[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

آزمایشگاه بین‌المللی دانشگاه شیراز افتتاح شد ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 روز گذشته آزمایشگاه بین‌المللی دانشگاه شیراز که با مشارکت شرکت ایتالیایی ایتالبز احداث شده در محل پردیس دانشگاه شیراز افتتاح شد. این آزمایشگاه که در سطح خاورمیانه اولین نمونه از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در عرصه‌های مختلف پژوهشی محسوب می‌شود می‌تواند به عنوان نمادی از عزم جدی مدیران فارس در راستای جذب سرمایه‌گذاری خارجی محسوب شود. قرارداد احداث آزمایشگاه بین‌المللی دانشگاه شیراز که با مبلغ 60میلیون دلار جهت تأمین تجهیزات از سوی طرف ایتالیایی از یک سو و نیز تأمین محل احداث و سایر خدمات مربوطه از سوی طرف ایرانی دو سال پیش منعقد شده بود در حال حاضر با واردات 12 میلیون دلار از تجهیزات مورد نیاز در پوشش فاز اول به بهره برداری رسیده و نقطه عطفی در انجام تحقیقات صنعتی در ایران خواهد بود.
در آیین افتتاح این آزمایشگاه رئیس دانشگاه شیراز هدف از طراحی این آزمایشگاه را نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه در سال‌های اخیر عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه رشد و گستردگی تعاملات بین‌المللی، ایجاد دانش و تولید ثروت و رفاه برای یک جامعه در کشورهای در حال توسعه نیازمند تعاملات بین‌المللی است، تصمیم گرفته شد تا با برخی از شرکت‌های خارجی تماس گرفته شود و ایده طراحی و ایجاد این آزمایشگاه را با آنها به اشتراک بگذاریم که شرکت ایتالبز نخستین شرکتی بود که با انعقاد تفاهم‌نامه اولین تجهیزات‌ هایتک خود را در آزمایشگاه دانشگاه شیراز وارد کرد.
وی با استقبال از سرمایه‌گذاری این شرکت در دانشگاه شیراز گفت: به دنبال تداوم سرمایه‌گذاری با شرکت‌های خارجی در دیگر کشورها هستیم تا با انجام پروژه‌های کمی ‌و کیفی همچنان به عرصه علم و دانش کشور کمک کنیم.
رئیس دانشگاه شیراز وجود یک آزمایشگاه مرکزی مشخص را کمک شایانی در راستای پژوهش‌های مورد نیاز جامعه دانست و خاطرنشان کرد: به‌همین منظور مقرر شده تا به میزان 60 میلیون دلار تجیهزات این شرکت وارد دانشگاه شود تا همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی از آن استفاده کنند.
آتوره آگوستونی، مدیر شرکت ایتالیایی ایتالبز نیز در این مراسم با بیان اینکه احساس غرور می‌کنم که توانستیم اولین سرمایه‌گذاری را طی اقدامی‌ مشترک با دانشگاه شیراز به سرانجام برسانیم، گفت: این شرکت به شدت به دنبال انجام سرمایه‌گذاری در ایران و شیراز است. وی به فرصت‌هایی که این شرکت برای سرمایه‌گذاری ایجاد کرده، اشاره و خاطرنشان کرد:‌ مقیاس‌های کلانی در نظر گرفته شده تا با آنها فرآیند سرمایه‌گذاری در کشور ایران تکمیل کنیم.
مدیر شرکت ایتالیایی ایتالبز با تأکید بر اینکه اگر همه با هم باشیم می‌توانیم به هدف بزرگی که به‌دنبال آن هستیم، دست پیدا کنیم، به مسئولان دانشگاه شیراز اطمینان داد که می‌توان بازار خوبی در زمینه همکاری‌های آزمایشگاهی در جهان تصاحب کرد.
آگوستونی با تصریح بر اینکه کار گروهی و منسجم در این باره ما را به هدف نزدیک می‌کند، خاطرنشان کرد:‌ زمینه همکاری را نه تنها در شیراز بلکه جمهوری اسلامی ایران به این هدف گسترش خواهیم داد.
ستایش، نماینده ایرانی در شرکت ایتالبز نیز گفت: این طرح برای اولین بار در کشور انجام شده و به‌صورت رسمی ‌بعد از انقلاب تجهیزات وارد ایران شده است. وی با بیان اینکه قرار بود این سرمایه‌گذاری در جای دیگری در خاورمیانه انجام شود، افزود: متأسفانه اولین چیزی که به ذهن آنها رسید، سرمایه‌گذاری در امارت متحده به ویژه دوبی بود اما با رایزنی آنها راغب به سرمایه‌گذاری در ایران و دانشگاه شیراز شدند. ستایش با اشاره به مدیریت جهادی برای دستیبی به اهداف در شرایط متفاوت، تأکید کرد: هیچ ابرقدرتی نمی‌تواند کشوری را تهدید کند مگر اینکه خود آن کشور زمینه لازم برای واکنش با امور علمی ‌را نداشته باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی