[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

کودکان و مضرات موبایل‌بازی، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی_ شیرازنوین
اشاره
تلفن همراه یا همان موبایل، اگرچه وسیله برقراری ارتباط با کارایی‌ها و قابلیت‌های فراوان مخابراتی و حتی علمی و آموزشی و... است، به همان نسبت کمتر یا بیشتر وسیله‌ای مخرب نیز هست.آثار سوء بازی‌های طولانی کودکان با موبایل و تبلت و سایر وسایل الکترونیکی بر مغز و روح و روان و جسم و اندیشه کودکان و نوجوانان، مشکلات و عوارضی به بار می‌آورد که گاه جبران‌ناپذیر است. در این مختصر مقاله برآنم تا با بهره‌مندی از منابع موجود آثار خطرناک موبایل بر مغز کودکان را به شما خوبان و خوانندگان روزنامه شیرازنوین یادآور شوم.
تومور مغزی، رهاورد بازی‌های طولانی با موبایل
اشعه تلفن همراه خطر تومور مغزی را در کودکان افزایش می‌دهد.بافت مغزی کودکان به خاطر داشتن رطوبت بیشتر یک رسانای عالی برای اشعه تلفن همراه بوده و به نسبت مغز افراد بزرگسال در مواجهه با این اشعه بسیار گرم‌تر می‌شود. این تئوری طب سنتی اخیراً همراه شده است با یک مطالعه در کشور نیوزلند. نزدیک به ۳هزار کودک در سال در ایالات متحده با تومور مغزی مواجه هستند. این در حالی‌ست که به طور معمول یک چهارم سرطان‌های دوران کودکی را تومور مغزی تشکیل می‌دهد. در این مطالعه مشخص شده است که اگر کودکان استفاده از تلفن همراه را ازکودکی آغاز کرده باشند، در اواسط سن نوجوانی کاندید تومور مغزی خواهند شد. این درحالی‌ست که در کشور نیوزلند ۹۰درصد کودکان از تلفن همراه استفاده می‌کنند. این شرایط زمانی به اوج خطر نزدیک می‌شود که تلفن همراه به اتاق خواب راه یافته یا در بالین کودکان قرار گیرد. در کشور‌های انگلستان، مجارستان، اسپانیا، سوئد و استرالیا در ظرف مدت ۱۰سال استفاده از تلفن همراه در نوجوانان صددرصد افزایش یافته است. لازم به ذکر است هر کسی که می‌خواهد از تلفن همراه استفاده کند، باید توجه کامل به نحوه استفاده از این وسیله رفاهی خطرناک داشته باشد.
دلیل علاقه کودکان به موبایل
علل حساسیت بیشتر کودکان در مواجه با تلفن همراه را می‌توان در این موارد دید:
۱- مغز کوچک ۲- رطوبت بیشتر در مغز کودکان ۳- افزایش آسیب‌های بافت مغز به علت رطوبت بالا ۴- بی‌توجهی کودکان هنگام استفاده از این وسیله به علائمی مثل گرم شدن گوش، گرم شدن سر و نیز تأئیر  بر کاهش اشتها و گاه ایجاد تهوع به علت افزایش حرارت وخشکی در مغز ۵- فشار دادن گوشی به سر به ویژه به طور مداوم و نگه داشتن گوشی در یک طرف سر و تغییر ندادن آن از یک طرف سر به طرف دیگر باعث جذب اشعه‌های خطرناک در مغز می‌شود ۶- علت اصلی خطر گوشی‌های همراه و دستگاه‌های بی‌سیم وقتی مغز در میدان الکترومغناطیسی که این دستگاه‌ها قرار می‌گیرد ۷- از اثرات دیگر این دستگاه‌ها و گوشی روی بچه‌ها، ناباروری، اوتیسم، اثرات آن روی جنین، کاهش رطوبت مغز و آلزایمر، اختلال عملکرد سیستم ایمنی و سرطان سینه و مغز است. ۸- بی‌اطلاعی والدین از این موارد و ورود تلفن همراه به اتاق خواب کودکان شانس این اختلالات را به شدت بالا می‌برد. ۹- تأثیر میدان الکترومغناطیس گوشی همراه بر مغز کودکان از طریق افزایش حرارت و ایجاد تغییر در پروتئین‌ها و درنهایت، ژن‌ها عامل شروع این مرگ مغزی آرام یا سرطان مغزی شناخته شده است.
سخن پایانی
مربیان گرانقدر تربیتی و والدین گرامی و دست‌اندرکاران امر تعلیم و آموزش فرزندان ما باید با علم و آگاهی درخصوص منافع و مضرات موبایل، به خوب و بد این وسیله ارتباطی آگاهی لازم را داشته و در محافل و مجالس گوناگون به ویژه مدرسان آموزش خانواده که مضرات فضای مجازی و پیچیدگی‌های شبکه‌های اجتماعی و انواع بازی‌های ساخته دست غرب و صهیونیست و نظام سلطه و استکباری را به خانواده‌ها یادآور می‌شوند، در این‌باره نیز باید با علم و اطلاعات کافی مردم و مخاطبان را بیدار و متوجه نمایند تا شاهد کمترین آسیب‌ها در این‌باره باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی