[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

ارز دولتی به نام ایران به کام بازار عراق، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس، توضیحاتی پیرامون انتشار لیست ارزبگیران دولتی ارائه کرد. رحیم زارع در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به انتشار لیست ناقص دریافت‌کنندگان ارز 4 هزار و 200 تومانی، گفت: باید شفاف شود که ارز حاصل از صادرات صنایع پتروشیمی ‌و نفت کشور چقدر است تا بتوان برنامه‌ریزی خوبی برای جلوگیری از افزایش قیمت دلار داشت. سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه همه چیز در اقتصاد کشور باید شفاف شود، افزود: باید مشخص شود که کدام واردکننده چه کالا و ماده اولیه‌ای وارد کرده و هزینه فروش به مصرف‌کننده چه میزان بوده و با ارز چند تومانی بوده است.
ارز 4 هزار و 200 تومانی تنها باید برای واردات کالا به کشور اختصاص یابد
وی ادامه داد: باید روشن و شفاف شود که آیا در پرداخت ارز 4هزار و 200 تومانی رانتی وجود داشته است یا خیر؟
نماینده مردم آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برخی کالا را با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد کشور کرده و از سوی دیگر با قیمت بالاتر به عراق صادر می‌کنند، یادآور شد: این اقدامات درواقع بحث دلالی و واسطه‌گری در کشور را تقویت می‌کند، درحالی که ارز 4 هزار و 200 تومانی تنها باید برای واردات کالا به کشور اختصاص یابد.
از 22 صرافی نظام بانکی کدام یک ارز 4 هزار و 200 تومانی دریافت کرده‌اند؟
وی افزود: سامانه نیما و ارز 4 هزار و 200 تومانی مشکلات ارزی کشور را حل نکرده و یکسان‌سازی نرخ ارز همراه با ایجاد محدودیت بوده و همراه با روان‌سازی نبوده است.
زارع با بیان اینکه باید مشخص شود که از 600 صرافی مجاز کدام یک ارز پتروشیمی‌ها و صادرات غیر نفتی را دریافت کرده‌اند، ادامه داد: باید شفاف‌سازی شود که از 22صرافی نظام بانکی کدام یک ارز 4 هزار و 200 تومانی دریافت کرده‌اند که تاکنون نامشخص است. سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه انتشار اسامی ‌ناقص دریافت‌کننندگان ارز دولتی توسط بانک مرکزی دردی دوا نمی‌کند، تصریح کرد: این اقدام بانک مرکزی شفاف‌سازی نیست و شائبه‌ها را بیشتر افزایش می‌دهد، البته برخی کالاها با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد شده که به واردات آن نیازی نبوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی