[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

گوشت مرغ‌های پرورشی هورمون ندارد، روزنامه شیراز نوین

شایعه استفاده از هورمون برای پرورش مرغ گوشتی در سال‌های اخیر بر سر زبان‌ها افتاده اما کارشناسان با تأکید می‌گویند مصرف‌کنندگان این ماده غذایی آسوده باشند که هورمون پرورش مرغ در کار نیست.
برخی افراد که اطلاع چندانی از موضوع ندارند، در مورد وجود هورمون برای پرورش مرغ گوشتی به شایعات دامن می‌زنند و مسائلی همچون بروز کیست‌های تخمدانی و رشد موهای زائد در بدن زنان را به استفاده از گوشت مرغ‌هایی که در پرورش آنها از هورمون‌ها استفاده شده، نسبت می‌دهند. 
به گفته کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان فارس بیش از 60 سال است که در دام‌های اهلی از فرآورده‌های مؤثر در افزایش میزان رشد استفاده می‌شود. 
این فرآورده‌ها که تحت عنوان محرکین رشد از آنها یاد می‌شود، ترکیباتی هستند که به طور کلی به دو دسته عوامل ضدباکتریایی مثل آنتی بیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها و مواد آنابولیک شامل استروژن و اندروژن‌ها و هورمون رشد تقسیم می‌شوند و استفاده از هورمون رشد به‌قدری نیست که پیامدهایی علیه سلامت مصرف‌کنندگان داشته باشد.
احمدرضا زارع، کارشناس و سرپرست روابط عمومی ‌دامپزشکی استان فارس در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: اصولاً تهیه هورمون رشد به‌آسانی در جامعه امکان‌پذیر نیست و اینطور نیست که هرکس به هرمیزان که بخواهد بتواند هورمون رشد تهیه کند و به مصرف مرغداری برساند.
این کارشناس دامپزشکی افزود: عوارضی که برای مصرف گوشت سفید مرغ در فضای مجازی گفته می‌شود اصالت و جایگاهی ندارد، کارشناسان دامپزشکی همیشه و همواره بر مرغداری‌ها و نحوه کشتار مرغ نظارت دارند و قطعاً اجازه نمی‌دهند گوشت آلوده به چنین عوارضی وارد جامعه شود.
در هر حال به دلیل رشد سریع طیور گوشتی در سال‌های اخیر، این شبهه در مصرف‌کنندگان ایجاد شده است که در مرغداری‌ها با مصرف هورمون، رشد سریع در مرغ‌‌ها اتفاق می‌افتد.
کارشناس ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز نیز در این زمینه گفت: طی مطالعه‌های مداوم و طولانی، تغییری که در نژاد طیور گوشتی صورت‌گرفته به طوری است که ژنتیک آنها به سمت تولید گوشت بیشتر سوق داده شده‌ است.
لیلا محبی ادامه داد: اگر مرغی در حدود 90 سال پیش در عرض 100روز با خوردن چهار و نیم کیلوگرم دانه، یک و نیم کیلو گرم وزن می‌گرفت، امروزه با کسب صفات ژنتیکی برتر، در کمتر از 35 روز به‌ازای یک و شش دهم کیلوگرم دانه، بیش از یک کیلوگرم وزن می‌‌گیرد.
او بیان کرد: هورمون‌های پروتئینی مؤثر در رشد به دلیل ماهیت ساختمانی موجود، با مصرف خوراکی به سرعت در دستگاه گوارش تجزیه و غیر فعال می‌شوند.
وی بیان کرد: استفاده از این هورمون‌ها اگر به صورت تزریقی باشد، باید روزانه و به دفعات به پرنده تزریق شوند که این امر با توجه به تعداد زیاد پرندگان در مرغداری‌ها از نظر اجرایی غیر ممکن است و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیست.
این کارشناس ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی بیان کرد: تغذیه نوین و استفاده از جیره‌های دارای پروتئین مرغوب، مکمل‌های ویتأمینه و پروبیوتیک‌ها و همچنین فراهم‌‌سازی شرایط پرورش مطلوب از نظر دما، رطوبت، تهویه و فضای مناسب نگهداری از دیگر دلایل سرعت رشد بالا در طیور است.
او با توضیح این مطلب که سیستم پرورش مرغ به سیستم‌های متراکم تبدیل شده است، اضافه کرد: این موضوع سبب کاهش تحرک مرغ‌ها و افزایش وزن آنها شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی