[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

پیام جام جهانی ۲۰۱۸‌: تا آخرین نفس ، روزنامه شیراز نوین

کاظم کرمی‌- تب داغ فوتبال که از حدود 20روز پیش در روسیه‌ی سرد آغاز شده، کم کم اوج می‌گیرد و هشت تیمی‌ که به مرحله یک‌چهارم نهایی راه یافته‌اند، پس از دو‌روز تعطیلی، از دیروز جمعه دوباره کار خود را از سر گرفتند. عده‌ای به رستگاری نزدیک می‌شوند و عده‌ای دیگر راه خانه را پیش می‌گیرند. این در‌حالی است که در بیست و یکمین دوره جام جهانی که هم‌اکنون درحال برگزاری است، تیم‌های آلمان، ایتالیا، آرژانتین و اسپانیا که صاحبان 11‌عنوان قهرمانی در 20‌دوره گذشته هستند، باید در خانه مسابقات را دنبال کنند و سهم تیم‌های حاضر در جام، مجموعاً 9‌مقام قهرمانی است. در این بین بیشترین سهم به برزیل تعلق دارد که با 5‌بار قهرمانی در‌پی ایجاد فاصله بیشتر با سایر رقباست و اروگوئه قهرمانان دو‌دوره در سال‌های آغازین جام جهانی شاید بتواند تجدید خاطره کند و پس از هشتاد سال به مقام قهرمانی دست یابد (این مطلب پیش از بازی‌های دیروز نوشته شده و هم‌اکنون که در حال خواندن این سطور هستید، ممکن است اروگوئه با شکست دیروز مقابل فرانسه از جام خداحافظی کرده باشد، شاید هم برعکس!) پس از برزیل و اروگوئه، فرانسه و انگلستان قرار دارند که تنها یک‌بار دستشان به جام رسیده و حالا شاید در بهترین شرایط خود در سال‌های اخیر، برای کسب عنوان قهرمانی باشند. به‌خصوص اینکه این دو تیم جزو جوانترین تیم‌های جام هستند. چهار تیم کرواسی، سوئد، روسیه و بلژیک هم که تا به‌حال در بهترین شرایطشان هم موفق به کسب عنوان قهرمانی نشده‌اند. نایب قهرمانی سوئد، مقام سومی ‌کرواسی و مقام‌های چهارمی ‌بلژیک و روسیه(با نام شوروی سابق) بزرگ‌ترین افتخارات این چهار تیم در در تاریخ جام‌های جهانی تا‌کنون است.
اما آمار جالب در این مرحله می‌گوید که تیم‌های حاضر در یک‌چهارم نهایی، در دو دسته جوان‌ترین و مسن‌ترین تیم‌های مسابقات قرار می‌گیرند! به‌عنوان مثال، انگلستان که همیشه در مسابقات حذفی وقتی کار به ضربات پنالتی می‌کشید، از دور مسابقات کنار می‌رفت و اتفاقاً «گرت ساوت گیت» سرمربی این تیم هم یکی از عوامل این ناکامی‌ها در سالیان گذشته (یورو 96 و بازی با آلمان) بوده، این‌بار مقابل کلمبیا سنت‌شکنی کرد و با پیروزی در پنالتی، طلسم‌های قبلی را باز کرده و حالا او و تیمش جوانترین مربی و جوانترین تیم حاضر در این مرحله هستند. ساوت گیت همچنین چهارمین مربی گران‌قیمت این مرحله به شمار می‌رود.
فرانسه نیز، هم از نظر تیمی ‌و هم از نظر سرمربی، در دسته جوان‌ترین‌های جام قرار می‌گیرد. همچنین دیدیه دشام پس از یواخیم لو که اکنون جام را ترک کرده، گران‌ترین مربی این جام است. 
بلژیک نیز که در نیمه اول تیم‌های جوان جام بوده، مارتینز 44ساله را به عنوان مربی در اختیار دارد که جوان‌ترین مربی حاضر در بین هر 32‌مربی این جام بوده است.
اما بر خلاف سه تیمی ‌که از آنها یاد شد، 5‌تیم دیگر حاضر در این مرحله جزو مسن‌ترین تیم‌های جام هستند و علاوه بر آن، مسن‌ترین مربیان جام را هم روی نیمکت خود نشانده‌اند. تابارس مربی 71‌ساله اروگوئه است، تیته سرمربی برزیل 57‌سال دارد، اندرسون با 55‌سال سن روی نیمکت سوئد نشسته و چرچسوف روس 54‌سال دارد. دالیچ سرمربی کرواسی هم 51ساله است و نکته جالب اینکه چرچسوف، تابارس و تیته جزو گران‌ترین مربیان جام هستند و دالیچ و اندرسون، ارزانترین مربیان جام محسوب می‌شوند.
دیروز جمعه، جوانان فرانسوی به مصاف اروگوئه با تجربه رفتد و بلژیک جوان به مصاف برزیل پر‌افتخار رفت. امروز هم سوئد با انگیزه مقابل انگلستان جوان، و کرواسی آماده با روسیه میزبان دیدار می‌کنند و در نهایت باید دید چه تیم‌هایی جواز حضور در نیمه نهایی را دریافت می‌کنند و باید دید آیا فوتبال‌دوستان بالاخره زیبایی‌های فوتبال را در این مسابقات تجربه خواهند کرد و یا باز هم فقط شاهد اتفاقات لحظه‌ای فوتبال خواهیم بود. منتظر می‌مانیم و می‌بینیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی