اجرای طرح‌های کم‌آب برگفت: کشت و توسعه 38 هکتار گیاهان دارویی، استفاده از ارقام زودرس و میان‌رس در کشت ذرت و کاهش برداشت ذرت از دانه‌ای به علوفه‌ای و اجرای طرح گلخانه‌ای و اجرای طرح آبیاری نوین در مزارع و ممنوعیت کشت برنج در شهرستان کازرون از جمله این طرح‌هاست. وی افزود: برای رفاه کشاورزان در زمینه اجرای طرح آبیاری موضعی و قطره‌ای و نواری در هرهکتار 10میلیون تومان، برای اجرای آبیاری ماشینی 
(گان-سیترپوت) هرهکتار 8 میلیون تومان و آبیاری بارانی هرهکتار 6 و نیم میلیون تومان و آبیاری بصورت تجمیعی هر هکتار 50 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود. قائمی ‌ادامه داد: طرح جدیدی که برای صرفه‌جویی آب در شهرستان کازرون در حال اجراست طرح جلوگیری از تبخیر و تعرق خاک و آب کشاورزی به نام طرح سایبان است که در این طرح با پوشش توری برروی درختان می‌توان 6 الی 7 روز زمان آبیاری به باغ‌ها را کاهش داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی