[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

چی بخونیم، روزنامه شیراز نوین

پرنده به آرزوهایش فکر کرد و به روزهای بهاری . بعد بلندترین آواز زندگی‌اش را خواند. با آواز او، ماهیگیر از خواب بیدار شد. ماهی سرخ به او گفت: ...
این بند، یکی از بندهای آخر کتاب بسیار خواندنی ماهیگیر و بهار است؛ کتابی که مژگان کلهر آن را در سال 1392 به رشته تحریر درآورده و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آن را در 40صفحه مصور برای گروه سنی ج چاپ کرده است. 
تیم حرفه‌ای که پشت این کار است از آن کتابی متفاوت و زیبا خلق کرده است. تصویرگری این کتاب در نوع خود بسیار متفاوت، خلاق و نوآورانه است. نازنین عباسی تصویرگر این کتاب است و عکاسی آن را محمدمهدی زابلی انجام داده است. ناظر هنری این اثر را کوروش پارسانژاد برعهده داشته و مهشید مهاجر صفحه‌آرای کتاب است. کار ویراستاری اثر را هم شراره وظیفه‌شناس انجام داده است. هرکدام از این اسم‌ها به تنهایی کافی است تا خواننده را به مطالعه عمیق یک اثر زیبا دعوت کند. 
خلاصه کتاب
 زمستان تمامی ندارد و همه منتظرند بهار از راه برسد. ماهیگیر برای پیدا کردن بهار تصمیم می‌گیرد به جستجوی او برود و در این مسیر با ماجراهای مختلفی روبرو می‌شود تا سرانجام  با کمک پرنده‌ها و ماهی‌ها  ... می‌تواند بهارر ا پیدا کند.
موضوع کتاب 
امیدواربودن و تلاش برای دستیابی به هدف، مهم‌ترین موضوع کتاب است؛ موضوعی که این روزها دغدغه بسیاری از والدین است. توسعه فرهنگ مثبت‌اندیشی، توجه به نقش امید در کامیابی و نهادینه کردن امیدواری در ضمیر کودکان و نوجوانان، از جمله مسائلی است که باید از دوران کودکی روی آن کار کرد. نویسنده با این انتخاب نشان داده دغدغه فکری مهم برای ایجاد و توسعه این نگاه در کودکان را به دوش می‌کشد. 
پیام کتاب
برای دستیابی به موفقیت، باید از مراحل مختلفی عبور کرد. هر مرحله می‌تواند هم آسان و هم دشوار باشد. نهراسیدن و قدرت ریسک‌پذیری در رسیدن به موفقیت، یکی از پیش‌شرط‌های اساسی و تعیین کننده موفقیت است. انسان در مسیر رسیدن به اهدافش با موانع زیادی برخورد می‌کند، اما مهم این است که راه عبور از این موانع را به درستی پیدا کند. 
چرا این کتاب 
علاوه بر داستان مفهومی، تخیلی و قدرت خلاقانه ذهن نویسنده در این اثر، تصویرگری کتاب بسیار متفاوت و در نوع خود جدید است. استفاده از فلز برای ساخت فضای روایتگری داستان و سپس گرفتن عکس‌های حرفه‌ای برای تصویرگری کتاب، به مخاطب کمک می‌کند خودش را در داستان پیدا کند و در هر بار خوانش اثر، به تجربه‌ای متفاوت دست یابد. 
پرسش‌هایی برای به چالش کشیدن ذهن مخاطب
ابتدا از کودک خود بخواهید به این پرسش‌ها درباره محتوای کتاب پاسخ دهد:
-بهار کجا بود؟ 
-چرا ماهیگیر برای پیدا کردن بهار راهی سفر شد؟ 
-در سفر ماهیگیر، چه کسانی او را همراهی کردند؟ 
-هنگام سفر، چه خطرهایی پیش‌روی ماهیگیر قرار داشت؟ 
سپس ذهنش را با پرسش‌های دشوارتر به سوی تفکر خلاق سوق دهید و بپرسید: 
-اگر شخصیت اصلی قصه ماهیگیر نبود، دوست داشتی چه شخصیتی در قصه باشد؟ 
-دوست داشتی ماهیگیر بهار را چطور پیدا کند؟ 
-به جای ماهی قرمز توی تنگ و پرنده‌ها، از چه عناصر دیگری در داستان استفاده می‌کردی؟ 
و.... 
اعظم ایزدی

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی