[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

پایان کابوس ضربات پنالتی برای انگلیسی‌ها، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: چیزی نمانده بود که بهترین انگلیس سالیان اخیر، با یک اشتباه از جام جهانی حذف شود. آنها تا آخرین ثانیه‌ها جواز صعود را در دست داشتند اما یری مینا برای سومین بازی متوالی، با ضربه سر گل‌زنی کرد تا تمام انگلیس‌دوستان دنیا، تا آخرین ضربه پنالتی برای صعود، جان به لب شوند!
سه‌شنبه شب، چهره آخرین تیم‌های راه یافته به مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی  2018 هم مشخص شد و سوئد و انگلیس، به جمع فرانسه، اروگوئه، روسیه، کرواسی، برزیل و بلژیک پیوستند. 
در نخستین بازی سه‌شنبه، دو تیم سوئد و سوئیس به مصاف هم رفتند؛ دو تیمی که از هر نظر به یکدیگر شبیه بودند، دو تیم اروپایی با بازیکنانی متوسط اما جنگنده و سرسخت. تیم‌هایی که گل زدن به آنها سخت به نظر می‌رسد. در 15دقیقه ابتدایی، سوئد بود که بازی را بهتر آغاز کرد و مارکوس برگ خیلی زود دو فرصت عالی گل‌زنی را از دست داد. در ادامه، سوئیس حملات بیشتری روی محوطه جریمه سوئد، انجام داد اما در خلق موقعیت گل ناکام بود. در ادامه، باز هم این مارکوس برگ بود که یک فرصت گل‌زنی را از دست داد، اما در طرف مقابل این سوئیس بود که هرچه حمله می‌کرد، نمی‌توانست فرصت آن‌چنان خطرناکی خلق کند. در 15دقیقه انتهایی نیمه اول، بالاخره حملات زیاد سوئیس به یک موقعیت مسلم گل‌زنی ختم شد، اما همان هم از دست رفت و در سوی مقابل، سوئدی‌ها هم یک فرصت طلایی دیگر را از دست دادند تا بازی با نتیجه صفرصفر، به پایان نیمه اول برسد. در این نیمه سوئیس 18بار به محوطه جریمه حریف یورش برد و سوئد 11بار این کار را انجام داد. اما در خلق موقعیت‌های مسلم گل‌زنی، سوئدی‌ها برتری 4-1 را رقم زدند و نشان دادند تیم با برنامه‌تری در فاز تهاجمی هستند.
نیمه دوم هم همانند نیمه اول آغاز شد. باز هم در 15دقیقه ابتدایی، سوئیس 5بار به دروازه حریف حمله کرد و فقط به دو موقعیت نه چندان خطرناک رسید، اما سوئد از دو حمله خود یک موقعیت خطرناک خلق کرد و باز هم آن را از دست داد. اما بالاخره طلسم دروازه‌ها شکسته شد. حرکت عرضی فورسبرگ، پشت محوطه جریمه سوئیس با ضربه زمینی او همراه شد. توپ با پای مدافع سوئیس برخورد کرد و در کنج بالای دروازه یان سومر قرار گرفت. سوئد که مزد حملات خطرناک‌تر خود را گرفته بود، حالا باید سی دقیقه از این اندوخته اندک خود محافظت می‌کرد. پس از این گل تا سوت پایان بازی، سوئد فقط 4بار دیگر به محوطه جریمه سوئیس وارد شد. در سمت مقابل اما سوئیسی‌ها 15بار به دروازه حریف یورش بردند و 4موقعیت گل هم خلق کردند که فقط دو مورد از این فرصت‌ها خطرناک بود و هیچ‌گاه به گل ختم نشد. بالاخره در آخرین ثانیه‌های بازی و در حالی که همه منتظر شنیدن سوت پایان بازی بودند، یک ضدحمله روی دروازه سوئیس باعث تک به تک شدن بازیکن سوئد با گلر حریف شد. اما مدافع سوئیس مهاجم را سرنگون کرد و داور دستور به ضربه پنالتی داد. در اینجا کمک داور ویدئویی وارد عمل شد و داور را برای تشخیص این مورد که این خطا داخل محوطه صورت گرفته یا خارج از آن، به محوطه VAR فراخواند. داور مسابقه هم بالاخره تصمیم سخت خود را گرفت و خطا را بیرون تشخیص داد. با این حال مایکل لانگ مدافع خاطی سوئیس با کارت قرمز مستقیم از زمین مسابقه اخراج شد. هرچند زمانی باقی نمانده بود که اعلام شدن یا نشدن پنالتی یا اخراج شدن یا نشدن مدافع، اهمیت چندانی داشته باشد. ضربه آزاد از دست رفت و سوئد با همان یک گل، راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.
دومین بازی سه‌شنبه شب، حریف سوئدی‌ها را مشخص می‌کرد. انگلیس سرحال گرت ساوت گیت باید به مصاف کلمبیای زهردار خوزه نستور پکرمن می‌رفت. اما هرچه از بازی گذشت، زهر کمتری در نوع بازی کلمبیا دیده می‌شد. آمار به ثبت رسیده از نحوه بازی کلمبیا، گواه این ادعاست. آنها در 15دقیقه ابتدایی، حتی یک بار به محوطه جریمه سرخ‌پوشان وارد نشدند و تا پایان نیمه اول هم فقط و فقط 4حمله روی دروازه حریفشان انجام دادند و فقط به یک موقعیت نصفه و نیمه دست یافتند. اما در طرف مقابل، انگلیس از ابتدا تا انتهای این نیمه تیم برتر میدان بود و 15بار به دروازه حریف حمله کرد و به 5موقعیت هم دست یافت، اما فقط یکی از این فرصت‌ها خطرناک بود و همان هم از دست رفت. در حقیقت هیچ یک از دو تیم، چیزی که تصور می‌شد را از خود به نمایش نگذاشتند. نیمه دوم، ضعیف‌تر از نیمه اول آغاز شد. حالا نه تنها کلمبیا، که انگلیس هم توانایی چندانی در حمله کردن از خود نشان نمی‌داد. ده دقیقه بدون هیچ خطری گذشت، تا اینکه مدافع کلمبیا وارد عمل شد تا قفل دروازه‌ها باز شده و بازی هیجان‌انگیزتر شود . کارلوس سانچز در محوطه جریمه، هری کین را بغل کرد و زمین زد تا داور را برای اعلام پنالتی متقاعد کند. ضربه پنالتی اعلام شد و هری کین ششمین گل خود در این مسابقات را وارد دروازه کرد تا یک گام دیگر به آقای گلی نزدیک‌تر شود. انگلیس پیش افتاد و در ادامه مسابقه نیز بازی برتری از خود به نمایش گذاشت. کلمبیایی‌ها که از دقیقه 57 از حریف خود عقب افتاده بودند، تا دقیقه 75 هیچ حمله‌ای روی دروازه حریف انجام ندادند. در حقیقت، به نظر نمی‌رسید آنها توانایی چنین کاری را داشته باشند. اما در 15دقیقه انتهایی، همه چیز کاملاً تغییر کرد. آنها در حد فاصل دقیقه 75 تا 95 حدود 10حمله روی دروازه انگلیس انجام دادند و بالاخره مزد این تلاش خود را گرفتند. ابتدا خوان کوادرادو بود که نتوانست بهترین فرصت تیمش در طول مسابقه را تبدیل به گل کند. اما در وقت‌های تلف شده، پس از اینکه جوردن پیکفورد دروازه‌بان اورتونیِ انگلیس، شوت سنگین بازیکن کلمبیا را به زحمت از گوشه دروازه به کرنر فرستاد، همین کرنر به گل تساوی تبدیل شد. ارسال خوان کوادرادو را یری مینا به گل تبدیل کرد. مینایی که در بازی نخست برای تیمش به میدان نرفت، در بازی دوم با گلی که زد زمینه‌ساز بازگشت کلمبیا به جام شد و در سومین بازی هم با گلی که زد، سند صعود این تیم به مرحله بعد را امضا کرد، باز هم به داد پکرمن رسید و این بار هم با ضربه سر، تیمش را در جام نگه داشت. ثبت رکورد سه گل در سه بازی، رکورد شگفت‌انگیزی بود که برای این مدافع بارسلونایی به ثبت رسید. کلمبیا در جام ماند و انگلیس دوباره وارد یک استرس کشنده شد. سی دقیقه طاقت‌فرسا در انتظار آنها بود و ممکن بود ضربات پنالتی هم در انتظارشان باشد. ضربات همیشه کابوس‌وار پنالتی برای جزیره نشین‌ها.
نیمه اول وقت‌های اضافه، با برتری مطلق کلمبیا همراه بود. انگار انگلیسی‌ها ترسیده بودند و جرأتی برای حمله نداشتند. شاید هم روحیه خود را از دست داده بودند و خود را حذف‌شده می‌دیدند. در نیمه اول وقت اضافه تعداد حملات، شش بر یک برای کلمبیا بود. آنها دوبار فرصت‌های نه چندان خطرناکی هم روی دروازه انگلیس خلق کردند. اما در نیمه دوم،  این انگلیس بود که ورق را به طور کامل برگرداند. انگلیس که تعویض‌های سوم و چهارمش را در وقت‌های اضافه انجام داده بود، در نیمه دوم وقت اضافه 7بار به محوطه جریمه حریف یورش برد و دو موقعیت معمولی و دو فرصت بسیار خطرناک گل‌زنی هم خلق کرد، اما کلمبیا توانست مقاومت خود را حفظ کرده و بازی را به پنالتی بکشاند. انگلیس که در شش مورد از هفت ضیافت پنالتی در تورنمنت‌های بزرگ شکست خورده بود، حالا باید یک بار دیگر شانس خود را امتحان می کرد.
دو پنالتی نخست دو تیم تبدیل به گل شد. موریل توانست سومین پنالتی زردها را هم به گل تبدیل کند و حالا نوبت جوردن هندرسون لیورپولی بود که پشت ضربه پنالتی قرار بگیرد. اما دیوید اوسپینای آرسنالی ضربه او را مهار کرد و تیمش را در آستانه صعود قرار داد. حالا گل شدن پنالتی کلمبیا، نماینده آمریکای جنوبی را در یک سانتی‌متریِ حضور در جمع هشت تیم قرار می‌داد. اوریبه پشت توپ قرار گرفت و با تمام قدرت آن را به زیر تیر افقی کوبید، اما توپ پشت خط فرود نیامد و انگلیس غرق در شادی شد. با این اتفاق، روحیه انگلیسی‌ها بازگشت. تریپیر گل‌زنی کرد و کار را به تساوی کشاند. کارلوس باکا زننده چهارمین پنالتی کلمبیا بود اما این بار جوردن پیکفورد بود که ضربه پنالتی را با کف دست خود مهار کرد و انگلیس را در آستانه صعود قرار داد. حالا فقط اریک دایر تاتنهامی مانده: گل و تمام! 
بدین ترتیب این بهترین انگلیسِ 28سال اخیر، با مربی کم‌ادعا و بازیکنان جوان خود همچنان به عنوان یک مدعی جدی فتح جام باقی ماند. حریف بعدی آنها سوئد است و اگر روز شنبه موفق به شکست این تیم شوند، باید در نیمه نهایی با برنده کرواسی و روسیه دیدار کنند. 
 بله! به نظر می‌رسد آنها در 52سال اخیر، هیچ‌گاه تا این حد خود را به فینال جام جهانی فوتبال نزدیک ندیده‌اند!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی