[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۱
  • دوره جدید

داروی تالاسمی ‌به میزان کافی در فارس وجود دارد، روزنامه شیراز نوین

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تأکید دارد که در استان فارس کمبود دارو وجود ندارد و بیماران خاص خصوصاً بیماران تالاسمی‌ هیچ نگرانی در این خصوص نداشته باشند.
حسین نیک‌نهاد در گفت و گو با ایسنا منطقه‌ی فارس با بیان اینکه داروی بیماران تالاسمی به اندازه کافی در استان فارس و شهر شیراز موجود است، گفت: تلاش‌ها برای افزایش داروهای بیماران تالاسمی به استان همچنان ادامه دارد. وی با بیان اینکه یک نوع از داروی بیماران تالاسمی ایرانی و دو نوع آن خارجی است، گفت: نوع ایرانی آن همیشه وجود داشته و کمبودی در توزیع وجود نداشته است.
نیک‌نهاد افزود: اما داروی خارجی بیماران تالاسمی که شامل دسفرال و اکس جیو می‌شود به دلیل افزایش ارز نسبت به گذشته با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: شرکت‌های وارداتی این نوع داروها به دلیل بروز مشکلات مالی نمی‌توانستند دارو به اندازه کافی وارد کنند اما با تلاش‌های وزارت بهداشت این مشکل حل شده و امروز به میزان کافی موجود است.
نیک‌نهاد در پاسخ به این سؤال که آیا دلیل خاصی وجود دارد که زنان مبتلا به بیماران تالاسمی باید داروی خود را از بیمارستان علی‌اصغر و مردان از بیمارستان آنکولوژی امیر شیراز دریافت کنند، گفت: پیش از تأسیس بیمارستان امیر همه بیماران دچار تالاسمی داروی خود را از بیمارستان علی‌اصغر دریافت می‌کردند اما به دلیل ازدحام و شلوغی بخشی از بیماران برای دریافت دارو به بیمارستان آنکولوژی امیر هدایت شدند تا خدمات بهتر ارائه شود. وی همچنین درخصوص ادعای برخی بیماران تالاسمی‌ که معتقدند مصرف داروی آهن‌زدای ایرانی، منجر به بروز مشکلات و عوارضی برای آنان می‌شود، گفت: همه داروها چه از نوع ایرانی و چه خارجی ممکن است عوارض جانبی داشته باشند این طبیعی است و بدن بعضی از بیماران به برخی داروها واکنش نشان می‌دهد که البته بعضی از برندهای دارویی واکنش بیشتری روی بیمار ایجاد می‌کنند اما در هر حال این مهم امری کاملاً طبیعی است. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین یادآور شد: داروهای بیماران تالاسمی چه از نوع ایرانی و چه خارجی تحت پوشش بیمه بیماران خاص قرار دارد و یارانه به آنها تعلق می‌گیرد و تنها بابت داروهای خارجی مبلغ بسیار کمی از بیمار دریافت می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی