[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

منتظر رونق گردشگری باشیم ، روزنامه شیراز نوین

ششمین جلسه کارگروه گردشگری استان فارس، برگزار شد. به‌گزارش روابط‌عمومی ‌اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس در این جلسه گفت: تاکنون 23پرونده در حوزه میراث تاریخی در کل کشور به ثبت رسیده که از این تعداد 5 پرونده متعلق به استان فارس است و یک اثر نیز در حوزه میراث طبیعی قرار دارد.
مصیب امیری بیان کرد: هرسال هر یک از کشورهای جهان فرصت دارند که دو اثر شامل یک مورد میراث طبیعی و دیگری در حوزه میراث تاریخی به ثبت میراث جهانی برسانند که امسال از ایران دو پرونده که یکی پرونده محور باستان‌شناسی ساسانیان و دیگری جنگل‌های ارسباران ارائه شد که پرونده محور باستان‌شناسی ساسانیان فارس به ثبت جهانی رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: ثبت جهانی به لحاظ تعریف به  اثری گفته می‌شود که ممکن است به لحاظ جغرافیایی در هر کشوری از دنیا باشد ولی به دلیل ظرافت‌هایی از نبوغ جامعه بشری، این اثر می‌تواند متعلق به جامعه بشری باشد و از این روست که وقتی اثری در فهرست آثار جهانی به‌ثبت می‌رسد عموماً همه کشورهای دنیا در حفاظت از آن اثر تاریخی نقش مهمی‌ را باید ایفا کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: دومین ویژگی که یک اثر جهانی برای هر کشور به ارمغان می‌آورد بحث ورود گردشگرانی است که از سایر کشورهای دنیا برای بازدید وارد کشور می‌شود و خوشبختانه ظرفیت‌هایی  زیادی در کشور ما درخصوص ثبت جهانی وجود دارد. 
امیری گفت: درواقع سه شهرستان فارس در این پرونده نقش فعال دارند و در مجموع هفت اثر تاریخی در قالب یک شماره ثبت شده است.
 مدیرکل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: کاخ ساسانی سروستان، مجموع آثار ساسانی در فیروزآباد شامل شهر گور، آتشکده کاخ، قلعه دختر و پرونده سوم شهرستان کازرون شامل شهر بیشاپور، تنگ چوگان با شش نقش برجسته و غار شاپور  مجموعاً در قالب هفت اثر می‌توان در این فهرست نام برد که با مجموع 4 اثری که قبلاً در میراث جهانی ثبت شده شامل تخت جمشید، پاسارگاد، باغ ارم و باغ پاسارگاد مجموع میراث جهانی استان فارس به 11مورد رسید که می‌توان گفت نیمی‌از آثار جهانی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.
وی با اشاره به اقداماتی که قبل از ثبت جهانی صورت گرفته نیز بیان کرد: پرونده ثبت جهانی برای اولین بار به عنوان ثبت موقت در سال 75 ارسال شد که بناهای نظیر شهر تاریخی بیشاپور، فیروزآباد، سروستان، مجموعه زندیه، باغ‌های تاریخی و قلعه‌های تاریخی، قلعه ایزدخواست و بخشی از آب انبارها به‌عنوان پیشنهاد آثاری که قابلیت ثبت دارند توسط اداره کل استان ارائه شده اما کار اصلی در محور ساسانی از سال 94 صورت گرفت. 
مدیرکل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: یکی از الزامات ثبت جهانی بحث حرائم بود که صورت گرفت، قبرستان آتشکده فیروزآباد یک مشکل اساسی بود که توانستیم در این پرونده با همکاری دهیاری و فرمانداری اقداماتی برای ساماندهی قبرستان انجام دهیم ازجمله اینکه اضافاتی که در قبرستان وجود داشت نظیر نرده‌ها و... برداشته شد. 
امیری اضافه کرد: در عین حال از این به بعد که این اثر ثبت جهانی شده دیگر نباید دفنی در این قبرستان انجام شود که هماهنگی‌های لازم با فرمانداری صورت گرفته است.
وی گفت: یکی از الزامات دیگر ثبت جهاتی در روستای آتشکده یا کاخ اردشیر نیز بحث مرمت بود و یونسکو نیز حسایست‌های لازم را داشت که در این خصوص اسناد مرمت‌های صورت گرفته از 10 سال گذشته جمع‌آوری و ارائه شده که نشان دهیم که ایران نسبت به مرمت حساسیت‌های لازم را داشته است.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به بنای شهر گور که مرمت‌هایی در این اثر انجام شده نیز بیان کرد: بخشی از گنبد بنا در خطر رانش بود که استحکام بخشی لازم صورت گرفته و سنگ‌هایی که ریزش کرده بود مرمت شد تا بنا از لحاظ ایمنی مستحکم شود.
وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های لازم نیز گفت: در سال گذشته درخصوص سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، ایجاد مسیر‌های دسترسی، تابلوهای معرفی با نشان یونسکو به زبان انگلیسی و فارسی اقداماتی صورت گرفت و باید گفت این اقدامات در حدی بود که به آثار قابلیت ثبت دهند. البته یکسری کارها نیز ناتمام مانده که امیدواریم بتوانیم با همکاری فرماندرای به سرانجام برسانیم.
امیری در خصوص شهر تاریخی بیشاپور نیز گفت: اقدامات مختلفی در بحث مرمت، ساماندهی و حفاظت صورت گرفته و باید گفت که بیشترین اقدامات را در شهر تاریخی بیشاپور صورت دادیم و اکنون مجموعه بیشاپور دارای یک بستر مناسب برای جذب گردشگر است و همچنین موزه شاخصی هم در مجموعه راه‌اندازی کردیم.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس عنوان کرد: این مجموعه مجهز به آزمایشگاه، کتابخانه و مرکز خدمات رفاهی است و به لحاظ حفاظت نیز کل مجموعه 156 هکتاری بیشاپور کاملاً محصور شده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در بحث حفاظت، تنگ چوگان با دوربین‌های حفاظتی مورد مراقبت قرار گرفته است، عنوان کرد: در غار شاپور نیز مسیر دسترسی به غار ساماندهی شده و در عین حال امکانات اولیه برای بازدید از بنا ایجاد شده است.
امیری گفت: در شهر بیشاپور چند مشکل وجود دارد که اولین بحث قبرستان است که نباید هیچ دفنی صورت گیرد. مسئله دیگر مسیر دسترسی که از وسط شهر بیشاپور می‌گذرد و این مسیر در سال 49 طی توافق‌نامه‌ای بین اداره کل وقت میراث فرهنگی و وزارت راه منعقد شده که در آینده مسیر قطع شود اما بعداً مسیر نه تنها قطع نشد بلکه به مسیر اصلی تبدیل شده است؛ اما در پرونده ثبتی توضیح دادیم که مسیر دسترسی محلی باشد.
وی گفت: در نهایت از مجموع 21 عضو تعداد 18 عضو به‌ثبت جهانی رأی مثبت دادند که جا دارد از استاندار و معاونان همچنین فرمانداران، شوراهای شهر و دهیاری‌های این شهرستان‌ها تقدیر شود.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: یکی از نکات مهمی ‌که اداره راه و شهرسازی باید کمک کند ایجاد تابلوهای لازم آثار تحت عنوان اثر جهانی سروستان، بیشاپور و...  است که باید تغییر نام دهند تا انگیزه سفر را بالا ببرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی