[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

استعمارگران سبز
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

دستاوردهای مستطیل سبز در عمیق‌ترین لایه‌های زندگیمان ریشه دوانده است. فوتبال می‌تواند دریچه‌های شادکامی‌ و سرخوشی را در اوج ناامیدی و گرفتاری به رویمان بگشاید و در پرتو جذابیت‌هایش، به ما برای فائق آمدن بر مشکلات، امیدی ارزانی کند. ما در روزهایی که دشوارترین رویدادهای ناخوشایند اقتصادی را پیش رو داشتیم، با توسل به معجزه مستطیل سبز به خیابان‌ها آمدیم و تا بامدادان به پایکوبی و شادی مشغول شدیم. در شب‌هایی که در گروه مرگ زندگی کردیم، هیچ‌کس به یاد حقیرتر شدن سفره‌ها و سرکشی ارزها و تمام‌بهارهای آزادی نبود؛ بلکه ایرانیان سرخوش از حماسه مردانی بودند که نام ایران را در یکی از مهمترین آوردگاه‌های جهانی با غرورآفرینی فریاد زدند. جام جهانی 2018 روسیه به فریاد خستگی ایرانیان رسید و روح آن را برای مقابله با روزهای سخت، جلا داد. اما همه ماجرا این نبود در حالی که ایرانیان هنوز از حماسه سربازان وطن سرخوش بودند، مرد پرتغالی به یک باره به یاد عقده‌های فروخورده و تسویه‌حساب‌های شخصی می‌افتد و برای همتای کرواتش، تیغ از نیام برمی‌کشد. کینه کی‌روش و برانکو از زمانی شروع شد که مرد پرتغالی سایه سنگین پروفسور را بر سر خود حس کرد و از او یک غول آلترناتیو ساخت. کی‌روش به خوبی می‌داند با وجود برانکو دیگر توانایی یکه تازی بی‌چون و چرا نخواهد داشت و به‌همین دلیل، تصمیم گرفت همه افتخاراتی که در جام جهانی با چنگ و دندان به دست آورده است را همانند تیری زهرآگین بر قلب پروفسور فرو کرده و با توسل به هجمه رسانه‌ای و حمایت‌های مردم، او را از میدان به در کند. البته از یاد نبرده‌ایم که برانکو هم در روزهای آماده‌سازی چگونه بر کی‌روش تاخت و نتیجه لجبازی مربیان اجنبی، همانا دور ماندن ستاره‌ها و سوپرمن‌های سرخ‌پوش از تیم ملی شد. 
کی‌روش و برانکو از یاد برده‌اند که آنها جیره‌خوار بیت‌المال ایران هستند و وظیفه اخلاقی و حرفه‌ای آنان، ایجاب می‌کند تمامی ‌ممارست خود را برای پیشبرد فوتبال این سرزمین معطوف دارند. کارنامه آنها در کنار موفقیت‌هایی که به دست آورده‌اند عاری از اشتباه نیست. برانکو با به خدمت گرفتن چند کروات فوتبالیست‌نما سبب شد چندصد میلیون تومان از بیت‌المال مظلوم کشور تباه شود و کی‌روش در کنار همه حاشیه‌ها و علامت سؤال‌هایی که درباره او و عملکردش در تیم ملی وجود دارد، تمایلی به انتقال دانش خود به مربیان ایرانی ندارد. در اینجاست که انگشت اتهام به سوی مدیریت فدراسیون و باشگاه پرسپولیس روانه می‌شود. آنها این اصل مهم را از یاد برده‌اند که مربیان خارجی باید مطیع و فرمانبردار کارفرما باشند و از تصمیمات آنها تمکین کنند؛ چراکه مبالغ شایان توجهی از سرمایه عمومی ‌جامعه در شرایط بحران اقتصادی به حساب‌های آنها واریز شده و این در حالی‌ست که قسمت عمده‌ای از توانمندی‌هایشان، به امور غیر فوتبالی و عقده‌گشایی‌های شخصی معطوف می‌شود. 
اینک در حالی که مردان فوتبالی با افتخار به میهن بازگشته‌اند، می‌توان نگاهی منطق‌مدار به عملکرد آنها داشته و عاری از هیجانات ناشی از آدرنالین‌های موسمی، به ارزیابی‌شان پرداخت. کارلوس کی‌روش در سالیانی که در ایران حضور داشت ساختار فوتبال ما را دچار دگردیسی کرد. در دوران حضور مرد پرتغالی، فوتبال ایران خاصیت تهاجمی‌خود را به کلی از دست داد و به‌جای آن، اسلوب دفاع را به خوبی آموخته است. مهاجمان ما گل زدن را از یاد برده‌اند و باید به دنبال اتفاقی برای کسب سه امتیاز بازی باشند. اگرچه رویکرد دفاع اتوبوسی در مقابل آرژانتین، اسپانیا و پرتغال دارای توجیه منطقی است؛ ما در کمال شگفتی در برابر حریفان آسیایی هم خوب دفاع می‌کنیم. نتیجه کار چنان می‌شود که عامه مردم با نگاهی سطحی‌مآبانه به مذمت مهاجمان می‌پردازند؛ این درحالی است که معمار فوتبال ایران عقیده‌‌ای به تاکتیک‌های تهاجمی ‌نداشته و شیفته خیمه زدن در یک سوم زمین خودی است.
در هر حال، اینک فوتبال ما دچار دگردیسی شده و باید در پی بروز اصلاحاتی در آن برآمد. جو روانی حاکم بر مستطیل سبز و جامعه، حکم می‌کند مدیران ورزشی اندکی جسارت و اقتدار پیشه کرده و به مربیان برون‌مرزی یادآوری کنند که آنها بر سر سفره ایرانیان به ارتزاق نشسته‌اند و تسویه‌حساب‌های شخصی و عقده‌گشایی آنان، محلی از اعراب نخواهد داشت. شاید لقب استعمارگران مستطیل سبز برای مرد پرتغالی و پروفسور بی‌رحمانه باشد؛ 
اما آنها با کینه‌توزی فرصت شادکامی‌ را از ملت ایران می‌ستانند. به راستی میراث برانکو و کی‌روش برای پرطرف‌دارترین ورزش ایران چیست؟ آیا آنها فرآیند انتقال دانش را عملی ساخته‌اند؟ رابطه مربیان برون‌مرزی با همتایان داخلی چگونه است؟ فوتبال در ایران فقط یک ورزش نیست؛ مستطیل سبز در عمیق‌ترین لایه‌های زندگی‌مان ریشه دوانده است.  
پی‌نوشت: 
کارنامه فوتبالی مردان کی‌روش زرین‌تر از همتایان آسیایی نیست. کره جنوبی با اقتدار موفق به شکست ژرمن‌ها شد و سامورایی‌های بی‌ادعا به مرحله بعدی جام جهانی 2018 روسیه صعود کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی