[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

آغاز به کار بازار ثانویه ارز، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل بانک مرکزی گفت: درباره خرید و فروش اسکناس در صرافی‌ها در مرحله بعدی تصمیم‌گیری می‌شود و فعلاً هم برنامه‌ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم.
به گزارش خبرنگار مهر، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ظهر روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز اولین روزی است که بازار ثانویه ارز کار خود را از محل ۲۰ درصد صادرات کالاهای غیر نفتی شروع کرده است و براساس تقسیم‌بندی صورت‌گرفته کالاهای خاص پتروشیمی، فولاد و امثال آن جزء صادرات غیر نفتی به اندازه ۸۰ درصد هستند و بخش ۲۰ درصد عمدتاً مربوط به بخش خصوصی و اقلام خرد می‌شود. وی افزود: این میزان مبنایی برای فعال شدن ارز ثانویه است و ارز حاصل از صادرات این نوع کالاها نیاز ارزی را برای لیست سوم کالایی که از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارات ارائه شده است، تأمین می‌کند.
سیف با بیان اینکه در این بازار واردکننده با صادرکننده تفاهم می‌کند و با ثبت این تفاهم در سامانه جامع تجارت، این کار را عملیاتی می‌کنند، اظهار داشت: واردکننده مراجعه می‌کند به بانک، گواهی ثبت آماری‌اش را می‌گیرد بعد مراجعه می‌کند به صادرکننده مربوطه و توافقش را انجام می‌دهد و در نهایت این توافق در سامانه ثبت می‌شود. ارز به صورت فیزیکی ارائه نمی‌شود، بلکه از حساب صادرکننده به حساب واردکننده انتقال می‌یابد. رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: ما فکر می‌کنیم با این اقدامات، این بازار ساماندهی می‌شود و در مقابل جهت رفع بعضی ابهاماتی که هنوز هست با فعال شدن و آرامشی که در بازار حاکم می‌شود می‌توانیم اقدامات دیگر را هم انجام دهیم. وی درخصوص فعالیت صرافی‌ها، تأکید کرد: درباره خرید و فروش اسکناس در صرافی‌ها در مرحله بعدی تصمیم‌گیری می‌شود.
سیف در پایان گفت: فعلاً برنامه‌ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی