[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

آیا FATF ناقوس مرگ برجام را به‌صدا در خواهد آورد؟، روزنامه شیراز نوین

به گزارش فرارو، در‌پی خروج یک‌جانبه آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت تحریم‌های آن بر ایران، سرنوشت این توافق در‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. در راستای نجات برجام اقداماتی انجام شد، اما اخیراً بیانیه‌ای از جانب کارگروه اقدام مالی (FATF) منتشر شد که سرنوشت توافق هسته‌ای را مبهم‌تر کرد. مجله تایم در یادداشتی به قلم تام کیتنج، مدیر مرکز جرم مالی و مطالعات امنیتی در اندیشکده انستیتوی رویال یونایتد سرویس، این بیانیه را «ناقوس مرگ دیگری» برای برجام دانست و تأثیر آن بر این توافق را تحلیل کرد. اخیراً، FATF در بیانیه‌ای از بازگرداندن ایران به لیست سیاه کشور‌هایی که به اندازه کافی با پولشویی مبارزه نمی‌کنند، خودداری کرد. به گفته این مجله، وجود ابهام در توانایی ایران در مبارزه با جرایم مالی، آینده توافق هسته‌ای را بیشتر تضعیف می‌کند. 
تایم نوشت: «‌برای برخی، روزی که دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا انتخاب شد، ناقوس مرگ برجام به‌صدا درآمد. برای برخی دیگر، باوجود هیاهو، موضع‌گیری و فعالیت قانون‌گذارانه دون‌کیشوت‌وار شرکای اروپایی برای زنده نگه داشتن توافق، برجام در روز هشتم ماه می، زمانی که ترامپ اعلام کرد از این توافق خارج خواهد شد، مُرد. 
اما برای کسانی که هنوز معتقدند که برجام می‌تواند باوجود اقدامات و پیام‌های ترامپ و دولتش نجات یابد، بیانیه محکوم‌کننده FATF تقریباً به‌طور قطعی احیای برجام را در ورای امیدواری قرار داد». به نوشته تایم، برجام از زمان امضای آن در ژانویه۲۰۱۶، پایه‌ای برای ادغام مجدد و تدریجی ایران در اقتصاد جهانی ایجاد کرد. شرکت‌های خارجی که به زنده ماندن برجام اطمینان داشتند در ایران سرمایه‌گذاری کردند. بنابراین، ادغام مجدد اقتصادی، بخش مهمی ‌از برجام بود. ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷، انتقاد از برجام را ادامه داد. او در اکتبر ۲۰۱۷، پایبندی ایران به توافق را تأیید نکرد و در ماه می، آمریکا را از این توافق خارج و اعلام کرد بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران اعمال خواهد کرد. تایم پس از تشریح جدال اتحادیه اروپا با آمریکا بر سر محافظت از دادوستد شرکت‌های اروپایی با ایران، مدعی شد که یک تهدید دیگری برای برجام وجود دارد که کمتر به آن پرداخته می‌شود. این تهدید، نهاد کارگروه اقدام مالی است. FATF برای مدت طولانی به اعضایش و مؤسسات مالی‌شان درباره ریسک‌های تعامل با ایران هشدار داده است. ایران و کره شمالی، برای چندین سال در لیست سیاه FATF بودند. به گفته تایم، به‌عنوان بخشی از روح همکاری ایجاد شده به‌واسطه برجام و همچنین تعهد ایران به بهبود بخشیدن به استانداردهایش، در ژوئن ۲۰۱۶، FATF اقدامات متقابل علیه ایران را تعلیق کرد. این تعلیق در جلسات بعدی این کارگروه مورد تأکید قرار گرفت. مقامات ایران اعلام کرده‌اند که ضرورتی برای پیروی از کنوانسیون‌های بین‌المللی علیه پولشویی وجود ندارد. در جمعه گذشته، آخرین بیانیه FATF اعلام کرد که طرح اقدام ایران منقضی شده، اما اکثریت موارد اقدام ناقص ماند‌ه‌اند. در بیانیه‌ای که می‌توان آن را به مثابه هشدار نهایی تلقی کرد، FATF به ایران تا اکتبر مهلت داد تا اصلاحات ضروری را انجام دهد. در غیر این صورت، FATF درباره «اقدامات متناسب و ضروری» تصمیم‌گیری خواهد کرد. یعنی بازگشت به لیست سیاه FATF. به ادعای تایم، دیدگاه FATF مهم است. به‌طوری که بدون تأیید‌های آن در زمینه اقدامات مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، مؤسسات مالی از تعامل اقتصادی حمایت نمی‌کنند. تایم در پایان مدعی شد: «‌FATF صبر فوق‌العاده‌ای در قبال ایران از خود نشان داد. اما بانک‌ها و شرکت‌های بین‌المللی که تعهدات آینده‌شان نسبت به برجام را ارزیابی می‌کنند، صبر کمتری خواهند داشت. چه FATF ایران را در لیست سیاه قرار دهد یا ندهد، بیانیه اخیر آن، اگر‌چه تحریم نهایی را اعلام نکرد، اما برای کسانی که به‌دنبال تضعیف برجام و منزوی ساختن مجدد ایران از اقتصاد جهانی هستند، حمایت فراهم می‌کند».

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی