[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

حضور ناوگان مکانیزه فارس در ۲۵استان کشور، روزنامه شیراز نوین

دکتر کیخا، رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و محیط زیست  مجلس شورای اسلامی ‌در اولین سفر استانی خود به استان فارس عزیمت کرد.
به گزارش روابط عمومی ‌سازمان جهاد کشاورزی استان فارس قاسمی‌ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در جلسه کارگروه کشاورزی اظهار داشت: 
بیش از ۱۰ درصد از تولیدات کشاورزی در کشور توسط استان فارس تولید می‌شود به نحوی که ۸درصد تولیدات در زراعت، ۱۵درصد باغبانی و در دام و شیلات بیش از ۵درصد تولیدات کشور را شامل می‌شود. وی افزود: ناوگان مکانیزاسیون در استان فارس به بیش از ۲۵ استان کشور خدمات می‌دهد و در اجرای آبیاری تحت فشار استان فارس در کشور پیشتاز است.
وی تصریح کرد: عمده‌ترین چالش‌ها و کمبودها در کشاورزی این استان تمایل کم به سرمایه و سرمایه‌گذاری است که درصدد راه حل هستیم.
قاسمی ‌افزود: ما بایستی با علمی، فنی و مهندسی کردن کشاورزی مشکلات موجود را برطرف کنیم و در همین راستا با اجرای نظام نوین ترویج استان فارس به ۶۱۲ پهنه تقسیم شده است و با این اقدام ارتباط مؤثرتر با بهره‌برداران برقرار شده است. همچنین آموزش بهره‌برداران، احیای مراکز خدمات و... در جهت اقدامات نرم‌افزاری بوده است ضمن این که در زمینه سخت‌افزاری نیز اقداماتی از جمله آبیاری تحت فشار، ایجاد شبکه، گلخانه، تولید بذر و نهال و تأمین به موقع نهاده‌ها اقدامات خوبی انجام شده است.
احمدعلی کیخا نیز در رابطه با رویکردهای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در سال سوم از مجلس دهم اظهار داشت: رویکرد ما برمبنای تعامل بین دولت و مجلس و مبنای آن قانون است، بالاخره دستگاه‌ها براساس قانون تأسیس و راه‌اندازی شده‌اند و وظایف و مأموریت‌های خود را برمبنای قانون نه کمتر و نه بیشتر انجام می‌دهند و به جای پرداختن به مسائل جزیی و خرد که هم وقت وزرا را گرفته و حاصلی برای جامعه روستایی و کشاورزی ندارد بیشتر روی بحث‌های استراتژیک، کلان و محوری و اساسی وزراتخانه‌ها حرکت می‌کنیم.
وی افزود: یکی از این مسائل استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی است که بسیاری از تحقیقات و تجربیات در خارج از مرزهای کشور وجود دارد و خیلی از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی مثل سازمان خوار و بار کشاورزی را عضو هستیم و سالانه ما در حقیقت حق عضویت می‌دهیم ولی از ظرفیت‌های علمی‌ و فنی این نهادها استفاده لازم را نبرده‌ایم و جهت بهبود این وضعیت یکی از برنامه‌های کمیسیون فراهم کردن زمینه استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی در ارتقای دانش کشاورزی، آب و محیط زیست در کشور خواهد بود.
وی در ادامه سخنانش گفت: فکر کنم با همدلی و همکاری دولت و مجلس در حوزه کشاورزی در استان فارس مجموعه اقدامات مناسبی انجام دهیم و این مهم خود می‌تواند مانند گذشته در خیلی از موارد دیگر الگویی برای کشاورزی در سایر مناطق کشور باشد. 
کیخا در خاتمه اظهار کرد: اقدامات بسیار خوبی در استان فارس صورت گرفته اما کافی نیست و البته با توجه به این شرایط می‌بایستی سند استراتژیک و جامع در حوزه‌های مختلف که مورد اتفاق دستگاه‌های ذی‌ربط و مردم باشد برای این استان پهناور نوشته شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی