[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

نشانه‌ها می‌گوید، روسیه و آمریکا در مورد ایران به توافق رسیده‌اند، روزنامه شیراز نوین

الاخبار در تحلیلی به قلم على الغلاف، محمد بلوط و ولید شرارة نوشت: تلاش مستمر روسیه برای اداره جنگ در سوریه، تباین و اختلاف آن با محور مقاومت را افزایش می‌دهد. به گزارش منابع سوریه، مرحله نهایی تفاهم بین واشنگتن و مسکو در مورد جنوب سوریه، از پنجشنبه گذشته انجام شده است.
بعه گزارش «انتخاب»، در ادامه این تحلیل آمده است: پیام آمریکا برای گروه‌های مسلح در جنوب، در پنجشنبه گذشته نشان‌دهنده آن است که واشنگتن در صورت انجام توافق‌هایی با روس‌ها، این گروه‌ها را رها نخواهد کرد. بر این اساس، آمریکایی‌ها می‌گویند برای آتش‌بس در منطقه جنوبی سوریه تلاش می‌کنند تا مانع از تحریک ارتش سوریه شوند. به موازات این تلاش آمریکا، حتی پیش از آن‌که جوهر این پیام آمریکا خشک شود، عملیات مشترک روسی سوری در جنوب گسترش می‌یافت.
این در‌حالی است که شاخص‌های نشان‌دهنده تفاهم بین آمریکا و ر‌وسیه و گسترش سیطره ارتش سوریه تا خط آتش بس بین جولان سوریه و جولان اشغالی، پیش از نشست «تاسک فورس» در ژنو و حتی قبل از دیدار ترامپ با پوتین پدیدار شده بود، و یکی از این نشانه‌ها در سفارش‌های آمریکا به معارضان مسلح سوری در مورد غنیمت شمردن فرصت‌ها برای تفاهم با روس‌ها اشکار می‌شود.
در همین رابطه، جفری ارونسون، مدیر مؤسسه صلح خاورمیانه که روابط گسترده‌ای با آمریکا و اسرائیل دارد در گفتگو با الاخبار می‌گوید: «در تمام مراحل بحران سوریه، تفاهم‌هایی بین آمریکا و روسیه موجود بود و این در‌حالی است که روابط بین آنها در ظاهر متشنج به‌نظر می‌رسید. اگر به سه‌سال گذشته نظر کنیم، می‌بینیم که در برابر توافقی بین طرف‌های نزاع در سوریه قرار داریم؛ تفاهمی ‌در‌خصوص کیفیت ورود به نبرد جنوب سوریه. از این‌رو، می‌توان گفت ما از مدت‌ها پیش در برابر معامله‌ای در جنوب سوریه قرار داشته‌ایم و اسرائیل به موجب آن از آزادی تحرکات هوایی در سوریه برخوردار بوده است. اما روس‌ها و ایرانی‌ها تمایل شدیدی دارند که در قواعد بازی در سوریه خللی وارد نشود و این در‌حالی است که دولت سوریه خارج از این معامله قرار دارد. نه نظام سوریه، نه روس‌ها، نه اسرائیلی‌ها و نه آمریکایی‌ها هیچ یک موافق استقرار نظامی ‌دائمی‌برای ایرانی‌ها و حزب‌الله در سوریه، و به‌طور خاص در جنوب این کشور نیستند. بنابراین تلاش‌های اسرائیل و آمریکا برای مهار گسترش حضور نیروهای ایرانی و حزب‌الله، مانند تلاش برای بستن دروازه‌هایی باز است.
در اوج اختلافات بین هم‌پیمانان، هفته‌های گذشته شاهد نشانه‌هایی جدی از وجود تباین‌های روسی-سوری بوده است، همراه با فشارهایی بر حزب‌الله و ایران برای تسهیل معامله در جنوب، تا روس‌ها قواعد بازی از غوطه تا جولان را کامل کرده و نفوذ ایران در این منطقه را مهار کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی